Jump to content

Sztuka przetrwania [Oneshot][Post Apo][Slice of Life][Crossover]


Recommended Posts

Witam. Przedstawiam moje drugie opowiadanie, i chyba pierwsze zdatne do publicznego pokazania. Napisane zostało na XI edycję Konkursu Literackiego, na którym, jak widać po nagrodach widniejących w moim profilu, nie udało mi się zdobyć miejsca na podium :P Całość nie jest długa, bo posiada ledwie 1500 słów. Tematem przewodnim jest szeroko rozumiana sztuka przetrwania w postapokaliptycznym świecie. Występują pewne nawiązania do Fallouta 3, ale jego znajomość nie jest niezbędna.

Dotarły do mnie głosy, że nie wyszło najgorzej, dlatego zachęcam do lektury:
Sztuka przetrwania

Mała prośba na koniec – proszę o pozostawienie komentarza: co się podobało, co się nie podobało, co można było zrobić inaczej albo lepiej. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Zachęcam też do przeczytania pozostałych konkursowych opowiadań, które można znaleźć w tym temacie

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Na podium się nie dostało, ale i tak cieszę się, że zdecydowałeś się je zamieścić, bo jest warte tego by posiadać własny temat. Jeżeli ktoś szuka lekkiej a przyjemnej lektury, to z czystym sumieniem moge polecić Fistachowy tekst.

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się, nie zwracałem uwagi na konkursowe opowiadania i nawet nie czytałem tych w temacie, a o istnieniu tego FF dowiedziałem się kiedy zobaczyłem jego temat.

Jeszcze słowem wstępu wspomnę, że patrząc na komentarze Fistacha w tematach moich opowiadań, z czasem zacząłem się zastanawiać jak wyglądałby jego własny tekst. Zastanawiałem się nawet czy czasem nie zacząć namawiać Cię do napisania czegoś :godpony:

 

Dobra, a teraz przejdę do samego tekstu:

 

Jest tego trochę mało, jak dla mnie za mało, żeby mieć pogląd na możliwości autora. Tu przydałby się znacznie większy tekst, tak gdzieś w okolicach 7000 słów, bardziej rozbudowany. W 1500 słowach naprawdę ciężko jest oddać charaktery postaci i otoczenia w którym się znajdują. Dlatego też, czytając tekst miałem wrażenie, że czytam fragment z czegoś większego, a to jest tylko próbka. Zatem, proponuję rozwinąć tekst w coś większego, ponieważ tkwi w nim potencjał.

 

Zaznaczyłem jedno powtórzenie, w jednym miejscu brakło myślnika dla dialogu. Trochę też brakowało mi gwiazdek oznaczających większe przesunięcie w czasie w tekście. Wiesz co mam na myśli? Koniec jednego akapitu, a kiedy akcja przenosi się nieco w czasie, to odstęp "***" i kolejny akapit. W pewnym momencie nieco się pogubiłem co aktualnie się dzieje, ale szybko się połapałem. Te odstępy mogą nagle zniknąć, przez jakieś formatowanie gdy ktoś pobierze sobie tekst na komputer, albo telefon i wtedy ciężko będzie mu się to czytać. Dlatego proponuję rozważenie stosowania gwiazdek.

 

Brakowało mi wyjustowania. Tekst ładniej wtedy wygląda. Ale to tylko jedno kliknięcie i będzie cacy.

 

Zbierając to co napisałem w całość, tekstu jest za mało, żebym mógł wyrobić sobie zdanie o stylu autora. Pisanie własnego tekstu, bez ograniczeń, jest wygodniejsze i przyjemniejsze. Pilnowanie się, czy nie przekroczony został limit odbija się na opowiadaniu, zatem po jednym konkursowym fiku nie wyrobię sobie opinii o zdolnościach autora.

 

Ale już teraz wiem, że mogę być spokojny o niektóre aspekty tekstu: opisy nie zostały pominięte, są, mało, ale są, liczę na ich lepsze rozwinięcie w pełnej wersji. Nie wiem jak z dynamiką, ponieważ tutaj akcja na dobre się nie rozkręciła, jak już została zakończona, zatem na te aspekt jeszcze poczekam i z chęcią przyjrzę mu się w przyszłości. Klimat był, choć trzeba było się wczytać by go poczuć. Ale jak wspomniałem, to wina limitu słów, w większym tekście będzie można się naprawdę popisać w tej kwestii.

 

Zachęcam do napisania większego tekstu, w którym autor się popisze, a ja będę wtedy wiedział co myśleć o jego zdolnościach. Zatem teraz powstrzymam się od jednoznacznej oceny, a poczekam na większy kawałek tekstu.

 

Powodzenia :5N9ul: !

Edited by Draques
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Dolar84

Cieszę się, że tak uważasz, bo ostatecznie to twoja opinia zadecydowała, że założyłem ten temat.

@Draques

Dzięki za komentarz.

Tak jest tego mało, ale nic na to nie poradzę. Początkowo miało to wyglądać trochę inaczej, ale limity szybko dają o sobie znać. Trzeba ciąć, a tragedia polega na tym, że każde słowo wydaje się ważne. Na szczęście tak nie jest, inaczej ostateczny obraz byłby tragiczny. Co do rozszerzenia – bardziej prawdopodobne jest napisanie całkowicie od nowa. Zbyt wiele razy to czytałem i większość kwestii znam na pamięć, wiec każda zmiana źle by mi brzmiała :P

Nie dziwię się, że odniosłeś wrażenie, że jest to część czegoś większego, bo podczas pisania miałem dość dokładne wyobrażenie tego, co działo się wcześniej i co będzie później. Nie było tego dużo, kilka scen, żeby lepiej poczuć bohaterów. Nie pomyślałem, że to będzie potem widać.

Gwiazdki były moją pierwszą myślą, ale potem doszedłem do wniosku, że większy odstęp wystarczy.

Powtórzenie, nie pamiętam już, czy przypadkiem specjalnie go tam nie dałem. Za dużo razy to edytowałem.

Justowanie włączone.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Przeczytałem dopiero teraz i nie wiem, czy potrzebujesz komentarzy do starych ff, ale i tak napiszę. Zgadzam się z przedmówcami, że jest to dobry, ale krótki kawałek tekstu. Czuć w nim klimat i szkoda, że byłeś ograniczony przez limit, bo gdyby go nie było, to sądzę, że ten fanfik wiele by zyskał. Z tego co jest, jeśli mam oceniać od 1 do 10, to oceną jest mocna 7 :)

Mam trzy pytanka. Kontynuowałeś to opowiadanie? Piszesz coś jeszcze? A może planujesz napisać?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Szału nie ma, ale skomentować wypada.

 

Cóż, tego się obawiałem, biorąc się za [Crossover]. Opowiadanie wydaje mi się być "wyrwane z kontekstu", paru aspektów zwyczajnie nie jestem w stanie zrozumieć, przez co nie mam jak ich ocenić. Z tego też powodu będzie krótko... Bardzo krótko.

Czytało się lekko i bez problemów, aczkolwiek nie za bardzo potrafiłem się wczuć w tekst. Nie odniosłem też wrażenia "postapokaliptycznego klimatu". Fakt, niby był, ale nie za bardzo przebijało się to na zewnątrz. Natomiast opisy, prowadzenie akcji i tym podobne rzeczy, mające jeszcze wpływ na jakość tekstu - w zasadzie bez zarzutu.

 

Spodobało mi się za to ostatnie zdanie, plusik za to. :D

Cytuj

Nie. To znaczy, że NIGDY już nie dotkniesz materiałów wybuchowych.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...