Skocz do zawartości

bobulowe zapytanie - pomożecie?


bobule

Recommended Posts

No więc tak, mam trzy zestawy pytań. Najbardziej by mnie interesowały wypowiedzi osób spoza Górnego Śląska. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi :) Acha plan jest taki, że może zrobię z tego jakiś artykuł, ale to najpierw muszę zobaczyć jakie są odpowiedzi (i czy uda się coś z tego ukulać :) ).

 

Pytania dla osób z Górnego Śłąska

1. Opowiedz mi nieco o sobie, skąd jesteś, co robisz (uczysz się, studiujesz?) ile masz lat?

2. Jak głęboko jesteś związany ze śląskiem? Czy twoi rodzice również są stąd?

3. Używasz gwary? Wiele osób z twojego otoczenia jej używa?

4. Używanie gwary to obciach?

5. Z czym kojarzy Ci się Górny Śląsk / woj. śląskie

6. Najbardziej charakterystyczne dla Śląska miejsca to?

7. Jakie postacie kojarzą Ci się z Górnym Śląskiem?

8. Czujesz się Polakiem, czy Ślązakiem?

9. Co sądzisz o Ruchu Autonomii Śląska?

10. Jaki obraz Górnego Śląska mają nasi rodacy, jak sądzisz czym jest to spowodowane?

 

Pytanie dla osób z woj.(spoza Górnego Śląska np. Częstochowa / Bielsko-Biała / Sosnowiec :D)

1. Opowiedz mi nieco o sobie, skąd jesteś, co robisz (uczysz się, studiujesz?) ile masz lat?

2. Z czym kojarzy Ci się Górny Śląsk / woj. śląskie

3. Najbardziej charakterystyczne dla Śląska miejsca to?

4. Jakie postacie kojarzą Ci się ze Górnym Śląskiem?

5. Co sądzisz o Ruchu Autonomii Śląska?

6. Jaki obraz Górnego Śląska mają rodacy, jak sądzisz czym jest to spowodowane?

 

Pytania dla osób spoza Górnego Śląska.

1. Opowiedz mi nieco o sobie, skąd jesteś, co robisz (uczysz się, studiujesz?) ile masz lat?

2. Czy byłeś kiedykolwiek na Górnym Śląsku?

3. Chciałbyś na nim byś? / Czesto się na nim pojawiasz?

4. Co ci sie w nim najbardziej podoba?

5. Z czym kojarzy Ci się Górny Śląsk / woj. śląskie

6. Najbardziej charakterystyczne dla Śląska miejsca to?

7. Jakie postacie kojarzą Ci się z Górnym Śląskiem?

8. Co sądzisz o Ruchu Autonomii Śląska?

 
Link do komentarza

Ok. Może uda mi się pomóc! :)

 

Jestem spoza Górnego Śląska.

 

1. Mam prawie 19 lat. Uczę się jeszcze w LO. Mieszkam w woj. Mazowieckim.

2. Byłam przejazdem.

3. Mogłabym się tam pojawić, o ile miałabym jakiś konkretny cel. Niezbyt często pojawiam się na jego terenie.

4. Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć.

5. Z zespołem Hasiok.

6. Wg mnie to miasta: Katowice, Pszczyna.

7. Dieter Przewdzing.

8. Jeżeli Śląsk "nie czuje się" polski to wg mnie dobrze, że istnieje taki Ruch Autonomii. Nie krytykuję tych działań ani zbytnio nie pochwalam. Mam neutralne stanowisko, jeśli chodzi o autonomię Śląska.

 

Mam nadzieję, że nie popełniłam w swoich odpowiedziach żadnej gafy :)

Link do komentarza
Gość Littlebart

Ja chętnie odpowiem na pytania, jestem z Górnego Śląska, sądząc po mapce na internecie.

 

1. Jestem z Górnego Śląska,  Ucze się w technikum graficzno-poligraficznym mam 18 lat.

2. Tak, ojciec i matka.

3. Tata używa gwary.

4. Według mnie nie, często śmieszne słowa tam występują. Kiedy do mnie mówi, niekiedy nie zrozumiem jakiegoś słowa bo jest dziwne :D

5. Ogólnie to kojarzy mi się z nie za ładnymi miastami, chociaż teraz to się zmienia i to bardzo szybko!

6. Hmm, Spodek (IEM tam organizowany)

7. Niestety ale nie wiem, nie interesowałem się tym.

8. Czuje się Polakiem, bo nie zależnie w której części kraju mieszkamy i tak będziemy Polakami.

9. Nie wypowiem się tutaj, nie znam takiego ruchu niestety.

10. Jesteśmy brudni od wyngla i go jemy xD

Edytowano przez Littlebart
Link do komentarza

Spoza Śląska:

 

1. Nie jestem z Polski, ale tu się wychowałam; studia na Jagiellonce, rok 2gi; lat 22

2. Mam mindfuck,bo pamiętam że w dzieciństwie na koloniach trafiałam na górali, których stroje kojarzą mi się tylko ze Śląskiem, ale tak naprawdę się nie znam, a nie pamiętam gdzie byłam dokładnie. XD

3. Jasne, czemu nie? Każde miejsce est warte zwiedzenia. ^^

4. Podejrzewam, że spodoba mi się jedyna rzecz, którą w 100% kocham w całym tym kraju- piękna przyroda.

5. Ze Ślązakami oczywiście :D nie ubij mnie bo nie wiem co piszę, ale... z oscypkami? Z górzystym terenem (nigdy nie wykułam mapy Polski dobrze x.x) i z gadaniem polityków kiedyś, że Ślązacy to bardziej Niemcy czy coś takiego... właśnie dotarło do mnie akim jestem nooobem w tej kwestii. XD

6. ...Śląsk. XD (jak mówiłam- mapa Polski leży i kwiczy)

7. Ja w ogóle nie kojarzę żadnych postaci z niczym. x.x

8. Z jednej strony rozumiem, z drugiej nie widzę sensu i mówi to osoba z republiki w dość podobnej sytuacji...tylko gorszej bo nami rządzi jeden z najbardziej su************ rządów świata. Według mojej logiki, dla każdego naodu czy grupy etniczej najważniejsze nie powinno być to, kto nią rządzi i czy w ogóle, ale JAK. Jeśli jest dobrze traktowana na równi z resztą, pozwala jej się na zachowanie języka, tradycji, dorobku kultury, kuchni itp., awasze istnienie nie jest na siłę zatajane przez media albo wręcz podważane, to nie widzę problemu i powodu, żeby kombinować z autonomią. Bycie "lisem", który wie jak zyskiwać na kooperacji jest dla niektórych grup o wiele mądrzejszym wyjściem niż próby bycia "lwem". ;)

Edytowano przez Burning Question
Link do komentarza

Pytania dla osób spoza Górnego Śląska.

1. 22 lata, szkoła policealna. Meh, nie chce mi się więcej.

2. Nie.

3. Nie wiem, co może być na tyle ciekawego, żeby tam jechać.

4. IEM Katowice? :ming:

5. Z wunglem.

6. Yyy, Wieliczka? :rainderp: OK, Wielki Spodek.

7. Kutz? A tak z fandomu to Tarreth. :lol:

8. Śmieszna idea, nie wiem, po co ta autonomia.

Link do komentarza
Gość ChrisEggII

Spoza Górnego Śląska.

1. Hajnówka na Podlasiu, studiuję, za miesiąc uderza dwudziestka.

2. Niet

3. Z pewnością chciałbym zwiedzić. Nie należy jednak do czołówki miejsc, które muszę zobaczyć.

4. Spodek katowicki, tutejszy język (czy gwara, jak kto woli), kluski śląskie

5. Z powracającym co jakiś czas tematem jej niezależności.

6. Spodek katowicki, Kopalnia "Wujek"

7. Niestety nie znam.

8. Sam kiedyś myślałem nad niezależnością Podlasia, więc po części ich rozumiem. Z drugiej strony jednak powinni pokazać, że naprawdę na tę niepodległość zasługują, chociażby przez udowodnienie, że Ślązacy rzeczywiście są oddzielnym narodem. Sam na razie tego u nich nie widzę.

Link do komentarza

Pytania dla osób spoza Górnego Śląska.

 

1. Warszawa, 28 lat

 

2. Zdarzyło się kilka razy

 

3. Jest mi to obojętne. Sporadycznie.

 

4. Industrialne klimaty i góry

 

5. Kojarzy mi się z GOP

 

6. Katowice, spodek

 

7. Krzysztof Hanke

 

8. Śląsk to region Polski i nie jest żadną mniejszością.

Link do komentarza

Jestem spoza śląska.

1. Jestem z woj. Opolskiego. Mam 18 lat i nadal się uczę w technikum na kierunku architekt krajobrazu.

2. Byłam. Mój wujek tam mieszka.

3. Nic. Kompletnie nic.

4. Gwara śląska, kluski, węgiel, smród i brud.

5. Katowice.

6. Żadne.

7. Durnota totalna. Niby co oni chcą osiągnąć? Móc spokojnie gadać po śląsku? To niech se w Polsce gadają. I bez takich akcji ten kraj jest w coraz gorszym stanie.

Edytowano przez Uszatka
Link do komentarza

Po rozmowie z osobą ze Śląska, która ogarnia co i jak politycznie, muszę zmienić swoją odpowiedź na pytanie 8:

słyszałam, że naprawdę spora ilość osób deklaruje, że nie są ani Niemcami ani Polakami tylko właśnie Ślązakami, a mimo to do tej pory nie udało im się wywalczyć prawa do np. wpisywania sobie w Polskim paszporcie swojej narodowości. No to jest nie do pomyślenia- okazuje się, ze Polski rząd traktuje Śląsk gorzej, niż Rosja aktualnie traktuje niektóre podbite przez siebie narody i mówię to z autopsji! O ironio, co za odkrycie!  Słyszałam też, że niektóry politycy szerzą informacje o tym, jakoby to wszystko było bzdurą i wymysłem i żadnych Ślązaków tak naprawdę nie ma.

Wow.

W kwestiach autonomii wielu grup etnicznych czy narodów hipokryzja Polaków nie zna absolutnie ŻADNYCH granic przyzwoitości- szczególnie, że z nich też się kiedyś nabijano w stylu "hehe jakieś polaczki coś szczekają o byciu narodem- śmieszne to jest i żałosne". Wiedziałam, że potrafią gadać takie bzdury o narodach spoza Polski wyłącznie na podstawie tego, co im się opłaca mówić zgodnie z kierunkiem obranym przez politykę zagraniczną, ale nie sądziłam, że ktoś powie tu coś takiego swoim obywatelom. Naiwna byłam... Władza centralna wykorzysta każdy objaw patriotyzmu i niedouczenia Polaków aby utrzymać władzę, a RAŚ zagraża temu swoimi poglądami i nie chodzi tylko o autonomię Śląska ale o rozwiązania gospodarcze dla całego kraju, które ten ruch oferuje, a które naprawdę dobrze sprawdzają się w lepiej rozwiniętych krajach. Tylko, ze te rozwiązania odbiegają od modelu państwa rządzonego centralnie. Nie dziwota, że władze próbują z niego robić coś, czego nie powinno się brać na poważnie, a lud prosty i nieokrzesany podśpiewuje do tego akompaniamentu nie racząc się nawet trochę dokształcić zanim się wypowie. -.-"

Edytowano przez Burning Question
  • +1 1
Link do komentarza
Pytania dla osób spoza Górnego Śląska.
 
1. Opowiedz mi nieco o sobie, skąd jesteś, co robisz (uczysz się, studiujesz?) ile masz lat? Opole, uczę się w liceum, potem idę na rolę, osiemnaście.
2. Czy byłeś kiedykolwiek na Górnym Śląsku? Byłem parokrotnie. 
3. Chciałbyś na nim byś? / Często się na nim pojawiasz? Nie, nie chciałbym. Pojawiam się przejazdem, albo na meetach.
4. Co ci się w nim najbardziej podoba? Nic. Ale tak kompletnie nic. Głównie miasta miałem okazję odwiedzać, a one mi się bardzo nie podobają.
5. Z czym kojarzy Ci się Górny Śląsk / woj. śląskie Z ciekawymi żartami (bery), z węglem i wszystkim, co z nim związane, ze złym powietrzem, z powstaniem.
6. Najbardziej charakterystyczne dla Śląska miejsca to? Nie mam pojęcia.
7. Jakie postacie kojarzą Ci się z Górnym Śląskiem? Wojciech Korfanty.
8. Co sądzisz o Ruchu Autonomii Śląska? Jako nie do końca Polak nie wypowiem się.
Edytowano przez Po prostu Tomek
Link do komentarza

Poza...

 

1. Opole, Technikum, a zarazem praca, dużo...

2. Parę razy.

3. Podoba mi się tu gdzie jestem i wolałbym zostać tu...

4. To że należy do Polski...

5. Z kopalniami, z poniekąd śmieszną bądź czasem denerwującą gwarą

6. Nie mam pojęcia...

7. Pewien mężczyzna z cudnej komedii, której nazwy nie pamiętam... jego nazwiska też...

8. Całkowicie przeciw. Jeśli nie czują się Polakami niech wyjadą i szukają darmowej ziemi w jakimś innym kraju...

Edytowano przez Jaenr Linnre
  • +1 1
Link do komentarza

Jestem spoza województwa śląskiego, więc odpowiadam na pytania z trzeciego zestawu.

 

1. Mam 19 (w sumie to rocznikowo już 20) lat, jestem studentem pierwszego roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim, pochodzę ze Zgierza (woj. łódzkie).

2. Niestety nie było mi dane.

3. Chciałbym kiedyś udać się do Katowic. Czyli można powiedzieć, że chciałbym tam się pojawić.

4. Nie byłem, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

5. Województwo śląskie kojarzy mi się (będę może trochę złośliwy jeśli chodzi o pierwsze stwierdzenie) z węglem i z klubami piłkarskimi (GKS Katowice, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Piast Gliwice, Polonia Bytom).

6. Katowicki Spodek, Superjednostka, kopalnia "Wujek", Jasna Góra, Stadion Śląski.

7. Ernest Wilimowski, Kazimierz Kutz (urodzony w Szopienicach, obecnie dzielnica Katowic), Stachul.

8. Nie popieram ich działań. Idąc tym tropem Kaszubi również powinni "walczyć" o autonomię. Śląsk jest częścią Polski i imho jest to dla Śląska najlepsze, co obecnie może być i powinno pozostać tak, jak jest obecnie. Mam neutralne zdanie na ich temat.

Link do komentarza

Spoza Górnego Śląska.

1. 19 lat, woj. pomorskie, chodzę do technikum 
2. Przejazdem
3. Nie mam zdania
4. Jak wyżej.. 
5. Z Wunglem :rainderp:
6. Sosnowiec :wow:
7. Tarreth :ming:
8. Jestem przekonany, że gdyby do tego doszło to inne grupy etniczne również by chciały swojej niezależności, zatem jak najbardziej jestem przeciwko.

Link do komentarza

Z Górnego Śląska. (Chyba, bo już nie wiem czy Cieszyn wlicza się wciąż w Górny Śląsk)
1. Opowiedz mi nieco o sobie, skąd jesteś, co robisz (uczysz się, studiujesz?) ile masz lat?

Jestem z okolic Cieszyna, uczęszczam dopiero do drugiej klasy gimnazjum i mam 14 lat, więc praktycznie na razie z tych poważniejszych rzeczy nic nie robię.
2. Jak głęboko jesteś związany ze Śląskiem? Czy twoi rodzice również są stąd?

3/4 mojej rodziny i ja jesteśmy ze Śląska i jestem nawet do niego bardzo przywiązany.
3. Używasz gwary? Wiele osób z twojego otoczenia jej używa?

Oczywiście, że tak, jedna z piękniejszych rzeczy tego regionu ;)
4. Używanie gwary to obciach?

Zdecydowanie nie, lecz w innych okolicach Polski jesteśmy obcymi.
5. Z czym kojarzy Ci się Górny Śląsk / woj. śląskie

Z .. przemysłem kopalnianym? :D I ciekawą społecznością? ;P
6. Najbardziej charakterystyczne dla Śląska miejsca to?

Zdania są podzielone, dla mnie to np. Katowicki Spodek.

7. Jakie postacie kojarzą Ci się z Górnym Śląskiem?

Nie jestem bardziej związany z postaciami, ale powiem, że Zofia Kossak, jeżeli się liczy.
8. Czujesz się Polakiem, czy Ślązakiem?

I tym i tym, ale bardziej Ślązakiem.
9. Co sądzisz o Ruchu Autonomii Śląska?

W tej sprawie się nie wypowiem, nie mam zbyt dużego doświadczenia na ten temat.
10. Jaki obraz Górnego Śląska mają nasi rodacy, jak sądzisz czym jest to spowodowane?

Osobiście sądzę, że nawet dobry, lecz czasem znajdą się tacy, którzy mają nienawiść do tego regionu z niewiadomych przyczyn...

Link do komentarza
  • 1 month later...

Z poza Górnego Śląska

1.Pochodzę z północno-zachodniej Polski, mam 16 lat i obecnie się uczę, w przyszłości zamierzam iść na studia.

2.Byłem 3-4 razy, ostatnio w 2011.

3.Podoba mi się tu gdzie jestem, więc nie chciałbym mieszkać na Górnym Śląsku. Sporadycznie się tam pojawiam, głownie odwiedzam rodzinę w Katowicach.

4. Katowice :)

5. Z Powstaniami, kopalniami i kretynami z RAŚ.

6.Spodek w Katowicach

7. Wojciech Korfanty.

8. Jestem przeciwko, gdyby nie Polska, Śląsk już dawno by zbankrutował. Kaszubi jakoś nie płaczą o autonomię, w dodatku czują się Polakami i są wierni naszemu krajowi za co należy im się wielki szacunek :).

Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...