Coldwind

Brony
 • Content Count

  492
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

529 Equestriańska Legenda

5 Followers

About Coldwind

 • Rank
  Podążający na wschód
 • Birthday January 9

Kontakt

 • Discord ID
  Coldwind#1679

Informacje profilowe

 • Gender
  Ogier
 • Zainteresowania
  informatyka, matematyka, historia
 • Ulubiona postać
  Rainbow Dash, Applejack

Recent Profile Visitors

4,026 profile views
 1. Wszystkiego najlepszego!

 2. Zapraszam was wszystkich serdecznie na piątek o 20, kiedy to odbędzie się ósma edycja "Pisania na setkę" - klubowych zawodów w pisaniu drabbli. Jeżeli chcecie się szybko sprawdzić w fanfikopisarstwie i pokonkurować z innymi, to wbijajcie! P.S.: Zerknijcie też na info o naszym evencie:
 3. Harmonogram kolejnych spotkań już gotowy! W ten piątek, 10.05, godz. 20 - Dyskusja: “Luna, w mojej Equestrii jest ludź! - czyli o fikach z gatunku Human in Equestria”. Opowiadania, w których ludzie trafiają do świata kuców… Temat zdeczkę kontrowersyjny, nierzadko opowiadania takowe stawały się obiektem kpin. Czy zasłużenie? Jak dobrze ugryźć ten temat? Zapraszam do dyskusji. Piątek, 17.05, godz. 20 - Pisanie na setkę, edycja VIII. Oto jest… Kolejna edycja znanych i lubianych klubowych zawodów w pisaniu krótkich opowiadań. Jeśli macie ochotę się szybko sprawdzić w fanfikopisarstwie i powalczyć o podium w przyjaznej atmosferze, to zapraszamy! Każdy mniej lub bardziej zaawansowany jest mile widziany. Piątek, 24.05, godz. 20 - Dyskusja: “Ludzie, ludzie, kuce w tej budzie! - czyli o tym, co się dzieje, gdy to kuce trafiają do naszego świata”. Przyszła pora zapoznać się z tym, co znajduje się po drugiej stronie portalu. Świat ludzi i kolorowe taborety - co może wyniknąć z tego połączenia? O czym pisać, a czego unikać? Jeśli chcecie się wypowiedzieć, to śmiało, wbijajcie. Piątek, 31.05 i sobota, 01.06, godz. 20 - Czytanie z Klubem: Czas zajawek. Tym razem na tapetę bierzemy wielorozdziałowce, jednakże nie nieco innej formie, niż dotychczas. Czytać będziemy pierwsze (i jeszcze kolejne - zależy od zainteresowania słuchaczy) rozdziały dłuższych fanfików, celem zachęcenia ludzi do ich dalszej lektury. Zapraszamy zarówno słuchaczy, jak i lektorów. Listę czytanych opowiadań podamy już niedługo. Poza tym planujemy jeszcze pewną inicjatywę, ale o tym wkrótce. Zapraszamy!
 4. Nie, nie przynoszę dziś nowych rozdziałów, chciałem tak po prostu napisać jakiś post. Co z tłumaczeniem? Aktualnie stoi w miejscu. Studia póki co są czasochłonne, na dodatek staram się o jakąś pracę na wakacje, przez co nie jestem w stanie poświęcić na fandom tyle czasu, ile chciałbym. Mam co prawda jakieś 25 rozdziałów zapasu, jednak niestety moja korektorka i prereaderka, @karlik, która wykonała sporo wybornej roboty przy opublikowanych dotychczas rozdziałach, nie daje znaku życia. Nie chcę publikować tego tłumaczenia, bo wiem, że mogą się w nim kryć jakieś większe babole, pragnę dostarczyć produkt o możliwie najwyższej jakości. Nie, nie zamierzam porzucić tłumaczenia, zwłaszcza teraz, gdy przetłumaczyłem już prawie 60%. Przyznam szczerze, że parę razy korciło mnie, by to zrobić, ale udawało mi się jednak za każdym razem wziąć w garść. Szkoda tylko, że się to tak przedłuża. Jeszcze rok temu pisałem, że ostatni rozdział wydam najpóźniej w marcu tego roku, tymczasem zaczął się już maj. Przepraszam, ale życie jest ciężkie. Może niedługo coś się pojawi, najpewniej w wakacje. Z tego miejsca pragnę pozdrowić wszystkich czyteników, tych, którzy czekali i tych, którzy czekają nadal. Bądźcie cierpliwi. Coldwind
 5. Gwoli przypomnienia: jutro i pojutrze o godz. 20 - odbędzie się "Czytanie i omawianie z Klubem, cz. II" Lektorować i omawiać będziemy następujące jednostrzały: “Regaty Przyjaźni” autorstwa @Rarity (link) “Wygnanie” autorstwa Prane’a i w tłumaczeniu @Lyokoheros (link) “Upadek, czyli dzień z życia Tej Złej” autorstwa @Bodzio (link) “Przyjaźń to magia czy technologia?” autorstwa @OneTwo (link) “WIELKI BIAŁY KONIK” autorstwa @Kredke (link) Zapraszamy!
 6. Z racji jutrzejszego czytania i omawiania w Klubie Konesera podbijam temat. Swój komentarz postaram się opublikować gdy starczy mi czasu.
 7. Przypominam: 1) już w ten piątek i sobotę czytać i omawiać będziemy fanfik "Exanima: Awoken Demons" autorstwa Bestera. LINK 2) w przyszły piątek o 20 Targi Prereadingu i Korekty Zapraszamy!
 8. Gwoli przypomnienia: 1. W ten piątek o 20 dyskusja “Cierpienia młodego pisarza, czyli co utrudnia nam tworzenie i jak się temu przeciwstawić”. Jeżeli was coś takiego nęka bądź też chcecie się podzielić z innymi swoimi sposobami na pokonywanie takich przypadłości, to zachęcamy do przybycia. 2 W przyszły piątek i sobotę czytamy i omawiamy "Exanimę..." autorstwa Bestera (link). Jeżeli chcecie spróbować swoich sił w lektorowaniu fanfików albo po prostu jesteście koneserami dobrego fanfika, to obecność obowiązkowa. A po lekturze/odsłuchaniu nie zapomnijcie zostawić komentarza! 3. Jeżeli nadal nie wypełniliście naszej ankiety (link), to bylibyśmy naprawdę wdzięczni, gdybyście to zrobili. Klub to wy i bardzo zależy nam na waszych sugestiach. Zapraszamy!
 9. Dobry wieczór, harmonogram najbliższych spotkań już gotowy! W ten piątek, czyli 15.03, godz. 20 - Wielka Fanfikowa Improwizacja, edycja nie-pamiętam-która. Po długiej przerwie kolejny raz odbędzie się spotkanie, podczas którego każdy będzie mógł zasięgnąć języka na jakikolwiek nurtujący go/ją temat związany z fanfikami. Piątek, 22.03, godz. 20 - Dyskusja: “Cierpienia młodego pisarza, czyli co utrudnia nam tworzenie i jak się temu przeciwstawić”. Z pewnością wielu spośród fandomowych pisarzy, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych, ma lub miało wiele trudności podczas pisania, z blokadą pisarską na czele. Jeśli potrzebujecie pomocy bądź też chcecie się podzielić dobrą radą, to zapraszamy was na to spotkanie. Piątek, 29.03 - Sobota, 30.03, godz. 20 - Czytanie i omawianie z Klubem, cz. I: “Examina: Awoken Demons” (link), autor: @Bester W tym miesiącu uwagę poświęcamy jednostrzałom, które to zazwyczaj cierpią na niedobór atencji. Na pierwszy ogień idzie długie jak na oneshot dzieło Bestera, autora choćby “Save Me”, które wygrało klubowe bitwy fanfików. Chyba taka rekomendacja wystarczy. Obecność obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić w czytaniu opowiadań, a także dla tych, którzy lubią sobie poczytać, czy też posłuchać dobrego fanfika. Piątek, 5.04, godz. 20 - Targi Korekty i Prereadingu, edycja I. O co tutaj chodzi? Będzie to specjalne spotkanie dla wszystkich tych pisarzy, którym potrzebna jest pomoc, nie ważne, czy chodzi o poprawę paru literówek, czy też o konstruktywny opieprz. Nieco więcej informacji już wkrótce. Piątek, 12.04 - Sobota, 13.04, godz. 20 - Czytanie i omawianie z Klubem, cz. II: Omawiać będziemy następujące jednostrzały: “Regaty Przyjaźni” (link) autorstwa @Rarity “Wygnanie” (link) autorstwa Prane’a i w tłumaczeniu @Lyokoheros “Upadek, czyli dzień z życia Tej Złej” (link) autorstwa @Bodzio “Przyjaźń to magia czy technologia?” (link) autorstwa @OneTwo “WIELKI BIAŁY KONIK” (link) autorstwa @Kredke A oto kolejna transza opowiadań do zlektorowania i omówienia. Mamy tu dzieła nowsze i starsze, śmieszniejsze i smutniejsze… Do wyboru, do koloru. A, pamiętajcie o komciach! A, mam tu dla was małą ankietę (link). Proszę o jej wypełnienie, byłbym bardzo wdzięczny. Do usłyszenia w Klubie!
 10. Tematowi ostatnimi czasy się przymarło, więc spróbuję go choć na chwilę ożywić. Ludu fanfikowy miast i wsi, jak oceniacie kondycję polskiego literackiego półświatka? Co mogę powiedzieć od siebie... Nowe opowiadania wciąż powstają, choć w tym roku lwia część to Antyprzygody Kredkego . Czytelników trochę jest, popularnością cieszy się na ten przykład kącik lektorski na discordzie BC czy też Czytanie z Klubem. Drabble nieustannie cieszą się zadowalającą popularnością, swoich sił próbują w nich debiutanci i nawet nieźle im to wychodzi, mam nadzieję, że utrzyma się u nich entuzjazm. Problem jest oczywiście z komciami, ale może kiedyś uda mi się wreszcie znaleźć skuteczny sposób na zmotywowanie ludzi do ich pisania. Cóż mam nadzieję, że ten rok będzie można uznać za w pełni udany, ale przed nami jeszcze dług droga. A co wy sądzicie?
 11. No dobrze, drabble z ostatniej edycji "Pisania na setkę" już wrzucone. Zapraszam do lektury!
 12. Gwoli przypomnienia: już jutro o 20 zaczynamy Czytanie z Klubem, a jednocześnie omówienie fanfika "Przebiśnieg", dostępnego pod tym linkiem. Serdecznie zapraszamy wszystkich koneserów polskiego fanfika, szczególnie tych, który chcą się sprawdzić w lektorowaniu. Jeżeli po skończeniu czytania Przebiśniegu zostanie nam jeszcze czasu, to będzie można poczytać też i co innego. Aha, po skończonej lekturze nie zapomnijcie zostawić komentarza pod opowiadaniem. Pozdrawiam i zapraszam do udziału!
 13. Po lekturze wypadałoby zostawić komcia, przy okazji podbiję też temat przed omówieniem fika w Klubie. No dobra, jakie są moje wrażenia? Raczej nie będę oryginalny, pisząc n-te porównanie do Orwella, ale cóż, to najoczywistsze z oczywistych skojarzeń, choć można by jeszcze wskazać na ten przykład "Equilibrium". Dystopijny klimat wylewa się ze stron opowiadania i to właśnie on jest jedną z największych zalet "Przebiśniegu". Fabuła jest intrygująca i wciągająca, choć końcówka była nieco dziwna, miałem lekkie skojarzenia z "Ostatnią rzeczą, jaką zrobi..." Kreacje postaci - niczego sobie, cały ten świat po prostu żyje. Najbardziej chyba spodobali mi się bliźniacy, może i nie byli na pierwszym planie, ale mieli w sobie "to coś". Styl, forma - bez zarzutów. Prima sort, czytało się bezproblemowo. Całość przeczytałem za jednym zamachem i byłem urzeczony. Tak się zastanawia, czy była może planowana jakaś kontynuacja? Jeśli tak, to chętnie takową był przeczytał, bądź też przynajmniej zapoznałbym się ze szkicami czy czymś takim. Wiem, komć może i nie jest jakiś długi, ale po pierwsze, ostatnio trochę wyszedłem z wprawy, a po drugie, to pisanie długich peanów jakoś mi nie wychodzi, o dobrych fikach wolę pisać krótko, acz konkretnie. Podsumowując, ludu fanfikowy miast i wsi, z całego serca polecam wam "Przebiśnieg". Ocena: 10/10 Poza tym po chwili namysłu postanowiłem dołożyć swój głos na Epic. Pozdrawiam i czekam na kolejne dzieła. P.S.: Już w ten piątek i sobotę o godz. 20 w Klubie Konesera Polskiego Fanfika odbędzie się omówienie Przebiśniegu połączone z czytaniem go na żywo. Zapraszam do udziału!
 14. Ok, kolejny obiecany komć już gotowy. Jakie są moje wrażenia po lekturze? Jak na debiut autorki na naszym forum wyszło naprawdę dobrze. Zapewne ma już trochę doświadczenia, bo styl jest niczego sobie (co prawda zostawiłem trochę sugestii, ale mimo tego nadal jest o wiele bardziej na plus). Fabuła jest intrygująca, choć przyznam szczerze, że czasem zdarzyło mi się pogubić. Poza tym warto dla kontekstu przeczytać to, co znajduje się w pierwszym poście w temacie konkursu, na który fik powstał, tłumaczy to na przykład kim do licha jest ta cała Antilia. Postacie są jak dla mnie ok, chociaż fika czyta się nie tyle dla nich, co dla całej tej historii i sekretów w nią wplątanych. Kolejna zaleta: klimat - gęsty, takie powinno być opowiadanie z tajemnicą w tle. Podsumowując: daję okejkę. Droga autorko, z chęcią przeczytałbym jakąś kontynuację, bo czuje, że gdzieś tam czai się jeszcze jakaś tajemnica. Liczę, że mnie nie zawiedziesz. Ocena: 9/10 Pozdrawiam i czekam na kolejne dzieła.
 15. Minął równy miesiąc i wreszcie znalazłem wolną chwilę na napisanie tego komentarza. Co mogę powiedzieć o fiku? To ciepła, przyjemna opowieść. Może i prosta, ale w żaden sposób jej to nie dyskwalifikuje. Czyta się ją lekko i szybko dzięki całkiem dobremu stylowi, jakim została napisana; widać, że autor ma już wyrobione pióro. Kreacja postaci w mojej opinii też w sumie nie zawodzi, choć jest mały wyjątek, o którym napisałem poniżej. A jeżeli chodzi o wady... Wydaje mi się , że Spike wypowiadał się zbyt dorośle jak na swój wiek podczas akcji opowiadania, w końcu był jeszcze wtedy dzieckiem. Coś tam może napisałbym w inny sposób, ale tak już od od dawna mam przy czytaniu niektórych fanfików, poza tym tutaj byłyby to raczej drobne, kosmetyczne poprawki. Koniec końców jednak plusy przeważają nad minusami. Ocena: 8,5/10 Polecam wszystkim to opowiadanie. Autorze, czekam na kontynuację, bo końcówka pozostawiła mnie z lekkim niedosytem. Pozdrawiam i do usłyszenia!