Jump to content

Za Ostatni Grosz...[SoL][SciFi][HiE][Crossover][Oneshot]


Recommended Posts

Spoiler

"Do października 2019 roku była to tylko teoria"

Mała korekta: Teoria = najlepiej jak to tylko możliwe udowodniona, usystematyzowana wiedza określająca daną dziedzinę. Teoria to NIE JEST ''tylko teoria", nie jest to synonim hipotezy.

Słyszałem zbyt wiele razy, że ewolucja to ''tylko teoria'', przyjdzie Cahan i zagryzie. Ja bym nie był taki pewien odnośnie grawitacji to też ''tylko teoria''. Nawiasem mówiąc - teoria względności też jest jedną z najlepiej udowodnionych. 

Edited by Flutterhugger
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Przeczytałem i nie powiem żebym był zachwycony. 

 

Powiem szczerze, że mam nawet pewne wątpliwości, czy można to nazwać fanfikiem. Wygląda to raczej jak ogólny szkic dzieła, a nie samo dzieło. Niewiele tu emocji, zawiązania akcji, rozwoju bohaterów i opisów. Choć dobra, mając narrację pierwszoosobową, teoretycznie można sobie darować opisy, tworząc bohatera mało spostrzegawczego i nierozmyślającego o wszystkim, ale to z kolei, moim zdaniem, warto ratować innymi postaciami

Spoiler

Dajmy na to scena morderstwa. Główny bohater, detektyw bez doświadczenia, widzi ciało, opisuje je pobieżnie i może jakieś elementy pokoju. Zaś jego skrupulatny towarzysz zwraca mu uwagę na szczegóły, kształt rany, odcisk buta na dywanie i inne elementy miejsca zbrodni. 

Tu niewiele wiemy o bohaterze, poza tym, że chce do Equestrii za wszelką cenę. Sporo się za to dowiadujemy o naszym świecie, innych światach, oraz portalach miedzy nimi. Szkoda, że wszystko w postaci skondensowanej pigułki, którą obrywamy już na samym początku. Nie mówiąc o tym, że to chyba 1/4 fika (licząc z obrazkiem zajmującym 1 stronę). Gdyby to był wstęp do fika mającego dwadzieścia, trzydzieści, albo i czterdzieści stron, to bym jeszcze zrozumiał, ale przy trzech stronach tekstu... 

 

Później mamy scenę budowy portalu, a raczej informacje, że został zbudowany. Bohater się zadłużył, zdobył części, poskładał i skok do środka. Nic specjalnego. 

 

Za to za scenę z klaczami będę chwalił. Fajnie napisana, z humorem. Postacie oddane całkiem spoko. Zwłaszcza Rarity, która z troską interesuje się pożyciem przyjaciółki i ploteczkami. Sensownie też reaguje na przybysza w stanie surowym. Applejack też daje radę, traktując wścibstwo Rarity bardzo osobiście. Poza tym, scena napisana jest z humorem. Kilka razy nawet się zaśmiałem. 

Spoiler

Zwłaszcza wtedy, gdy Rarity wspomina, że Applejack trzeba znaleźć ogiera na gwałt. Wiem, ze to raczej suchy i oklepany żart, ale mnie osobiście ciągle bawi. 

Szkoda tylko, że jest jej tak mało. Gdyby zachować taki prosty  i lekki humor, oraz opisać całe długie i mozolne budowanie relacji, oraz odnajdywanie się bohatera w nowym świecie... to by było fajne. Chętnie bym poczytał. 

 

Zaś ostatnia scena wygląda raczej jak koniec rozdziału a nie całego fika. Razem z całym dziełem pozostawia wielki niedosyt, a jednocześnie sprawia, ze całość można podsumować jako: aha i pójść dalej. 

 

Co do strony technicznej, to też nie jest najlepiej, choć źle też nie. Głównym problemem jest tu podział na akapity. Początkowo wydawało mi się, że w ogóle go nie ma, bo zostałem zaatakowany ścianą tekstu. Później jednak wyszło, że jednak jest, ale jakiś taki nieśmiały i niepewny. A akapity nie służą tylko temu by oddzielać narrację od dialogów. Służą też,  zwiększeniu czytelności tekstu. Poza tym, pojawiło się kilka źle użytych, dużych liter i parę drobiazgów, które pewnie bym zaznaczył, gdyby były włączone komentarze. 

 

Podsumowując, to wygląda raczej jak szkic fika, a nie całe dzieło, ale sam pomysł, choć nie odkrywczy, ma potencjał na coś dużo, dużo dłuższego. Zaś w obecnej formie, cóż, nie urywa. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, misterspauls napisał:

Początek był fajny tylko krótki był prolog. Ale poczekamy na ciąg dalszy bohatera.

Ps. Oby nie za długo :rarsad:

Jaki ciąg dalszy? Przecież to jest OneShot. To już cały fanfik jest :godpony:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...