Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc!


Recommended Posts

Mam pytanie do wszystkich, którzy znają programy do robienia filmów. Chodzi mi o tai program do robienia animacji MLP, takich jak "Snowdrop", "Double Rainbow" czy "Dusk's Dawn". (Polecam wszystkie)

Myślę nad ekranizacją ficów, nie wyłączając moich Władców Equestrii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekranizacja fica xD Oczywiście, na pewno ci się to uda :ming:

No co? Pomysł wzięłam od kilku osób, które już się zabierają za ekranizację Rainbow Factory.

Programy są dobre, tylko... Czy można by w nich zrobić coś na kształt w/w filmów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to są profesjonaliści. Cała ekipa animatorów, grafików i innych ludzi. A jak widzę ty nawet nie wiesz, od czego zacząć ;p Na takie duże projekty nie zabiera się w pojedynkę... Zresztą, rób co chcesz, jestem ciekawa, co ci z tego wyjdzie x3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja wymaga POTĘŻNEGO komputera. 

 

Zacznij od source film maker - jest darmowy i podobno dość prosty w obsłudze. Będziesz potrzebować dowolnej gry na silniku source. Na przykład darmowego Team Fortress oraz postaci kucyków. Również darmowe. Gorzej z mapami i planami (tłami), ale jako coś do ćwiczeń się przyda. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanale http://www.youtube.com/user/mikolaj9559 są bardzo dobre poradniki z SFM po polsku. Wszystko świetnie tłumaczy, jedynie nie wyjaśnia paru trików, ale te też można znaleść na YT, tylko że po angielsku.

 

Niby się wydaje, że w tym programie animacje robią się niemal samodzielnie, ale animowanie liczy się w godzinach. Na najlepszych filmikach SFM widać w opisie, że robiono to średnio jakieś 120 godzin. Taki np Practical Problems, koleś robił 130 godzin animację trwającą niecałe 5 minut. Aż się boje pomyśleć ile pracy jedna osoba musi odwalać we Flash'u.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy które wymieniłaś na początku, były robione w Adobe Flash. SFM jest chyba bardziej do 3d. Druga sprawa, ekranizacja ficów. Nawet jeśli to by trwały one z 3 minuty (a na pewno nie będą takie krótkie) to zrobienie animacji na poziomie, nie mając w tej dziedzinie żadnego doświadczenia i pojęcia, po prostu Ci się nie uda. Doświadczeni, wręcz zawodowi animatorzy, robią takie animacje po kilka tygodni. Radzę nie porywać się z motyką na słońce, bo nauka animacji to żmudna i długa droga, i na pewno nie zaczyna się jej od takich projektów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tworzenia animacji trzeba mieć niezwykłą cierpliwość i dbać o każdy najdrobniejszy szczegół.

Zawodowym animatorom stworzenie idealnych 30 klatek (około 1 sekundy) zajmuje mniej więcej godzinę.

Stworzenie 3-minutowej animacji chociażby na poziomie JanAnimations wymaga paru dobrych miesięcy intensywnej pracy.

I cały czas mowa tu o programie Adobe Flash, który jest jednym z szybszych sposobów na tworzenie animacji.

Zaś z drugiej strony jest też animacja klasyczna (najlepszy przykład: Disney), która polega na rysowaniu oddzielnie każdej poszczególnej klatki.

Ten sposób jest o wieeeeele bardziej czasochłonny od flasha.

Oczywiście jeśli nie brakuje Ci chęci, to polecam jakieś podstawowe tutoriale najlepiej w formie wideo na YouTubie.

Nie radzę jednak zaczynać od takich wielkich projektów, ponieważ najzwyczajniej w świecie ich nie skończysz. :gummy3:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja pisałam, że od razu chce ficki ekranizować? Może. Ale to potem. Najpierw mam kilka moich filmików, które chcę zrealizować, nie takich długich, nie takich od razu na ostatni guzik. Na przykład o moim OC i Chrys...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie "Double Rainboom" trwało około roku i pracowało nad tym około 100 animatorów lub więcej, scenka z Derpy w DR zajęła chyba 12h skąd wiem? Bo jeden animator zrobił time-lapse z tej scenki a w opisie podał ile mu to zajęło, ale i tak jeżeli chcesz sie zabrać to powodzenia :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie przesadzajmy, bo przeczytałem sobie na spokojnie wszystkie odpowiedzi i nabrałem wrażenia, że żeby zostać animatorem, trzeba oddać duszę diabłu.

 

Zrobienie "Double Rainboom" trwało około roku i pracowało nad tym około 100 animatorów lub więcej, scenka z Derpy w DR zajęła chyba 12h skąd wiem? Bo jeden animator zrobił time-lapse z tej scenki a w opisie podał ile mu to zajęło, ale i tak jeżeli chcesz sie zabrać to powodzenia :D

100? Nie przesadzasz? Jeśli faktycznie tyle ich było, to większość tego czasu opierdzielali się, bo każdy z tych animatorów samodzielnie potrafi wykonać dość przyzwoitą animację. A nie robili oni filmu pełnometrażowego, tylko 20 minut fanowskiego odcinka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie "Double Rainboom" trwało około roku i pracowało nad tym około 100 animatorów lub więcej, scenka z Derpy w DR zajęła chyba 12h skąd wiem? Bo jeden animator zrobił time-lapse z tej scenki a w opisie podał ile mu to zajęło, ale i tak jeżeli chcesz sie zabrać to powodzenia :D

 

Dokładnie to 40 animatorów, 27 osób pracowało nad tłem 4 nad muzyką itp itd. więcej można poczytać na ofie DR.

Co do animacji Derpy to zeszło ok. 15~h animacja i wykonanie na bardzo wysokim poziomie.

 

Wracając do tematu. Ja polecam program Adobe Flash (wiadomo cs6) do tego dobry tablet i wprawa w rysowwaniu poniaczy.

Dlaczego nie inne łatwe programy ?

Odpowiedź jest banalna bo są zbyt proste, a z byt proste programy do animacji pozostawiają nam 2 opcje mało opcji edycji (graficzne, efekty spec, muzyka, wektorowanie i edycja,) lub monotonne ślęczenie nad animacją po nocach z braku opcji puppetowania czy swapowania.

Teraz dlaczego AF cs6.?

- Nie jest prosty w użytkowaniu (fakt)

- Ma od groma opcji których pojęcie umysłem zabierze więcej czasu niż nie jedna animacja (fakt)

- Ma spore wymagania sprzętowe na wyższej jakości animacjach (fakt, skromne 4GB ram ledwie starcza)

- Wymaga precyzji wykonania animacji czyt. Jak coś się nie zgadza to potrafi ci całą animacje zniszczyć. (fakt)

 

Ale na boga nikt nie mówił że będzie łatwo. To były wady które przez krótki czas użytkowania udało mi się wyłapać.

Z zalet to chyba wystarczy to że MLP jest typową animacją Flash, ba mamy w fandomie tak bogatą bazę puppetsów i gotowców że bez problemu można się na tym uczyć wszystkiego. Do tego tzw Puppety o których wspominałem. Dla ludzi którzy nie znają pojęcia opisuję, jest to gotowa "Maskotka" kucyka zbudowana z kilku głównych elementów np, głowa, korpus, kończyny, ogon, grzywa. Każdy z tych elementów posiada w sobie bazę drobniejszych. np. głowa: Oczy, rzęsy, usta, nos. w tym wektory ruchu np. ust i oczu. Na szybko podesłałem na YT filmik jak to wygląda w AF , wybaczcie za jakość ale musiałem używać najgorszych ustawień na HyperCAmie (Tak bardzo drewniany PC)

Puppetsy na początek można bardzo łatwo animować jako kolce tzn. bez płynności ruchu i dodatków typu zachowanie fryzury czy ogona danego kucyka. Tutaj podam wam Link do kanału YT Zacharego "Flamingo" Richa twórcy Double Rainboom

 gdzie ma 6 albo 7 odc poradnik jak zabrać się do robienia animacji poniaczy w Adobe Flash i jakie potrzeba postadać minimalne umiejętności do tego. (Nie ma tego wiele)

Sam dopiero zaczynam przygodę z poniaczami jako animacja, ale jeżeli macie jakieś pytania co do animowania to chętnie postaram się odpowiedzieć.

 

PS. Czytając cześć postów krytykujących chęci animacji stwierdzam że na pewno to nie pomaga. Każdy nie zależnie od wieku może dobrze animować w tym czy innym programie, kwestia na ile starczy mu zapału i chęci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje myszka która bardzo ale to bardzo jest mało komfortowa przy rysowaniu i nauka kreskowania. Mimo że jest wiele poniaczy w puppetach to nie ma wszystkich póz i rzutów płaszczyzny i pseudo 3D.
 

Bez minimalnych umiejętności i wyobraźni nie ma co nawet myśleć o animacji.
Możesz też po prostu poprosić kogoś o pomoc w rysowaniu lub uczyć się z tutów w necie, jest tego ze 3 kilo.

Problem że tutoriale są zazwyczaj w języku Angielskim, więc trza mieć znajomość i jako taką wiedzę z zakresu słownictwa komputerowego.

Polskie tutki też są ale to nie jest ten poziom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
×
×
  • Utwórz nowe...