Skocz do zawartości

The Hurt Locker


Recommended Posts

Wpadłam tu, by podzielić się z Wami trochę ambitniejszym filmem. The Hurt Locker, to opowieść, która zdobyła wiele nagród, mnóstwo nominacji, ale wywołała też dość ostrą dyskusję. Dlaczego? Już tłumaczę. 

THL to historia żołnierza marines, Starszego Sierżanta Sztabowego Williama Jamesa, który zostaje wysłany do Iraku jako saper. 

Początkowo facet jest bardzo zadufany, zachowuje się wręcz dziecinnie (scena, gdy odmawia założenia kombinezonu). Z czasem jednak dojrzewa, tęskni za domem, gdzie czeka na niego dziewczyna i mały synek. Pewnego dnia jedna tragedia zmienia go całkowicie...

 

Hasłem przewodnim filmu jest "Wojna to narkotyk" a jest pewien piękny cytat, który bohater w pewnym momencie wypowiada :

"Kiedy jesteś mały, kochasz swoje zabawki. Kochasz misia, kochasz piżamkę. Jednak kiedy jesteś w moim wieku, rzeczy które kochasz jest coraz mniej. Jedna albo dwie. Ja kocham tylko jedną..." - Polecam obejrzeć film, by zrozumieć cytat ;)

 

Nie spodziewajcie się mega akcji, i świetnej muzyki. Owszem, muzyka fantastycznie buduje klimat, akcja jest tylko momentami, film celuje głównie w psychikę żołnierza będącego w Iraku i tego, jak przyjmuje to, co się wokół niego dzieje. 

 

A może ktoś to dziełko oglądał? 

Link do komentarza
  • 1 month later...

Oglądałem, kocham tego typu filmy. Naprawdę kocham filmy po obejrzeniu których poza samą przyjemnością odlądania można wyciągnąć pewne wnioski oraz refleksje.

Od siebie mogę polecić film "Mr. Nobody"; ciężki film, pełen przemyśleń oraz refleksji. Albo go pokochacie albo znienawidzicie; ja go pokochałem ( czasem nie wystarczy obejrzeć go jeden razy aby zrozumieć ).

 

Pozdrawiam.

Link do komentarza

Osiągnięcia tego filmu są najlepszym dowodem na to, że Akademia nie bazuje na jakości, tylko na stopniu "zhamerykanizowania" dzieła. Wręczać tyle Oscarów przeciętnemu filmowi wojennemu, kiedy nominowane były między innymi "Bękarty Wojny", "Poważny Człowiek" i "Dystrykt 9" to nieporozumienie.

Edytowano przez MisterGonzo
Link do komentarza

No tak, ta ilośc Oscarów jest dośc kontrowersyjna, ale tak naprawdę "Hurt Locker" nie miał jakichś poważnych konkurentów, owszem kilka kategorii niesłusznie wygrał, na niektóre zasłużył. To nie zmienia faktu, że wciąż jest całkiem dobrym filmem. Jest za mocno zamerykanizowany, to przeszkadza, ale z taką tematyką mainstreamowy film z USA raczej musi taki być. Bardzo lubię filmy wojenne i chłonąłem obraz jak to oglądałem, co prawda jedyny fragment jaki zapamiętałem lepiej to ta walka snajperska. Ale jak na ilość filmów które oglądam to i tak dużo.

Mimo wszystko szkoda, że "Bekarty Wojny" nie wygryzły "Hurt Lockerowi" jakiegoś Oscara.

Link do komentarza

Bardzo dobry film, odbrązawiający amerykańskie zapatrzenie w "słuszność wojny" i takie tam ideowo wątpliwe hasła. Realizm jest tutaj szczytowy, choć były też sceny, których do końca nie rozumiałem, tj. ich celowości. 

 

Po "Helikopterze w Ogniu" to chyba najlepszy film o współczesnych konfliktach zbrojnych USA, jaki widziałem.

Link do komentarza

Bardzo dobry film, odbrązawiający amerykańskie zapatrzenie w "słuszność wojny" i takie tam ideowo wątpliwe hasła. Realizm jest tutaj szczytowy, choć były też sceny, których do końca nie rozumiałem, tj. ich celowości. 

 

Po "Helikopterze w Ogniu" to chyba najlepszy film o współczesnych konfliktach zbrojnych USA, jaki widziałem.

 

Popieram Helikopter w ogniu był naprawdę dobry.

9 Kompania również jest moim zdaniem bardzo ciekawą pozycją .

Edytowano przez Eternal
Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...