CreeperBrony

Sekta [NZ] [Mystery] [Sad]

Recommended Posts

Hej! Niedawno zacząłem pisać sobie fanfica i na razie jest prolog (pierwszy link poniżej) i pierwszy rozdział który znajduje się w rozpisce rozdziałów :

https://docs.google.com/document/d/1-lcwCX1pxQWuiMjT2jmz23SB1Q0XPshFtQ-LHUn2DRE/edit?usp=sharing

To jest początek mojej przygody z pisaniem, więc mam nadzieje, że będziecie wyrozumiali.

Drugi rozdział już przepisuje za niedługo będzie.

Rozdziały: 

Prolog: https://docs.google.com/document/d/1-lcwCX1pxQWuiMjT2jmz23SB1Q0XPshFtQ-LHUn2DRE/edit?usp=sharing

Rozdział 1: https://docs.google.com/document/d/1o_lkUYgtklE45LKpCzjz2zdaPXcOkb2gABlFY290Doc/edit?usp=sharing

Rozdział 2: U korektora jak dostanę go to udostępnię go. 

Rozdziały 3 i 4: W brudnopisie pojawią się za maks 1,5 miesiąca.

Rozdziały 5–10 Mam scenariusz i jak pojawią się rozdział 2 oraz 3 to zacznę pisać je

Kto wie może będę kontynuował po sekcie moją przygodę z pisaniem.

Edited by CreeperBrony
mam korektora
  • Upvote 2

Przeczytane i powiem Ci, że jest raczej źle. Z drugiej strony moje pierwsze pisarskie próby podjęłam w wieku niewiele późniejszym od Twojego i wcale nie były lepsze.

Zacznę od formy i formatowania tekstu, bo jedno i drugie wymaga poprawy. Zresztą, przepatroszyłam Ci ten Prolog, sugestie i komentarze masz w docsie. No, ale dobra, lecimy:

1. Tekst powinien być wyjustowany. To te 3 równoległe, równe, poziome kreski. Sugeruję interlinię 1,15, odstępy po akapitach (opcja w docsie, a nie podwójne entery) i czcionkę Arial 11 lub Times New Roman 12.

2. Wcięcia przy akapitach i dialogach robi się tabulacją, a nie spacją.

3. – to nie to samo co -. Pozmieniałam Ci "-" na półpauzy. Tego się używa w dialogach. "-" służy do takich tworów jak "niebiesko-czerwona grzywa".

4. Korzystaj z numeracji stron. Prolog ma może i jedną stronę, ale kolejne rozdziały będą dłuższe. Wyrób sobie nawyk, czytelnicy będą wdzięczni.

5. Poszukaj prereaderów i korektorów, ponieważ robisz dużo błędów. Interpunkcyjnych, składniowych i innych. A oprócz tego walisz powtórzenia.

6. Naucz się zasad poprawnego zapisu dialogowego.

Pomocy szukaj na forum oraz na Discordzie Klubu Konesera Polskiego Fanfika.

Największym mankamentem Prologu obok formy jest brak opisów. Materiału masz tu na przynajmniej trzy strony. Opisy budują klimat i atmosferę. Już teraz widać, że chcesz pędzić z akcją i fabułą, ale zupełnie zapominasz o całej podbudowie, bez której to nie wyjdzie. Te resztki opisów, które masz są przede wszystkim wplecione w tekst bez żadnej finezji. To akurat dość trudna sztuka i początkujący pisarze mają z tym zwykle problem.

Same dialogi, poza tym, że mają nieprawidłowy zapis, to nie są jakieś szczególnie złe. Ale, ale... Co państwo Cake robią w Canterlocie? I czemu tam sprzedają nadmiar babeczek? Odnoszę wrażenie, że nie przemyślałeś kwestii spójności świata przedstawionego. Nie trzymaj się sztywno postaci z serialu i nie wsadzaj ich gdzie popadnie, zwłaszcza, kiedy to zupełnie nie pasuje. Co innego celowe łamanie konwencji, alternatywne rzeczywistości i out of character wykorzystywane z rozmysłem, a co innego "bo tak".

Fabuła i tytuł mnie nieco niepokoją. Wydaje mi się, że wybrałeś dość trudny temat, zwłaszcza na początek. I ten... Miej świadomość, że "Darth Hoof" brzmi głupio. Jak z komedii o czarnych alikornach z lasu Everfree.

Mimo wszystko mam nadzieję, że nie zniechęciłam do pisania, tylko zachęciłam do pracy nad sobą i własnym warsztatem. Powodzenia!

• Upvote 1

Spokojnie nie zniechęciłaś mnie, nawet mnie bardziej zachęciłaś do pracy nad moją stylistyką, interpunkcją i innymi moimi błędami bo teraz wiem co poprawić. Moje postanowienia:

– Będę pisał lepsze opisy i będą się częściej pojawiać.

– Zacznę używać półpauz i postaram się polepszyć stylistykę tekstu. (justowanie, używanie tabu i numeracja) 

– Postaram się bardziej o spójność tekstu. (tak jak mówiłaś o tym panie Cake)

– Co do Darth Hoofa z nim po prostu chciałem żeby miał mroczne imię, a jestem fanem star wars więc postanowiłem go nazwać darth , a poza tym jego imię w brudnopisie miało brzmieć dark, ale to by było bardziej głupie niż darth. (przynajmniej tak myślę)

Spoiler

Co do następnych rozdziałów, pierwszy rozdział będę przepisywał na google docs w weekend, a drugi już w połowie napisałem w brudnopisie.

PS Ten rozdział co będzie w weekend nazywa się: "Bombardowanie miłością" 

Noi tutaj jest efekt mojego weekendowego pisania:

https://docs.google.com/document/d/1o_lkUYgtklE45LKpCzjz2zdaPXcOkb2gABlFY290Doc/edit?usp=sharing

Mam nadzieje, że będzie się podobać.

Co do następnego rozdziału. Teraz będę miał trochę mniej czasu, bo nie tyle co testy gimnazjalisty bo to żaden problem, tylko w tym tygodniu i następnym mam dużo testów i kartkówek, lecz postaram się go dać do miesiąca czasu.

Witam prawie miesiąc było cicho, ale nie próżnowałem: 

– Zapisałem w brudnopisie 3 oraz 4 rozdział.

– Rozpisałem sobie całą fabułę i będzie 10 rozdziałów. 

– Zaczynam przepisywać na docs rozdział nr 2 pt. 

Spoiler

Inicjacja 

– Mam pomysły na następne fanfiki powiązane z Sektą, ale to daleka przyszłość.

Edited by CreeperBrony

Przeczytane

No cóż... widać wyraźnie, iż to początek pisarskiej przygody, ale od razu powiem, że wcale nie jest tak źle :D

Jak dla mnie to póki co wyrabiasz sobie styl. W niektórych miejscach pewne sformułowania wypadały nieco sztucznie, w innych napisałeś za mało, w jeszcze innych aż za dużo. Nie ma się co przejmować, to wszystko się wygładzi w miarę jak będziesz więcej pisał. No i polecam też sporo czytać - to bardzo pomaga, kiedy sam łapiesz się za pióro.

Co do samego opowiadania to na razie zbyt wiele nie wiemy, chociaż jakaś intryga już się zawiązuje, no i dostaliśmy nieco informacji o przeszłości głównej bohaterki. Akcja póki co rozwija się w rozsądnym tempie - ani nie ma dłużyzn, ani nie pędzi do przodu z szybkością rakiety. Jeżeli uda się utrzymać ten trend to będzie dobre osiągnięcie.

Dobór tematu... jest ambitny. Postaram się śledzić dalsze losy opowiadania, ponieważ jestem ciekaw jak się za niego zabierzesz już na poważnie.

Forma - no tutaj potrzebne są poprawki, szczególnie w stylistyce. Najlepiej znaleźć sobie korektora lub prereadera, który pomoże w doszlifowaniu fanfika. Co mi się jednak podoba i co chwalę to praktyczny brak błędów ortograficznych. Wielu początkujących nie zwraca uwagi na ten aspekt i później tekstu nie da się czytać - tutaj z tym problemu nie było. Świetna robota.

Powodzenia w dalszym pisaniu.

• Upvote 1

Jej, bardzo miło mi się zrobiło jak przeczyłem post (tak szczerze nigdy nie zajmowałem się twórczością więc takiego typu szczęścia nie doznałem).

Cieszę się, że będziesz dalej interesował się moją twórczością. Bardzo mnie zmotywowałeś i już po weekendzie w środę lub czwartek postaram się przepisać rozdział drugi.

Co do czytania, będę więcej czytał fików, ale to nie wszystko bo zbliża się wielkim krokami test po gimnazjum więc wypada przeczytać lub posłuchać parę książek.

Mam nadzieje, że zostanie przeze mnie utrzymany taki klimat (mi też się podoba).

Co do korektora to przyznam się za bardzo się wstydzę żeby kogoś spytać czy może mi pomóc z fanfikiem o mlp (przynajmniej w moim otoczeniu) . Ale jakbyś polecił mi korektora z forum to bym był bardzo wdzięczny. 

Więc pozostaje mi jeszcze raz podziękować i mam nadzieje, że będą się podobać następne rozdziały.

Mały spojler:

Spoiler

– Finky zapraszam Ciebie i twoją przyjaciółkę na nasze specjalne spotkanie po lekcjach w sali 66 – rzekła uśmiechnięta Moonlight stojąca przed stolikiem przy którym siedziały dwie klacze.

Edited by CreeperBrony

46 minut temu, CreeperBrony napisał:

Co do czytania, będę więcej czytał fików, ale to nie wszystko bo zbliża się wielkim krokami test po gimnazjum więc wypada przeczytać lub posłuchać parę książek.

Nie mam na myśli czytania tylko fanfików, ale czytanie ogólne. Wszystko się nadaje, więc i książki przygotowujące do testu :D

47 minut temu, CreeperBrony napisał:

Co do korektora to przyznam się za bardzo się wstydzę żeby kogoś spytać czy może mi pomóc z fanfikiem o mlp (przynajmniej w moim otoczeniu) . Ale jakbyś polecił mi korektora z forum to bym był bardzo wdzięczny. 

Polecić to nie polecę - za łatwo by było. Możesz napisać post tutaj - https://mlppolska.pl/topic/6823-spis-prereaderów-korektorów-i-lektorów/ lub wejść na discorda na Klub Konesera Polskiego Fanfika i tam szukać ofiary. I wszyscy są w fandomie, więc nie ma się co wstydzić pytać :D

Sytuacja wygląda następująco:

– Mam skończony rozdział 2, ale chce poczekać jak znajdzie się chętny do korekty jego. Jak ów taki nie znajdzie się, to po 2 tygodniach to udostępnię go po swoich poprawkach.

– Chyba zacznę powoli przepisywać rozdział 3, żeby po szkole się nie nudzić za bardzo.

Edited by CreeperBrony