Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
RedMad

"Siodła" [PL] [Oneshot] [HiE] [Comedy]

Recommended Posts

Witam. Przybywam do was z tłumaczeniem. Proszę, pomimo, że jest to HiE, to warto przeczytać. Przy tłumaczeniu sporo zabawy i błędów, jednak jest to moje pierwsze poważne tłumaczenie. Bez zbędnego przedłużania, zapraszam do lektury! No i z góry dziękuję Dolarowi za pomoc i rady. Mam nadzieję, że da się to czytać. No i oczywiście Wilczce za korektę. 

 

Opis:

Spoiler

Ivan jest zwykłym gościem. W średnim wieku, łysiejący, z europy wschodniej, dorastał w surowym i okrutnym komunizmie, od dziecka palił trzy paczki papierosów dziennie i zapijał je wódką. Gdy usłyszał o możliwościach, jakie oferowała Equestria, zdobył jedną z pierwszych zielonych kart i otworzył sklep w Ponyville. A dokładniej sklep z siodłami, gdzie sprzedawał siodła i dodatki do nich.

Ivan nie wie, dlaczego kucyki kupują siodła, a kiedy się dowiaduje, chciałby bardzo wrócić do niewiedzy.

Oryginał: "Saddles"

Autor: RainbowBob

Tłumaczenie: RedMad

Konsultacja dot.tłumaczenia: Dolar84

Korekta: Wilczke

"Weź ze mnie swoje cholerne kopyta, zboczony koniu!"

 

Edited by RedMad
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem ten fik po angielsku, kiedy polecił mi go Dolar w komentarzu pod jednym z moich. Był całkiem zabawny i zrobiony ze świetnym pomysłem. Zwłaszcza, ze problemy komunikacyjne nie zostały sprowadzone do faktu: ,,ja nie mówić wasz język", ale też zostało krótko przedstawione z czego to wynika. 

Co zaś się tyczy samego tłumaczenia, to nie mam zastrzeżeń. Zrobione solidnie, moim zdaniem. 

Polecam jako krótką lekturkę. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korektorowałam, więc nikt nie powiedział, że nie mogę się wypowiedzieć, prawda?
Biegła w języku angielskim aż tak może nie jestem, ale coś powiem o przekładzie na polski i o tym, co zastałam przed korektą. Przede wszystkim, błędów było mało i sprawdzało się to naprawdę przyjemnie. Drobne językówki, gdzieniegdzie interpunkcja, do mało czego mogłam się faktycznie przyczepić i zaraz potem, zacząć zdzierać skórę z tłumacza. 

Zaś co do samego opowiadania - SPOILERY:

Spoiler

Miła i krótka komedyjka do przeczytania w przerwie. Porusza w ciekawy sposób problem komunikacji międzyrasowej. Mamy też rozwinięty i zakończony wątek tytułowych siodeł, których zastosowanie, powiem szczerze, niemało mnie zaskoczyło. Rarity i zabawki tego pokroju, co więcej, podobno to biznes na szeroką skalę! Nasz Ivan musi sporo na tym zarabiać, skoro rzekomo jest jednym z lepszych dostawców, a kuce decydują się zaopatrywać w siodła właśnie spod jego lady, mimo iż te są wykonywane z ich krowich pobratymców. 
Doceniam szczególnie łamany equestriański Ivana, ma to swój klimat, szczególnie że doskonale oddaje to postać charyzmatycznego Ruska. Rarity, jak to Rarity. Naczelna dramaqueen serialu nigdy nie straci swojej rangi.

Fika mogę polecić. Nie jest jakoś specjalnie wulgarny, więc nadaje się dla osób wrażliwszych, a wiem, że takie się znajdą. Dobry na przerwę między robotą a robotą.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetna komedyjka, idealna na poprawę humoru,  jest fajnie napisana bo trzyma w niewiedzy praktycznie aż do samego końca dzięki czemu wywołuje swoistego rodzaju "bum" po którym wszystko staje się jasne i można skisnąć ze śmiechu. Dodatkowo sytuacje są całkiem realistycznie opisane przedstawiając obraz takiego typowego Januszowego imigranta przedsiębiorcę który pojechał rozkręcić biznes do kraju o którym nic nie wie, nie znając nawet języka przez co wpakował się w produkcję lubieżnych ciuszków nawet o tym nie wiedząc. Tak więc fik genialny, fajnie przetłumaczony i przyjemny w czytaniu. Polecam.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...