Skocz do zawartości

Mały poradnik odnośnie nagrywania głosu!


miskof

Recommended Posts

Postanowiłem stworzyć mały poradnik odnośnie nagrywania głosu i jego BARDZO podstawowej obróbki. Całość wykonana z pomocą programu Audacity.

Najpierw małe porady techniczne odnośnie nagrywania:
- Jeśli mocno dmuchasz w czasie mówienia, mikrofon trzymaj na wysokości policzka. Dobrze zbierze dźwięk i nie dotrą do niego podmuchy powietrza.
- W ramach możliwości, zbuduj sobie prosty pop-filtr. Instrukcji na jego wykonanie jest duuuużo. Taki filtr chroni przed podmuchami, głoskami wybuchowymi (p, b, itd.) oraz przed śliną. (tak, ona szybko niszczy membrany mikrofonowe)

Ustawienia programu:
- Wokal rejestrujemny w MONO. - Jeden mikrofon. - Jeden głos. - Jeden ślad. - Mono! Zapamiętajcie!
- Próbkowanie 44100Hz - Ustawienie standardowe w większości programów.
- Format próbki 16 bitów, więcej nie ma potrzeby. (24 czy 32 bity mają sens przy sprzęcie studyjnym)

Rejestrowanie wokalu:
- Nagraj fragment ciszy. (wystarczy 3-5 sekund) Próbki ciszy użyjemy jako wzorca do usunięcia szumów.
- Obserwuj nagranie, wyjście poza poziom skutkuje przesterowaniem. Tego nie chcemy. Najlepiej, gdy nasza ścieżka będzie wyglądała tak:

1ST2X.png


Próbkę dźwiękową nagrałem 4 mikrofonami. Nie pytajcie w jakiej pozycji. :lyra3: Fragment pochodzi z opowiadania "Koma" - Dobrze, że miałem wydruk pod ręką, bo monitora praktycznie nie widziałem.

Mikrofony:
- Zalman ZM-MIC1 podpięty pod zintegrowaną kartę dźwiękową. (za mikrofon dałem 20zł)
- Aparat cyfrowy. (jakiś stary Pentax. Brak nalepki, nie pamiętam co za model)
- Pierwszy lepszy telefon komórkowy. (a co, zobaczymy czy da się z tego coś wycisnąć)
- Mikrofon pojemnościowy pod USB.

Uwaga - Mikrofonem Zalman nagrywałem oddzielnie, bo nie byłem w stanie przechwytywać dźwięków z 2 mikrofonów podłączonych do komputera.

Tak graficznie wyglądają próbki: (kolejność taka, w jakiej wymieniałem mikrofony):

1SYLN.png

Trzy ścieżki z są do zaakceptowania. Nagranie aparatem - niestety nie. Podbicie dźwięku jest potężne i wychodzi praktycznie wszędzie poza zakres.

Tak brzmi każda z próbek:

Zalman ZM-MIC1: Klik
Aparat cyfrowy (UWAGA głośnie!): Klik
Telefon: Klik
Mikrofon pojemnościowy: Klik

Teraz czas na BAAARDZO podstawową obróbkę:

1. Zaznaczamy naszą nagraniową "ciszę". Czyli inaczej - nasz fragment nagranej ciszy, dzięki któremu usuniemy szumy.

1SZfo.png

2. Klikamy na Efekty > Usuwanie szumu... > Uzyskaj profil szumu.
3. Teraz zaznaczamy całą ścieżkę (Crtl+A) i wracamy do poprzedniego efektu. (jak wyżej) Domyślne ustawienia są w większości przypadków wystarczające. Klikamy OK.

1SZfU.png

Pozbyliśmy się (części, bo całkowite usunięcie z pomocą Audacity nie jest możliwe) szumów z naszego nagrania. Kolejnym krokiem jest normalizacja. Co ona powoduje? Pozwala nam podbić poziom nagranie (jest głośniej) - tylko tyle. Jest jednak haczyk... Ogranicza ją najwyższy szczyt nagrania. Przykładowo - najpierw nagrywamy szept, a zaraz krzyczymy. Graficznie krzyk może sięgać granic zakresu. Normalizacja nam w tym wypadku nie pomoże - może nawet zaszkodzić, gdyż przyciszy nam cały materiał. :djTyy: Można to obejść ściszając nasz krzyk, ale taki zabieg jest słyszalny...

Drugą możliwością jest kompresja. Niestety, można z niej korzystać raczej przy sprzęcie profesjonalnym. Przy konwencjonalnych mikrofonach otrzymamy jeden wielki szum, dudnienie i pompowanie nagrania... Jednak proces jest interesujący. W skrócie - głośne fragmenty zostają przyciszona, a cichsze - podgłośnione. Wróćmy jednak do normalizacji.

1. Upewnijmy się, że nasza ścieżka jest zaznaczona. (Ctrl+A) Klikamy Efekty > Normalizuj... Ustawmy opcje w okienku w taki sposób:

1SZgv.png

2. Klikamy OK.

Dla porównania, tak wyglądała ścieżka przed normalizacją:

1SZmE.png

A tak po normalizacji:

1SZn8.png

Jeśli chcemy dodać nagranie do filmu, polecam wyeksportować jako WAV.

To tyle. Bardzo podstawowa obróbka dźwięku. Osobiście - wszelkie nagrania obrabiam w taki sposób. Czasami zdarza mi się próba z kompresorem, ale zwykle kończy się fiaskiem. - Cóż, mój pokój zbyt dobrym studio nagrań nie jest. :D

Na podsumowanie obrobione nagrania z 4 mikrofonów:

Zalman ZM-MIC1: (jak za taką cenę jest milutko ^^) Klik
Aparat cyfrowy: (wiele nam to nie pomogło) Klik
Telefon: (nie jest źle...) Klik
Mikrofon pojemnościowy:Klik

  • +1 1
Link do komentarza
  • 3 weeks later...

Teraz przynajmniej wiem co to jest ta kompresja. Zresztą w moim przypadku głównym problemem były ustawienia miksera i brak porządnej karty dźwiękowej. Po kupnie karty jakość nagrań wzrosła o jakieś 50%.

Pozostaje jeszcze kupno głośników do odsłuchu.

Link do komentarza
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...