Jump to content

NIE UMARŁAM [SSB/BSS][EQG/MLP][Spin-off(FRI)][Oneshot]18+


Recommended Posts

Dzisiaj dość niespodziewanie napisałem/udało mi się napisać wiersz.

 

Ten zaś tekst jest najprawdziejszym  planem ramowym wiersza opisującego znaną wam osobistość i opowiada o:

Spoiler

 *  O  dziewczynie/chłopaku, któr(y)a jest szanowany/szanowana, oraz lubiana przez uczniów, nauczycieli, dyrekcji. Jest też przyjacielska/przyjacielski, stąd też ma duże grono znajomych. Jest wychwalana/ wychwalany przez wszystkich. Miło przy nim/ przy niej spełnia się czas. Wszyscy o nim/niej mówią w superlatywach. Jest duszą towarzystwa można powiedzieć.  On\ona z tych powodów jest bardzo pozytywnie nastawiona do życia, i ma świetlaną przyszłość przed sobą. :)

https://docs.google.com/document/d/1wZWLPkUQdZr4OKD0XJGfM8SBI4rIW9nGLYkJXZIZ3Jg/edit?usp=sharing

 

To napisałem w ramach takiego rozluźnienia urodzinowego, podobnie jak wiersz. Z początku planowałem aby w swoje urodziny umieścić inny tekst, ale na pewno bym nie zdążył. Sam wiersz nie zawiera przekleństw, ale jego treść może być niezrozumiała dla młodszych, Ma też słowa, które w użyciu takiej składni mogą być nieodpowiednie dla młodszych. stąd też dałem 18 +

 

* Niepotrzebnie skreślić, ale można też dodać.

 

Edited by Król Etirenus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Przeczytałem, więc pora na komentarz. 

Zacznę jednak od rzeczy być moze prozaicznej. Czy wiesz, co sprawia, ze potencjalny czytelnik sięga po jakiś fanfik znajdujący się na długiej liście fanfików na tym forum? Tytuł, tagi i autor. Najczęściej w tej kolejności, choć czasami sam zaczynam od autora. Tak czy inaczej, potencjalny czytelnik spogląda na tytuł, który może go skusić, albo i nie, a potem spogląda na tagi, by bez otwierania podstrony wiedzieć z czym ma do czynienia. Czy to romans? A może komedia? Czy fanfik jest skończony, czy też nie? A może to Oneshot? Słowem, za tytułem powinno znaleźć się kilka tagów, które każdy czytelnik zrozumie i których wymaga regulamin. A tu ich niestety nie ma. Zaś te tagi co są, są niezrozumiałe dla potencjalnego czytelnika z zewnątrz. Co nie znaczy, że neguję tagi autorskie. Po prostu one powinny być tylko dodatkiem, a nie główną informacją. 

 

Dobra, ale przejdźmy do tekstu, który NIE jest planem ramowym wiersza (To w spoilerze, w poście otwierającym wątek to też nie jest plan ramowy). Cóż, ten tekst jest dziwny. Wizualnie wygląda to jak wiersz, choć jak się wczytam, to widzę tylko jeden rym na cały tekst i to taki, który można poddać dyskusji. Wiem wprawdzie, że istnieją wiersze, które nie posiadają rymów, ale chyba nawet one mają jakiś rytm, albo chociaż w miarę podobną długość wersów. Tu zaś to wygląda jakby każda linijka miała taką długość jaka się napisała i wygląda przy tym ,,poetycko". To wygląda mówiąc szczerze źle i bardzo ciężko się to czyta. Niby człowiek rozumie, co autor miał na myśli, ale dalej odbiór treści jest męczący i wymaga domyślania się co nieco. 

Kolejnym problemem jest fakt, że tekst nie ma spójności. Po prostu miejscami treść jednej zwrotki nie łączy się, moim zdaniem, z treścią następnej. Zupełnie jakby stanowiły zwykły zlepek pomysłów, albo niedokończoną układankę, w której czegoś brakuje. 

Na sam koniec jeszcze powiem dwa słowa o błędach. Tych wprawdzie wiele nie ma, ale kiedy już są, to od razu potężne:

Cytat

Nie umarłam, chodź często leżę w łóżku.

Chodź mówimy do kogoś, jesli na przykład chcemy by ktoś poszedł gdzieś z nami. Tobie zapewne chodziło o choć, czyli chociaż. 

Cytat

 ...będzie doszczętnie zniszczona, lub odesłana w niecoś na wieczność.

Raczej nicość. Chyba, ze chciałeś ją odesłać w coś niecoś, czy coś ;)

Poza tym, większość przecinków przed i jest zbędnych. Aczkolwiek i tak mam wrażenie, że jest lepiej niż w poprzednim tekście twego autorstwa, który miałem okazję czytać

 

Podsumowując, ten tekst jest źle otagowany (gdybym wiedział, ze to wiersz, to pewnie bym tu nie wszedł) a do tego nie jest najlepszy. Zarówno w formie jak i w treści Szanuję, że spróbowałeś trudnej, moim zdaniem, poezji, ale proponuję jednak wrócić do pisania nieco dłuższych tekstów prozą. Bo niestety odnoszę wrażenie, że część niedoróbek tego dzieła wynika z braków w podstawach. A te najlepiej się uzupełnia pisaniem mniej ,,poetyckich" tekstów oraz dużą ilością czytania i analizowania czytanego tekstu

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Sun napisał:

NIE jest planem ramowym wiersza (To w spoilerze, w poście otwierającym wątek to też nie jest plan ramowy)

 

To trochę napisałem tak dla żartu.

 

Co do tagowania wybrałem te podstawowe. Miałem problem z tagiem Oneshot głównie dlatego, że jego zapis jest wąski (nie obejmuje wszystkich krótkich tekstów (precyzuje jakby jeden tryb krótkiego tekstu). Mimo tego go dałem, chodź uważam że powinni zmodyfikować treść w ten sposób:

 

Tagiem [Oneshot] proszę oznaczać opowiadania które stanowią całość, lub też są w formie wiersza, albo innego typu krótkiego tekstu.

 

Kursywą zaznaczyłem  to, co by można było dodać, gdyż obecny zapis moim zdaniem jest niekompletny. (ma małą kompetencję).

 

Co do dziwnego tagu stosuję go do systematyki i w celu hierarchii. i oraz dlatego, że nie jestem pewien czy go rozwinę (chcę ukryć tytuł z tego też powodu). 

 

Jeżeli chodzi o  autorstwo, Ja tylko piszę (czasami trochę spontanicznie), a czy jestem autorem. Nie uważam się za niego.

Edited by Król Etirenus
Link to comment
Share on other sites

Ech... 

 

Dobra, po kolei. 

 

Ten żart nie jest ani śmieszny, ani zrozumiały.  Zapewne gdybyś nie powiedział, że chciałeś ,,popełnić żart" nit by go tam nie zauważył. Większość by raczej uznała, że nie masz zielonego pojęcia czym jest plan ramowy. 

 

Co do tagów, to dla mnie Oneshot zawsze oznaczał tekst składający się z jednego rozdziału, który jest zamkniętą historią. Niezależnie czy wierszem, czy prozą, ani czy ma pół strony, czy pięćdziesiąt. Fakt, wiersz niekoniecznie jest opowiadaniem, ale jak najbardziej można było użyć tagu Onesthot. A najlepiej by było dodać do tego, ze jest to Wiersz, Poezja Poetry, czy coś w tym stylu.

A skoro o własnych tagach mowa, to jeśli dodajesz jakieś tagi własne, zastanów się, czy są one zrozumiałe dla potencjalnego czytelnika, albo czy można je sobie bardzo prosto rozszyfrować. Ja na przykład w jednym ze swych fików stosuję trzy tagi ,,autorskie", ale każdy z nich jest (mam nadzieję) zrozumiały dla dowolnego czytelnika, który odwiedza to forum. A nawet jesli by nie był, wystarczy każdy z nich wrzucić w google i od razu wyskakuje dość informacji by go zrozumieć. 

Spoiler

Są to: anthro, steampunk i western

Z kolei po wrzuceniu twoich, których z marszy rozszyfrować nie potrafiłem, dostawałem następujące wyniki:

SBB/BSS: Konto na linkedinie, konto na facebooku, zdjęcie z artykułu naukowego z Researchgate (chyba chodzi o nazwy sekwencji protein użytych w badaniu)

FRI: PIĄTEK, odświeżacz powietrza

I żeby nie było, nie mam nic przeciwko dodawaniu tagów autorskich, które nie są oczywiste dla postronnych. Naprzykłąd takich, które mówią, że to fik rozgrywający się w uniwersum konkretnego innego fika (dajmy na to PS, żeby zaznaczyć, że to fanfik w uniwersum Past Sins). Jednak w takim wypadku warto, moim zdaniem, w poście otwierajacym umieścić wyjaśnienie, co autor miał na myśli. Bo jak mniemam, tu nie chodziło ci ani o odświeżacz powietrza, ani o proteiny.

 

Idąc dalej z tym co napisałeś, to mamy taki mały drobiazg. Na twojej sugestii co do zmiany regulaminu nie ma kursywy. Kursywa wygląda tak jak tu. Ty zaś użyłeś podkreślenia. Takiego jak to. Niby detal, ale mimo wszystko ważny. 

 

I na koniec, jesteś autorem. To, że piszesz niewiele, spontanicznie i masz mały feedback tego nie zmienia. 

Cytat

Z wikipedii:

Autor, twórca (łac. auctor - sprawca, twórca) – osoba, która tworzyła lub współtworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego).

Owszem, możesz się nie uważać za autora, ale niestety się kwalifikujesz na autora. 

 

Cóż, dalej życzę powodzenia w pisaniu, bo może następny tekst wyjdzie ci lepiej

Edited by Sun
Link to comment
Share on other sites

Fakt, że tagi mogą być nie jasne, ale jeden już chyba wyjaśniłem przy innym tekście. Nie mniej jednak powtórzę:

 

1) FRI parametr (skrót) odwołujący się do fabuły (w jakiś sposób), lub posiada ją w rozwiniętej lub szczątkowej formie.

Spoiler

Używam go, ponieważ gatunek tekstu nie pokrywa się z gatunkiem oryginalnego utworu w ramach pól eksplantacji, prawa gatunku, lub istnienie gatunku jest wątpliwe. Spór o właściwość (gatunek) - posłużę się kodeksem postępowania administracyjnego tj:KPA , nie jest sporem o autorstwo dzieła. Polem jego działania jest bowiem zaprzeczenie, lub potwierdzenie istnienia nowego pola eksploatacji (lub procesu twórczego niezbędnego do jego zaistnienia), a nie wykorzystywanie pola eksploatacji, lub procesu przez kogoś niezależnie od fandomu (z uwagi na uniwersalny charakter).  

Nie musicie odnosić się zatem do spojlera. To jest taka ciekawostka dla filologii szeroko pojętej.

 

2) SBB/BBS -  Jak już mówiłem. Nie musicie go znać. Służy mi bardziej do hierarchizowania tekstu (ustawienie miejsca w szeregu) w sensie gatunkowym bardziej, a nie fandomu (kanonu).

 

3) Co do autorstwa, chodź piszę, to jednak pootrzymuję tezę, że moje autorstwo jest wątpliwe, chyba, że chcesz mnie posądzić o plagiat.

 

Z kursywą się pomyliłem. Byłem zmęczony. Wczorajszy dzień był pełen wrażeń, ale nic nie piłem (w sensie energetyków).

 

PS. Piszę raport na to, co zawarłem chociażby w spolierze. Jak skończę to powiem. Do tego czasu proszę tego, lub innych tekstów nadesłanych przez zemnie ewentualnie tylko oceniać pod względem gramatycznym interpunkcyjnym, czy pod względem użytej składni. Przy sprzyjających warunkach raport z analizy powstanie szybko. Dziękuję.

 

Edited by Król Etirenus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...