Skocz do zawartości

Linia czasowa czyli o chronologii w serialu


Recommended Posts

Chciałbym pogadać nieco o kwestii która już od pewnego czasu mnie zastanawia. A mianowicie o chronologii, a mówiąc ściślej rozciągłości czasowej serii(i filmów naturalnie, choć oczywiście miedzy tymi światami może występować pewna dylatacja czasu)... tu co prawda widać twórcy nie byli jacyś mocno konsekwentni, bo zależnie od różnych założeń rozciągłość czasową można wyliczyć na około 3-4, do nawet prawie 8 lat. 

Co prawda kwestia takich kucyków jak Znaczkowa Liga(cały czas w wieku wczesnoszkolnym) i bobasów Cake(cały czas małe źrebięta) każe raczej przyjmować wariant minimalistyczny, ale ten z kolei wymaga przetasowań odcinków, czasem nawet między seriami. 

Przy założeniu w pełni chronologicznego ich ułożenia oraz tego, że Equestriańśkie święta mające swoje odpowiedniki w naszym świecie wypadają w tych samych datach wychodzi właśnie te 8 lat. Tylko czasami następujące po sobie odcinki dzieli prawie rok(Wspólne święta(seria 5 odcinek 20) - 24 grudnia i Noc Koszmarów(seria 5 odcinek 21) - 31 października). 

 

Natomiast liczba lat mniejsza niż 3 jest absolutnie niemożliwa, przyjrzyjmy się takim absolutnym pewniakom - niezaprzeczalnym "faktom chronologicznym" jak pozwoliłem je sobie nazwać - które postaram się ułożyć w kolejności w miarę chronologicznej i w nawiasie dodać pewne jasno wynikające z nich wnioski:

  • Pierwszy odcinek zaczyna się w przeddzień letniego przesilenia, 1000 lat Po Wygnaniu Nightmare Moon(dalej będę skrótowo pisał PWNM)
  • Odcinek 26(Niezapomniay wieczór) rozgrywa się w tym samym roku co odcinek 3(Biletomistrzyni), rozciągłość czasowa pierwszej serii nie przekracza więc roku(a wydaje mi się, że Wielka Gala GrandGalopu jest jesienią, co dawałoby około kwartału)
  • odcinek 36(Tajemnica Nadmiaru) to mniej niż rok po pierwszym odcinku
  • odcinek 78*(Honor Pinkie) to ponad rok po odcinku 39(Bobasy Cake)
  • odcinek 98(Tank chce spać) to pierwsza zima po 33(Konkurs pupili)
  • mamy przynajmniej 2: letnie przesilenia, Zjazdy rodziny Apple(podobno odbywające się raz na 100 księżyców... albo coś pomyliłem), Gale GrandGalopu, Noce koszmarów, Trenningi Akademi Wonderbolts(w 3 i 6 serii...odbywały się chyba wiosną); a także 3 Wigilie Serdeczności. Trzecią Wigilię Serdeczności mamy w serii 6, już ze Starlight, było to więc 3,5 roku po początku serii... natomiast finał serii to już lato, tak więc dobijamy do 4 lat. Co najmniej. 
  • Sunset była w świecie Ludzi mniej niż 4 lata(przynajmniej do Igrzysk Przyjaźni - o których dowiedziała się dopiero wtedy), brała udział w dwóch konkursach na krolową jesiennego balu i jedną na królową wiosennego. Co daje prawdopodobnie około 1,5 roku w Liceum Canterlot(co najmniej) przed pierwszym filmem. Ale pierwsza scena drugiego filmu rozgrywa się jeszcze w trakcie finałowej sceny pierwszego. W Legendzie Everfree mamy prawdopodobnie początek wakacji, najprawdopodobniej po roku szkolnym w którym rozgrywały się poprzednie filmy(a więc w świecie ludzkim między serią 3 a 6 mija około 10 miesięcy, w Equestrii ponad rok(mieliśmy dwie Wigilie Serdeczności)), ponadto nalezy pamiętać, że pierwsze 3 filmny rozgrywały się kolejno między sezonami 3 i 4, 4 i 5, 5 i 6... a biorąc pod uwagę tę zasadę można podejrzewać, że 4 film rozgrywa się miedzy sezonami 6 i 7. 

(*przyjąłem pełną numerację ciągłą, to znaczy uwzględniającą filmy.) 

Ale oznacza to też generalnie potrzebę pewnych przetasować. 

I tu warto zaznaczyć, jedną rzecz - przetasowania te są możliwe w obrębie serii 1-3, a potem już tylko w obrębie pojedynczych serii. Tak czy inaczej przetasowania, które należy wykonać na pewno to ustawieni następujących odcinków serii 1-3 w takiej kolejności(po liczbach są wymienione zdarzenia, nie nazwy odcinków)

[1-2] Letnie przesilenie(21 czerwca), zjazd rodziny Apple

[31] Siostrzany Turniej(czerwiec?)

[13] Jesień

[26] Gala Grand Galopu

[30] Noc Koszmarów(31 paźdzniernika/1 listopada ?)

[37] Wigilia Serdeczności(24 grudnia)

[43] Dzień serc i podków(14 luty)

[11] koniec zimy(21 marca)

[41] raczej lato lub wczesna jesień/późna wiosna

[61] Drugi zjazd rodziny Apple

[67] Rok po powrocie Luny

No i oczywiście odcinki 5, 20 i 21 5 serii należałoby ustawić w kolejności 21, 5, 20. 

 

Jest coś co przegapiłem, co trzeba by jednak inaczej wyjaśnić czy coś podobnego?

 

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahhh chronologia w bajkach/kreskówkach. Twórcy z tego co zauważyłem nigdy nie przejmowali się chronologią (chyba że czegoś nie wiem), moim zdaniem wyjątkiem jest Dragon Ball, Gohan gdzie na początku sagi Frieza był jeszcze małym dzieckiem które prawdopodobnie chodzi do podstawówki, wraz z zakończeniem tej sagi nastąpiła saga Androidów, podczas której został zorganizowany tak zwany "Cell Games" i w tym czasie był już nastolatkiem. Prawdopodobnie to co napisałem nie ma żadnego sensu z twą wypowiedzią ale wsumie czemu nie wspomnieć o bajce/anime które faktycznie stara się trzymać chronologie :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, twórcy często nie przykładają do tego jakiejś wielkiej wagi, ale to nie jest powód by nie analizować i nie szukać rozwiązań by nadać temu chronologicznemu miszmaszowi sens. 

Choć ja akurat znam przykład, gdzie z chronologią nie ma specjalnych problemów - Kod Lyoko. Poza może tym problemem, że wielu rzeczy po prostu nie wiadomo, ale akurat jest całkowicie jasne, że tam akcja zaczyna się w roku 2004, jest nawet podana data - 9 października, a kończy w roku 2007 przed zakończeniem roku szkolnego(ale ile tak dokładnie to już nie wiadomo).

W wypadku kucyków może i więcej wiadomo, ale.. no tyle wiadomo, że aż wychodzą z tego sprzeczne informacje i wychodzi na to, że czasem trzeba by odcinki przestawiać by to miało sens(choć nawet jak na niskie dbanie o chronologie kolejność niektórych odcinków dziwi - np odcinek halloweenowy od razu po świątecznym... na odwrót to by jeszcze było zrozumiałe, ale tak?).

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie mam teraz czasu ni chęci na przeanaizowanie tego :/

Moim zdaniem przy ustalaniu okresu, w jakim się rozgrywa serial należy wziąć pod uwagę następujące elementy:

- należy dopuścić możliwość zmiany kolejności odcinków w obrębie jednego sezonu. Najlepiej wybrać te odcinki, które nie mają dużego wpływu na ogólną fabułę. Twórcy nie przejmowali się zbytnio chronologią i tworzyli odcinki w zależności od tego na co mieli pomysł

- nie powinno się brać pod uwagę Equestria Girls, bo to filmy niezależne od serialu

- należy wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie coroczne wydarzenia mogą być przedstawione w serialu i wiele z nich nie miało swojego odcinka, czy wzmianki

-  należy zwrócić szczególną uwagę na Wigilię Serdeczności. Te coroczne wydarzenie było przedstawione w serialu najwięcej razy: 3 (chyba, że o czymś zapomniałem).

 

@LyokoherosNa szybko czytając twoją analizę chyba nie znalazłem błędów.

Edytowano przez Bronek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo z większością tego co mówsz, że trzeba brać pod uwagę się zgadzam. Choć przy przestawianiu kolejności odcinków to moim zdaniem można przestawiać w obrębie serii 1-3. Dlaczego? To proste. W tych seriach nie było wydarzeń na tyle znaczących by wpłynęły na pojedyncze odcinki. Odcinek drugiej serii równie dobrze mógłby być odcinkiem serii pierwszej czy trzeciej. Żadna z tych serii nie wprowadziła niczego, co w wyraźny sposób zmieniłoby świat przedstawiony/bohaterów. Owszem wprowadzono Discorda, Cadance i Shininga, Chrysalis, Sombre itd, ale na większość odcinków, w których się pojawiali nie miało to wpływu. No jedynie odcinki rozgrywające się w Kryształowym Imperium muszą zostać w 3 serii, ale reszta odcinków 3 serii może się spokojnie dziać wcześniej. Potem wiadomo, w 4 mamy Twilight alikorna, ale nie mamy zamku, w 5 mamy zamek, a w 6 mamy Starlight... cóż właściwie to odcinki 6 serii w których nie występuje Starlight(lub nie są misjami od Znaczkowej Mapy) możnaby przestawiać z odcinkami 6 serii. Ale to generalnie nie jest konieczne 

No i naturalnie nie wszystkie coroczne wydarzenia są wspominane(np chyba w wypadku żadnej bohaterki nie mieliśmy pokazanych dwa razy urodzin), ale poza Wigilią Serdeczności(i to na pewno było właśnie 3 razy: "Wigilia Serdeczności"(seria 2), "Wspólne Święta"(seria 5) i "Opowieść o Serdeczności"(seria 6)) należy zwrócić jeszcze uwagę na wydarzenia rozgrywające się przed pierwszą i po ostatniej Wigilii serdeczności. 

Ale absolutnie nie zgadzam się z niebraniem pod uwagę Equestria Girls. To nadal to samo uniwersum... filmy jak najbardziej są zależne od serialu(w drugą stronę to już by się ewentualnie można spierać, ale jednak i w serialu widać czasem elementy z filmów - Flasha, albo jak w "Alei szyku" Twilight dosyć wyraźnie nawiązała do sytuacji z pierwszego filmu(moja reakcja na to była mniej więcej taka "Twilight, przecież to były te Twoje drugie przyjaciółki!")).

I tylko o tyle nie ma wpływu na chronologię, że jak mówiłem jako, że jest światem równoległym to między tymi światami może występować między nimi dylatacja czasu. Innymi słowy branie pod uwagę Equestria Girls jest właśnie szukaniem wielkości tej dylatacji(czyli, że czas w tych miejscach płynie inaczej - np jedna minuta w jednym to trzy w drugim). Zasadniczo w Legengie Everfree było powiedziane, że wydarzenia z filmów zamknęły się w przedziale około 10-8 miesięcy(zależnie od tego jak późno wypada bal, ale skoro jest jesienny to nie później niż listopad. No i nie wcześniej niż wrzesień naturalnie).

A sam serial...

  1. Zaczynamy w przesilenie letnie - 20 czerwca 1000 PWNM
  2. W 2 serii mamy pierwszą wigilię Serdeczności - 24 grudnia 
  3. W 4 serii mamy kolejne letnie przesilenie -  20 czerwca 1001 PWNM
  4. W 5 serii druga wigilia serdeczności - 24 grudnia 1001 PWNM
  5. W 6 serii trzecia wigilia serdeczności - 24 grudnia 1002 PWNM
  6. Finał 6 serii Letnie Świętgo Słońca - lato 1003 PWNM...

Czyli akurat od początku serii 1 do końca 6 wychodzą dokładnie 3 lata. Widać też tendencję to wzrastania rozciągłości czasowej kolejnych serii - pierwsza (prawie)połowa serialu to 1 rok z 3.

A uwzględniając Equestria Girls... z poprzednich wyliczeń mamy, że od końca serii 3 do 6 minęły 2 lata, zaś w ludzkim świecie 8-10 miesięcy. Czyli oznacza to, że czas w świecie ludzi płynie od 2,4 do 3 razy wolniej(10 minut w świecie ludzi to 24 do 30 minut w świecie kucyków). Być może dylatacja zanika podczas gdy portal jest włączony. To tyle jeśli idzie o uwzględnienie Equestria Girls. Nie ma powodu by tego nie robić. 

 

Choć w kwestii czasu to w sumie ciekawi mnie też inna rzecz... kiedy tak właściwie wypada odcinek "Tylko Spokojnie Fluttershy". W sensie kiedy jest rocznica nawrócenia Discorda... I w sumie to dziwne, że jeszcze nigdy w serialu Pinkie nie urządziła przyjęcia z okazji tej rocznicy;)

Edytowano przez Lyokoheros
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Cóż akurat tak się składa, że na Pyrkonie się spotkałem z Midday Shine i gadaliśmy sobie akurat miedzy innymi o tym... też mi zwróciła na to uwagę, sprawdziłem i... faktycznie nie było nic mówione o tym by to święto było letnie. Nie wiem skąd mi się to wzięło... 

Co prawda, to że dzieje się to latem... nadal nie jest niemożliwe(szczególnie, że trudno wybrać porę roku, która bardziej na słoneczne święto pasuje), ale nie jest też pewne. Wydaje mi się jednak, że była to co najmniej późna wiosna(a przynajmniej nie mocno wczesna... w sumie czy były jakieś wzmianki o tym w jakim okresie odbywały się eliminacje do Akademii Wonderbolts? To by w sumie pomogło ustalić kiedy to mogło być. W sumie kojarzy mi się, że wiosną, ale nie jestem pewien)... a że w zasadzie i tak między serią 3 a 4(a więc i filmem a serią 4) jest pewien odstęp to wydaje mi się, że można założyć, iż faktycznie od 1 do 4 filmu w Equestrii minęły te dwa lata. A jak nie to i tak co najwyżej jakiś niecały kwartał mniej(no, ale wtedy obliczenia się mniej wygodne stają i nie wychodzi taki ładny współczynnik dylatacji).

Edytowano przez Lyokoheros
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
×
×
  • Utwórz nowe...