Skocz do zawartości

Tabletowe rysunki - początki by MiszaPL


Recommended Posts

Cześć! Jestem trochę w złym humorze po tym, jak nie udała mi się Chrysalis. Chciałam poeksperymentować, lecz mi to nie wyszło. Teraz w efekcie mam źle zrobioną z wieloma błędami prace. Czy ktoś uważa tak samo?

chrysalis_by_klarapl-d669sje.jpg

Proszę, by ta praca została bez komentarza. Strasznie się za nią wstydzę. Błagam o wybaczenie. A przy okazji! Wolę nie próbować zrobienia Sombry. Może w przyszłości. Nie jestem na to jeszcze gotowa. Nie chcę sobie psuć nerwów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otaczała mnie grupa osób które umiały napisać mi tylko "super","cute" typowe lizusy...

W sumie zastanawia mnie jedna kwestia... bo Ty i Ylthin nazywacie chyba "typowymi lizusami" osoby, które zostawiają krótkie, pozytywne komentarze bez żadnej krytyki. Może mamy tu drobne nieporozumienie wynikające z tego, że po prostu inaczej rozumiemy to określenie, bo jak dla mnie "lizus" to bardzo negatywne określenie oznaczające osobę, która przykładowo prawi szefowi komplementy, żeby dostać podwyżkę, albo wychwala talent artysty tylko po to, żeby wybłagać na nim wykonanie jakiegoś rysunku dla siebie. Innymi słowy nazywając kogoś lizusem stwierdzamy, że jest egoistą i oszustem, bo mówi co innego niż myśli tylko dla własnej korzyści. Według mnie to zupełnie co innego niż osoba, która po prostu nie zna się na sztuce albo z innych przyczyn nie potrafi napisać konstruktywnej krytyki, więc jedynie pisze krótkie komentarze, żeby zmotywować artystę do dalszej pracy. Zgodzę się, że takie komentarze nie pomagają w rozwoju w żaden inny sposób, niż tylko motywując do dalszego rysowania (wiele osób bez takich komentarzy by po prostu przestało rysować), ale moim zdaniem takie osoby też są pozytywną publiką i dlatego mi się nie podoba określanie ich tak bardzo negatywnym słowem. Ale jeśli po prostu inaczej te słowo rozumiecie, to może by tłumaczyło problem.

A co do komentarza kotkaipieska odnośnie shipu Krysi z Sombrą... po pierwsze shipping oznacza relację (relationship) i dlatego przedstawienie Krysi i Sombry jako przyjaciół to też byłby shipping. Dlatego tego słówka się nie czepiam. Co do clopów... współczesny świat jest tak przepełniony tą tematyką, że już chyba lepiej nawet z bardzo młodymi ludźmi rozmawiać na poważnie na te tematy, niż próbować dalej traktować to jako tabu, ale fakt, żart niesmaczny.

 

Proszę, by ta praca została bez komentarza.

No cóż, skoro prosisz to się dostosuję. Zamiast komentować pracę powiem tylko, że człowiek dużo więcej się uczy eksperymentując i popełniając błędy, niż rysując tylko to co już ma dobrze wyćwiczone. A samokrytyka jest cenną umiejętnością, chociaż nie należy z nią przesadzać. I :derpyhug: dla Krysi na poprawę humoru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Znowu postanowiłam podzielić się wami moimi rysunkami. Czuję, że nie mogę powiedzieć, że są epickie, bo to nie będzie skromne, lecz jeśli powiem, że są okropne, to będzie zbyt skromnie... Po prostu zobaczcie prace, którą zrobiłam z nudów. Nie jest ani epicka, ani okropna (tego akurat nie wiem). Teraz oceńcie:

randomowe_kucyki_by_klarapl-d66ai5k.jpg

Takie małe randomowe kucyki. Wiem, że tło jest lekko ubogie, ale nie starałam się nadzwyczajnie. Co o tym możecie powiedzieć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Wacom Bamboo 3 fun pen&touch nie wiem, czy dobry sobie wybrałam, ale jednak jestem z niego zadowolona. A przy okazji...

Zapomniałam dać tu mój nowy rysunek, nie jest on robiony tak, by się starać o szczegóły... taka mała tapeta na mój komputer. Robiłam go sobie raczej dla zabawy, nie wiedziałam co narysować. Oto on:

kucykowa_tapeta_z_lively_mind_by_klarapl

Zauważyłam pod koniec, że trochę krzywa głowa... wyłapcie więcej błędów, jak chcecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, w jakim programie pracujesz? To jest sai? bo możliwe ,że kojarzę iż coś wspominałaś. Szukałaś może opcji współpracy grubości linii z tabletowym piórkiem? To jest cudowna opcja, koniecznie poszukaj bo naprawdę warto. A nawet jesli tej opcji tam nie ma, polecam program graficzny z którego sam korzystam, nazywa się "MyPaint". Jest on darmowy, nie zajmuje on dużo , nie ma też zbyt wielu ciekawych funkcji ,ale zarąbiaszczo współpracuje z tabletem,a to jest według mnie najważniejsze. A z tego co się orientuje Babusek jest całkiem dobrym tabletem i warto go w pełni wykorzystać ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę moich przemyśleń odnośnie tabletów:

Sprawy mają się tak, że Wacom trzyma parę patentów technologicznych (chociażby na piórko bez baterii zasilane indukcją elektromagnetyczną), które sprawiają, że zyskał dużą popularność, wielu artystów zachwala tablety Wacoma i generalnie jak kogoś stać, to z reguły sięga po tablety tego producenta. Niemniej z moich obserwacji wynika, że wywołało to wystarczającą presję na niektórych innych producentów, że próbują przełamać ten monopol oferując bardzo dobre tablety po sporo niższych cenach. W praktyce powiedziałbym, że obecnie sytuacja wygląda tak:

Wacom - tablety najlepsze, ale najdroższe

kilka innych firm - tablety bardzo dobre, w miarę tanie, ale pozbawione paru dogodnych cech które Wacom opatentował*

inne firmy - chińskie podróbki i temu podobne, na które należy uważać

* właśnie sprawdziłem i wygląda na to, że patent na piórko bez baterii już wygasł, więc można się spodziewać, że inni producenci będą powoli Wacoma doganiać

Ja w każdym razie zaryzykowałem i kupiłem dość duży tablet (obszar roboczy 30 cm x 18 cm) Genius G-Pen M712X i jak do tej pory nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Cena rzędu 400 zł, a widzę, że Wacomy o podobnych rozmiarach mają ceny rzędu 700 zł.

Tak czy siak wydaje mi się, że najważniejsze parametry tabletu to wymiary (żeby wygodnie pracować - jedni wolą pracować nadgarstkiem, inni wolą łokciem), obecność pokręteł (bardzo wygodne do skalowania obrazu, zmiany parametrów piórka itp.), ilość poziomów nacisku i szybkość odczytu, mniej więcej w takiej kolejności. Rozdzielczość mierzona w DPI jest moim zdaniem przereklamowana, bo i tak ludzie aż tak precyzyjnie nie potrafią manipulować piórkiem, żeby te ułamki milimetra robiły różnicę. Gorzej jak próbujesz delikatnie docisnąć piórko, a zostanie to odczytane jako silne dociśnięcie, albo na odwrót, musisz bardzo mocno dociskać piórko, zanim potraktuje to faktycznie jako mocny nacisk. Niektóre tablety potrafią jeszcze odczytywać inne parametry, jak na przykład kąt nachylenia piórka albo jak jest obrócone względem własnej osi, ale to chyba domena głównie tych najdroższych tabletów Wacoma np. serii Intuos. O ile się nie mylę, Wacomy mają jeszcze dość często funkcje "gumki", czyli rysowanie drugim końcem piórka jest traktowane jako wymazywanie, oraz w niektórych modelach ekran dotykowy, czyli możliwość rysowania palcem i wykonywania gestów traktowanych jak skróty klawiszowe. Moim zdaniem to ostatnie jest mało użyteczne (a może prowadzić do przypadkowych kliknięć jak oprze się nadgarstek na tablecie), ale jak kto woli.

 

 

A co do programów graficznych, to tak, Misza pisała na początku, że używa Paint Tool Sai i udało mi się wyszukać, że program wspiera powiązanie siły nacisku z rozmiarem pędzla, ale bardzo niewiele da się tam skonfigurować. Jest jedna, dość skąpa, zakładka w opcjach:

i poza tym w ustawieniach pędzla parametr "min size" który oznacza rozmiar pędzla przy minimalnej sile nacisku.

 

MyPainta właśnie przetestowałem i dopiero po restarcie komputera zaczął wykrywać siłę nacisku, ale jak już zaczęło działać, to nawet przyzwoicie. Sporo prekonfigurowanych pędzli do wyboru, wzorowanych na rzeczywistych ołówkach, piórach, długopisach, mazakach itp.

 

Osobiście używam głównie GIMPa, który ma parametry tabletów konfigurowalne do granic możliwości... co oczywiście ma swoje zalety i wady (połapać się jak to skonfigurować, żeby fajnie działało, nie jest wcale łatwo). Każdy parametr odczytany z tabletu można powiązać z każdym parametrem pióra i dla każdego określić odmienną charakterystykę (zależność wartości parametru od siły nacisku itp.) Coś w ten deseń:

tablet1.pngtablet2e.png

 

P.S. Turoń, jak najszybciej napisz kolejnego posta, bo Twoja aktualna liczba postów straszy ]:->

Edytowano przez Xinef
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

P.S. Turoń, jak najszybciej napisz kolejnego posta, bo Twoja aktualna liczba postów straszy ]:->

Faktycznie 666 postów... :P

(przepraszam za tak krótkiego posta ale coś trzeba napisać xd)

Już naprawione xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do MyPaint, to mam go chyba z rok, ale nie używam :D Jest to prawdopodobnie wina braku opcji, których potrzebuję (lub są one ukryte :3). Dobra, teraz coś z innej beczki:

Chcę wam przedstawić kolejny rysunek, który przedstawia to, co sobie wyobrażałam, tylko, że tu są kucyki, a w myślach miałam ludzi :P Chyba tylko jedna osoba będzie wiedzieć kto jest na tym rysunku (Plothorse, czekam). Proszę, oto on:

my_little_pony_angels_vs_demons_by_klara

Nie uważam go za bardzo dobry rysunek, szczególnie, że widać błędy. Mam nadzieję, że chociaż zalicza się do "dobrych"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do MyPaint, to mam go chyba z rok, ale nie używam :D Jest to prawdopodobnie wina braku opcji, których potrzebuję (lub są one ukryte :3). 

no MPaint nie ma wielu opcji jak np w gimpie, ale ma najważniejsze dla mnie opcje- czułość na nacisk i warstwy. Osobiście zwykle sam obrazek robię w MyPaint'cie i dalej wrzucam go do gimpa, kiedy potrzebuje jakieś innych opcji^^ 

 

Co do obrazka, ciekawy^^ Śmieszny ten łysy anioł xD Czekam na więcej. Chwali Ci się że korzystasz z głowy przy rysunku!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Wreszcie! Powróciłam! Mój internet był na mnie tak obrażony, że nie dawał mi możliwości wstawienia czegokolwiek na DA... mniejsza z tym. Chcę pokazać mój rysunek zrobiony dla Decadeda. Trochę musiał na to poczekać :rainderp: Oceńcie szczerze, nie gryzę.

_request__eclipse_by_klarapl-d6afxbl.jpg

Bawcie się dobrze przy ocenianiu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magia wygląda... ciekawie i dość nietypowo.

Podoba mi się jak wykonałaś oko. Co prawda taki szary kolor tęczówki (i źrenicy!) często nadawany jest niewidomym postaciom... nie wiem czy przedstawiony alicorn jest niewidomy czy też jest to nadinterpretacja z mojej strony, ale oczy faktycznie przywodzą na myśl Snowdrop.

Skrzydła wyglądają ciekawie, chociaż są ułożone bardziej jak płaszcz czy peleryna, która próbuje zakryć cały tułów, niż na podobieństwo złożonych skrzydeł, które zarówno u ptaków jak i u pegazów gdy są złożone to zwężają się ku ogonowi.

Natomiast w przypadku nóg widzę sporo błędów. Przy tylnych nogach w ogóle nie widać tego charakterystycznego wcięcia po przeciwnej stronie niż kolano, natomiast w przypadku przednich nóg (zresztą podobnie jak w Twojej sygnaturze) wygląda to tak, jakby noga była wyrwana ze stawu barkowego - zamiast płynnego przejścia od tułowia do nogi widać tą zakręcającą linię która sprawia wrażenie, jakby noga była krzywo przyklejona do tułowia.

Edytowano przez Xinef
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...