Jump to content

Polska w latach 1944-1989 (mała ankieta na historie)


Recommended Posts

Moi drodzy,

W związku z pewnym zadaniem domowym z historii potrzebuje Waszej pomocy. Pomocy, której może udzielić każdy, nie tylko pasjonaci historii, których konikiem jest Polska Rzeczpospolita Ludowa. Przejdę może do rzeczy.

 

Potrzebuje odpowiedzi na dwa pytania, a mianowicie

 

1. Jakie jest według Ciebie najważniejsze wydarzenie (musi być związane z Polską) mające miejsce w latach 1944-1989?

2. Jaka jest według Ciebie najważniejsza postać, która działała w Polsce w latach 1944-1989?

 

Miło by było jakby przy wybranym wydarzeniu/postaci dodać krótki komentarz czemu to, a nie co innego, jednak bez komentarza również się obejdzie.

 

Z góry dzięki.

Link to comment

Jak rozumiem rok 1944 odpada (czyli początek PRL i Lublin), zatem wybiorę coś późniejszego.

 

Konferencja w Jałcie, gdzie w 1945 roku zatwierdzono przesunięcie wschodu Europy do sowieckiej strefy wpływów. To właściwie było fundamentem do wszystkich wydarzeń, jakie przydarzyły się później, gdyż dominująca rola ZSRR odgrywała mniejsze lub większe znaczenie w każdym wydarzeniu PRL. Uważam, że to było ważniejsze od Poczdamu, gdyż Poczdam jedynie przypieczętował to, co już było ustalone w Jałcie. A Teheran z racji, że, losy końca wojny były jeszcze nie do przewidzenia (takiego ścisłego), to był pewną fikcją i gdybaniem. Tam bardziej chodziło o II front, niż podział wpływów (to też, ale przy okazji).

 

Ze zdarzeń stricto polskich wybrałbym wybory 3x tak, gdyż pomimo ich absolutnie fikcyjnej treści merytorycznej, to dały one idealny pretekst komunistom do przejęcia władzy i ją "zalegalizowały".

 

 

 

A co do postaci to ciężko wybrać jedną. Stalin wydaje się być oczywistością, gdyż to on dążył i doprowadził to takiego, a nie innego podziału Europy.

Link to comment

zależy z jakiego punktu widzenia.

mojego:

1. tak zwana odwilż w 1956 - śmierć Bieruta i przejęcie władzy przez gomułkę. koniec stalinizmu - początek prawdziw(sz)ego socjalizmu.

2. edward gierek. podwyższył standarty życiowe obywateli.

a z punktu widzenia dzisiejszej polski, szkoły etc to

1. 13. 12. 1981 - stan wojenny. rozpaczliwa próba utrzymania władzy ostatecznie zniechęciła lud do rządu.

2. wałęsa - szef solidarności.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...