Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Ihnes

Afryka - cóż to za miejsce?

Recommended Posts

Witajcie!

Jak się domyślacie, jest to temat poświęcony dyskusji na temat Afryki. Pomysł podsunęła Uszatka - dziękuję bardzo! :D Co o tym kontynencie wiemy, a czego jeszcze nie? O czym warto wspomnieć? 

 

Jako pierwszą rzecz, którą sam chciałbym poruszyć, jest krajobraz całego kontynentu, który swoją drogą jest drugi pod względem wielkości. Każdy rejon ma w sobie coś niezwykłego.

 

Po%C5%BCegnanie-z-Afryk%C4%85.jpg

 

Na start, pozwoliłem sobie poszukać kilku ciekawostek. Mam nadzieję, ze zechcecie również się wypowiedzieć i podzielić się swoją wiedzą :D

 

1. Pingwiny
W Afryce można spotkać pingwina przylądkowego. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Głównie przez zanieczyszczenia wody ropą naftową, zmniejszającą się liczbę pokarmu z powodu połowów organizowanych przez ludzi i zagrożenia ze strony innych zwierząt.

 

2. Piramidy w Sudanie

Z piramidami kojarzy nam się głównie Egipt, prawda? Jak się okazuje, w Sudanie jest ich ponad dwa razy więcej.

 

3. Sahara

Nie dość, że jest to największa gorąca pustynia na świecie, to cały czas się powiększa. Szacuje się, że przybywa jej ok. 500m na miesiąc.

 

4. Jezioro Malawi

Jezioro o powierzchni 29600 km2, w którym mamy największą liczbę różnorodnych gatunków ryb. Szacuje się, że znajduje się w nim 10 różnych rodzin, w których składzie jest łącznie 500 gatunków.

 

5. Diamenty

Dane szacunkowe mówią nam o 50% diamentów, pochodzących właśnie z Afryki. Kontynent ten jest największym dostawcą i producentem kamieni szlachetnych na świecie.

Edited by Ihnes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Afryka, kolebka wszelkiego życia. Nie będę się skupiał na politycznych i człowieczych aspektach, bo to nie o to chodzi.

Pierw wypisze kilka ciekawych informacji, a w przyszłości będzie tego więcej :).

 

Jak każdy zapewne wie Afrykańska płyta tektoniczna ciągle napiera na Europe, co w przyszłości doprowadzi do zamknięcia cieśniny gibraltarskiej i z morza śródziemnego powstanie jezioro, które wkrótce potem wyschnie. Ten ruch niesie ze sobą inne zjawiska, jak np odsuwanie się od innych płyt tektonicznych. Co powoduje rozrywanie kontynentu na linii wielkich rowów Afrykańskich. Powstają wtedy ogromne szczeliny i zapadliska, głębokie nawet na kilkadziesiąt metrów.

 

Ciekawostką jest też to, że kilka tysięcy lat temu Sahara nie istniała, a przeciwnie, ten rejon tętnił życiem. Można spotkać do tej pory kilka ruin osad starych cywilizacji. Zmiana ta spowodowana jest przesunięciem osi ziemi i co za tym idzie, równoleżników. Deszcze w niektórych rejonach tej pustyni nie padają przez lata, a gdy się pojawią, woda znika tak szybko jak się pojawiła. Na wspomnienie zasługują niektóre rośliny, które żyją na tych warunkach. Gdy dostaną trochę wody, gdy spadnie odrobina deszczu deszcz rosną jak najszybciej, kwitną i usychają. Ich nasiona czekają przez miesiące, a nawet lata na odrobinę wody, by mogły znów wrócić do życia. To prawdziwe mistrzostwo przystosowawcze w tym suchym rejonie.

 

 


dwa razy razy więcej

 

Tak przy okazji :)

Dwa razy razy! Yeee!... Poprawione xD ~Ihnu

Edited by Ihnes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Afryka jest duża i ciepła, większość ludzi niewiele więcej wie na jej temat. Jej środowisko naturalne lepiej opiszą inne osoby, więc je się za to nie biorę. Poruszę ważną kwestię związane z człowiekiem na tym kontynencie:

Ponoć ludzie mieszkają tam od bardzo dawna, co najmniej od kilku tysięcy lat ( w dziesiątki tysięcy się nie będę bawił, bo co my możemy o tym wiedzieć, człowiek żyje kilkadziesiąt ). Jako że mamy skłonność do tworzenia większych grupek, to powstało mnóstwo plemion. Te plemiona tłukły się ze sobą i wyznaczały swoje tereny. Podział ten był bardzo dobry, jedni mieszkali na pustyni, inni na bardziej zielonych terenach i wszyscy umieli przeżyć właśnie na swoich. I tak sobie żyli, dopóki ich Europejczycy nie zaczęli cywilizować. Przede wszystkim zabrali im ziemię i w swojej wspaniałomyślności postanowili, że część rdzennej ludności będzie mogła tam zostać i pracować na plantacjach. Nie będę dokładnie opisywał tych zdarzeń, bo to przypomina całą historię ludzkości, niemal w kółko mordy, ciemnota, wojny, oszustwa, bomby i wyzysk. Przejdę od razu do katastrofalnych skutków głupiej geopolityki kolonialnej. Jak popatrzeć na mapę Afryki, to widać że drastycznie różni się od mapy Europy. Tam granice są sztucznie wydzielone, u nas sytuacja jest dużo lepsza. Wyobraźcie sobie kilka plemion, mających od zawsze swoje języki, religie, tereny i kulturę. Właśnie ten, wykształcony przez setki lat układ został zaburzony. Granice zaczęto wyznaczać według równoleżników i w podobne temu sposoby. Kultury wymieszano ze sobą, tych co się przyjaźnili rozdzielono, tych co się nienawidzili połączono, no i teraz mamy tam b***el. Niezbyt to przyjemny temat, ale warto o tym mówić, by nie zapomnieć co to za miejsce i dlaczego takie jest.

Edited by Phoenix13

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niestety, Afryka pod tym względem nie prezentuje się ciekawie. Jej naturalne piękno zostało zaburzone przez cywilizowanie jej na siłę. No ale - kasa przede wszystkim. Ludzi nie interesuje kultura plemion odizolowanych od ogólnego rozwoju świata i postępu technicznego, tylko to, jak można wykorzystać mieszkańców Afryki do robienia pieniędzy. Jak wspomniałem w jednej z ciekawostek - "Czarny Ląd" jest największym producentem kamieni szlachetnych. Przecież nie można zmarnować takiej okazji do wzbogacenia się. Oczywiście nie mówię, że każdy człowiek myśli w ten sposób, ale ile jest takich osób, które faktycznie są zainteresowane kulturą ludzi Afryki w porównaniu do tych chciwych na kasę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwa kraje afrykańskie znam z własnej autopsji, czyli Egipt i Maroko. W obydwu krajach dominuje islam. Ogólnie północna część Afryki, to świat arabski. Maroko wydaje się być jednym z najbardziej otwartych krajów islamskich. Tutaj jest całkiem duża swoboda, widać to w ubiorach dziewczyn, większość chodzi normalnie ubrana, nie w tunikach zakrywające twarze. Sam kraj bardzo atrakcyjny turystycznie i zróżnicowany. Miasto Casablanca nie różni się od europejskich metropolii. Są tramwaje takie jak w Warszawie. Ale to jedyne tego typu miasto w Maroko, przynajmniej z tych, co byłem. I w Casablance stoi meczet z najwyższym minaretem na świecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontynent, który może się pochwalić ogromem ciekawych i pięknych gatunków zwierząt. Majestatyczne żyrafy, słonie i lwy, piękne gepardy i subtelne gazele. Mogę się pochwalić ciekawostkami na temat afrykańskich zwierząt, ponieważ to najbardziej mnie interesuje. 

Na przykład słonie. Są to jedne z nielicznych zwierząt, które w wyraźny sposób okazują uczucia. Słonie przeżywają żałobę po stracie członka rodziny. Nagrano jak po wędrówce stado natknęło się na szkielet swojego pobratymca. Stało się coś niesamowitego, zwierzęta tuliły koście w trąbach zawodząc przy tym smutno. Aż się serce krajało, naprawdę :fluttercry2:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Afryka jest  bardzo ciekawy kontynent,chętnie bym zrobić sobie takie safari.Przejechać się na nacieszyć oczy,oczywiście w bezpiecznej odległości,żeby przypadkiem coś mnie nie zjadło.Wiadomo National Geographic a na żywo to ogóle bez porównania jest tylko kwestia $$ a nie wiem ile taka wyprawa by kosztowała.Chodź z drugiej strony jeśli się nie wie co i gdzie zwiedzać to mogło by pójść trochę pieniędzy w błoto.

Edited by pepeh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...