Coldwind

Brony
 • Content Count

  494
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

537 Equestriańska Legenda

6 Followers

About Coldwind

 • Rank
  Podążający na wschód
 • Birthday January 9

Kontakt

 • Discord ID
  Coldwind#1679

Informacje profilowe

 • Gender
  Ogier
 • Zainteresowania
  informatyka, matematyka, historia
 • Ulubiona postać
  Rainbow Dash, Applejack

Recent Profile Visitors

4,143 profile views
 1. No cóż, dziękuję za komentarze, zrobiło mi się tak jakoś cieplej na serduszku. Niestety, drodzy czytelnicy, póki co musi wam wystarczyć to, co jest. Aktualnie mam bardzo mało wolnego czasu, który ponadto muszę przeznaczyć na pilniejsze rzeczy do roboty, tak więc zapewne do września nic się nie ruszy, później zresztą też czasu może mi zacząć brakować. Naprawdę chciałbym skończyć tłumaczenie tego fika, serię pokochałem całym sercem i chciałem naszym rodakom przedstawić choćby i zaledwie ten jeden, pierwszy jej tom. Czy to się uda? Marzę o tym, ale wolę nie rzucać żadnymi terminami, bo już wiele razy przewidywania wzięły w łeb. Miałem momenty lepsze, ale i gorsze, lecz udało mi się przetłumaczyć 114 rozdziałów z 200, z czego 25 czeka na prereading i korektę (właśnie muszę chyba od nowa zebrać jakąś ekipę). Bywały chwile, że chciałem to rzucić, ale w porę się otrząsałem z takich myśli. Niestety, życie jednak na razie nie jest dla mnie łaskawe. Szkoda, że muszę pisać taki kolejny post o niczym, ale chcę żebyście mieli nadal jakąś tam nadzieję. Żebyście choć przez chwilę zatęsknili. Dziękuję wam za to, że czytaliście i czytacie, choć tylko nieliczni pozostawiali tu jakiś znak swej obecności. Wiem, że jest was więcej, i ta świadomość mnie pokrzepia. Lećcie dalej na wschód, choćby i czytając oryginał, warto. Coldwind
 2. Mój pierwszy komentarz do fanfika od... nie pamiętam już kiedy. Ghat, namawiałeś mnie tyle czasu na Obsydiankę i wreszcie mnie przekonałeś. Na razie akcja dopiero się rozkręca, większość opublikowanego materiału to slice of life, choć w tle czai się już jakaś interesująca intryga. Póki co nie mam żadnych powodów do niezadowolenia. A co najbardziej mi się spodobało? Przede wszystkim kreacja głównej bohaterki; w Obsidian podoba mi się to, że pomimo wychowania, wiary w to, że jej ojciec będzie pił wino z czaszek wrogów, bycia emo, itd., nie jest paradoksalnie postacią złą, po prostu ma inny pogląd na pewne sprawy. Realizacja motywu szoku kulturowego po jej przebudzeniu jak na razie przebiega bez większych zarzutów, choć może przydałaby się jeszcze jakaś archaizacja języka, gwoli formalności. Światotworzenie i pokazanie zmian w świecie po akcji serialu także mogę uznać za póki co udane, acz czekam na więcej, bo to, co dostaliśmy, to zapewne tylko przedsmak. Większych zgrzytów nie zauważyłem. Ocena: 9,5/10 Pozdrawiam i czekam na kolejne rozdziały.
 3. Wszystkiego najlepszego!

 4. Wszystkiego najlepszego!

 5. Zapraszam was wszystkich serdecznie na piątek o 20, kiedy to odbędzie się ósma edycja "Pisania na setkę" - klubowych zawodów w pisaniu drabbli. Jeżeli chcecie się szybko sprawdzić w fanfikopisarstwie i pokonkurować z innymi, to wbijajcie! P.S.: Zerknijcie też na info o naszym evencie:
 6. Harmonogram kolejnych spotkań już gotowy! W ten piątek, 10.05, godz. 20 - Dyskusja: “Luna, w mojej Equestrii jest ludź! - czyli o fikach z gatunku Human in Equestria”. Opowiadania, w których ludzie trafiają do świata kuców… Temat zdeczkę kontrowersyjny, nierzadko opowiadania takowe stawały się obiektem kpin. Czy zasłużenie? Jak dobrze ugryźć ten temat? Zapraszam do dyskusji. Piątek, 17.05, godz. 20 - Pisanie na setkę, edycja VIII. Oto jest… Kolejna edycja znanych i lubianych klubowych zawodów w pisaniu krótkich opowiadań. Jeśli macie ochotę się szybko sprawdzić w fanfikopisarstwie i powalczyć o podium w przyjaznej atmosferze, to zapraszamy! Każdy mniej lub bardziej zaawansowany jest mile widziany. Piątek, 24.05, godz. 20 - Dyskusja: “Ludzie, ludzie, kuce w tej budzie! - czyli o tym, co się dzieje, gdy to kuce trafiają do naszego świata”. Przyszła pora zapoznać się z tym, co znajduje się po drugiej stronie portalu. Świat ludzi i kolorowe taborety - co może wyniknąć z tego połączenia? O czym pisać, a czego unikać? Jeśli chcecie się wypowiedzieć, to śmiało, wbijajcie. Piątek, 31.05 i sobota, 01.06, godz. 20 - Czytanie z Klubem: Czas zajawek. Tym razem na tapetę bierzemy wielorozdziałowce, jednakże nie nieco innej formie, niż dotychczas. Czytać będziemy pierwsze (i jeszcze kolejne - zależy od zainteresowania słuchaczy) rozdziały dłuższych fanfików, celem zachęcenia ludzi do ich dalszej lektury. Zapraszamy zarówno słuchaczy, jak i lektorów. Listę czytanych opowiadań podamy już niedługo. Poza tym planujemy jeszcze pewną inicjatywę, ale o tym wkrótce. Zapraszamy!
 7. Nie, nie przynoszę dziś nowych rozdziałów, chciałem tak po prostu napisać jakiś post. Co z tłumaczeniem? Aktualnie stoi w miejscu. Studia póki co są czasochłonne, na dodatek staram się o jakąś pracę na wakacje, przez co nie jestem w stanie poświęcić na fandom tyle czasu, ile chciałbym. Mam co prawda jakieś 25 rozdziałów zapasu, jednak niestety moja korektorka i prereaderka, @karlik, która wykonała sporo wybornej roboty przy opublikowanych dotychczas rozdziałach, nie daje znaku życia. Nie chcę publikować tego tłumaczenia, bo wiem, że mogą się w nim kryć jakieś większe babole, pragnę dostarczyć produkt o możliwie najwyższej jakości. Nie, nie zamierzam porzucić tłumaczenia, zwłaszcza teraz, gdy przetłumaczyłem już prawie 60%. Przyznam szczerze, że parę razy korciło mnie, by to zrobić, ale udawało mi się jednak za każdym razem wziąć w garść. Szkoda tylko, że się to tak przedłuża. Jeszcze rok temu pisałem, że ostatni rozdział wydam najpóźniej w marcu tego roku, tymczasem zaczął się już maj. Przepraszam, ale życie jest ciężkie. Może niedługo coś się pojawi, najpewniej w wakacje. Z tego miejsca pragnę pozdrowić wszystkich czyteników, tych, którzy czekali i tych, którzy czekają nadal. Bądźcie cierpliwi. Coldwind
 8. Gwoli przypomnienia: jutro i pojutrze o godz. 20 - odbędzie się "Czytanie i omawianie z Klubem, cz. II" Lektorować i omawiać będziemy następujące jednostrzały: “Regaty Przyjaźni” autorstwa @Rarity (link) “Wygnanie” autorstwa Prane’a i w tłumaczeniu @Lyokoheros (link) “Upadek, czyli dzień z życia Tej Złej” autorstwa @Bodzio (link) “Przyjaźń to magia czy technologia?” autorstwa @OneTwo (link) “WIELKI BIAŁY KONIK” autorstwa @Kredke (link) Zapraszamy!
 9. Z racji jutrzejszego czytania i omawiania w Klubie Konesera podbijam temat. Swój komentarz postaram się opublikować gdy starczy mi czasu.
 10. Przypominam: 1) już w ten piątek i sobotę czytać i omawiać będziemy fanfik "Exanima: Awoken Demons" autorstwa Bestera. LINK 2) w przyszły piątek o 20 Targi Prereadingu i Korekty Zapraszamy!
 11. Gwoli przypomnienia: 1. W ten piątek o 20 dyskusja “Cierpienia młodego pisarza, czyli co utrudnia nam tworzenie i jak się temu przeciwstawić”. Jeżeli was coś takiego nęka bądź też chcecie się podzielić z innymi swoimi sposobami na pokonywanie takich przypadłości, to zachęcamy do przybycia. 2 W przyszły piątek i sobotę czytamy i omawiamy "Exanimę..." autorstwa Bestera (link). Jeżeli chcecie spróbować swoich sił w lektorowaniu fanfików albo po prostu jesteście koneserami dobrego fanfika, to obecność obowiązkowa. A po lekturze/odsłuchaniu nie zapomnijcie zostawić komentarza! 3. Jeżeli nadal nie wypełniliście naszej ankiety (link), to bylibyśmy naprawdę wdzięczni, gdybyście to zrobili. Klub to wy i bardzo zależy nam na waszych sugestiach. Zapraszamy!
 12. Dobry wieczór, harmonogram najbliższych spotkań już gotowy! W ten piątek, czyli 15.03, godz. 20 - Wielka Fanfikowa Improwizacja, edycja nie-pamiętam-która. Po długiej przerwie kolejny raz odbędzie się spotkanie, podczas którego każdy będzie mógł zasięgnąć języka na jakikolwiek nurtujący go/ją temat związany z fanfikami. Piątek, 22.03, godz. 20 - Dyskusja: “Cierpienia młodego pisarza, czyli co utrudnia nam tworzenie i jak się temu przeciwstawić”. Z pewnością wielu spośród fandomowych pisarzy, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych, ma lub miało wiele trudności podczas pisania, z blokadą pisarską na czele. Jeśli potrzebujecie pomocy bądź też chcecie się podzielić dobrą radą, to zapraszamy was na to spotkanie. Piątek, 29.03 - Sobota, 30.03, godz. 20 - Czytanie i omawianie z Klubem, cz. I: “Examina: Awoken Demons” (link), autor: @Bester W tym miesiącu uwagę poświęcamy jednostrzałom, które to zazwyczaj cierpią na niedobór atencji. Na pierwszy ogień idzie długie jak na oneshot dzieło Bestera, autora choćby “Save Me”, które wygrało klubowe bitwy fanfików. Chyba taka rekomendacja wystarczy. Obecność obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić w czytaniu opowiadań, a także dla tych, którzy lubią sobie poczytać, czy też posłuchać dobrego fanfika. Piątek, 5.04, godz. 20 - Targi Korekty i Prereadingu, edycja I. O co tutaj chodzi? Będzie to specjalne spotkanie dla wszystkich tych pisarzy, którym potrzebna jest pomoc, nie ważne, czy chodzi o poprawę paru literówek, czy też o konstruktywny opieprz. Nieco więcej informacji już wkrótce. Piątek, 12.04 - Sobota, 13.04, godz. 20 - Czytanie i omawianie z Klubem, cz. II: Omawiać będziemy następujące jednostrzały: “Regaty Przyjaźni” (link) autorstwa @Rarity “Wygnanie” (link) autorstwa Prane’a i w tłumaczeniu @Lyokoheros “Upadek, czyli dzień z życia Tej Złej” (link) autorstwa @Bodzio “Przyjaźń to magia czy technologia?” (link) autorstwa @OneTwo “WIELKI BIAŁY KONIK” (link) autorstwa @Kredke A oto kolejna transza opowiadań do zlektorowania i omówienia. Mamy tu dzieła nowsze i starsze, śmieszniejsze i smutniejsze… Do wyboru, do koloru. A, pamiętajcie o komciach! A, mam tu dla was małą ankietę (link). Proszę o jej wypełnienie, byłbym bardzo wdzięczny. Do usłyszenia w Klubie!
 13. Tematowi ostatnimi czasy się przymarło, więc spróbuję go choć na chwilę ożywić. Ludu fanfikowy miast i wsi, jak oceniacie kondycję polskiego literackiego półświatka? Co mogę powiedzieć od siebie... Nowe opowiadania wciąż powstają, choć w tym roku lwia część to Antyprzygody Kredkego . Czytelników trochę jest, popularnością cieszy się na ten przykład kącik lektorski na discordzie BC czy też Czytanie z Klubem. Drabble nieustannie cieszą się zadowalającą popularnością, swoich sił próbują w nich debiutanci i nawet nieźle im to wychodzi, mam nadzieję, że utrzyma się u nich entuzjazm. Problem jest oczywiście z komciami, ale może kiedyś uda mi się wreszcie znaleźć skuteczny sposób na zmotywowanie ludzi do ich pisania. Cóż mam nadzieję, że ten rok będzie można uznać za w pełni udany, ale przed nami jeszcze dług droga. A co wy sądzicie?
 14. No dobrze, drabble z ostatniej edycji "Pisania na setkę" już wrzucone. Zapraszam do lektury!
 15. Gwoli przypomnienia: już jutro o 20 zaczynamy Czytanie z Klubem, a jednocześnie omówienie fanfika "Przebiśnieg", dostępnego pod tym linkiem. Serdecznie zapraszamy wszystkich koneserów polskiego fanfika, szczególnie tych, który chcą się sprawdzić w lektorowaniu. Jeżeli po skończeniu czytania Przebiśniegu zostanie nam jeszcze czasu, to będzie można poczytać też i co innego. Aha, po skończonej lekturze nie zapomnijcie zostawić komentarza pod opowiadaniem. Pozdrawiam i zapraszam do udziału!