Skocz do zawartości

Tabletowe rysunki - początki by MiszaPL


Recommended Posts

Witam! Postanowiłam sobie kupić tablet graficzny, by móc rysować kucyki i kolorować na komputerze. Bardzo proszę o pomoc. Tworzę w Paint Tool Sai i nie wiem jeszcze, co zrobić, by rysować ładnie.

Pierwsza moja praca jaką na mym urządzeniu zrobiłam. Kolejne będę tworzyć, kiedy wy będziecie tego chcieli (I jeśli mi pomożecie się rozwijać).

randomowy_kucyk_dla_carlie1909_by_klarap

Moim zdaniem wygląda jak posąg, lub żelazo wysokiej jakości. Jak widać, jeszcze nie umiem nic. Tutaj mogę liczyć na wsparcie. Pomożecie?

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż jak na początki to wychodzi ci bardzo dobrze. Uwielbiam twój styl rysowania. Mogę się jedynie przyczepić do skrzydeł, bo jak na moje oko to są za wysoko ustawione. Mimo to pięknie ci wyszło i czekam na następne prace!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednie kończýny chyba trochę za chude, CM za nisko (chyba), postura w mojej opini trochę dziwna, no i skrzydła nienaturalnie stoją (i to wszystko powiedział ten co kucy rysować nie umie :ming: ). Poza tym fajny kuc, rysuj dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem profesjonalnym grafikiem, ale czasami coś tam hobbistycznie na tablecie rysowałem, więc może moje porady się przydadzą:

1. Rysunki pomocnicze, różnie można podchodzić do sprawy i nie mówię, ze dla każdego jest to najlepsze rozwiązanie, ale ja na przykład najpierw rysuję bardzo szybki szkic bez detali, żeby mniej więcej określić ułożenie ciała, proporcje itp. Jeśli mi się nie podoba, to poprawiam, aż będzie idealnie. Następnie na kolejnej warstwie rysuję bardziej szczegółowy rysunek pomocniczy, z reguły z dużą liczbą szybko machniętych linii obok siebie. Na koniec w jeszcze kolejnej warstwie rysuję właściwe linie wodząc wzdłuż tej z linii pomocniczych, która wydała mi się najbardziej trafna.

2. Warto oglądać na youtube filmiki przedstawiające grafików w czasie pracy. Najlepiej nie takie w przyspieszonym tempie, tylko takie gdzie można się przyjrzeć na spokojnie każdej linii. Jeśli nie masz problemów z angielskim, polecam kanał Marka Crilley (koleś ma nie bez powodu milion subskrybcji!) Nawet jeśli słabiej rozumiesz angielski, to też warto pooglądać, chociaż najwięcej frajdy jest ze słuchania tego jak komentuje swoją pracę. Można się nauczyć rysowania postaci w różnych stylach (głównie mangowe, ale również fotorealistyczne), tło, budynki, zwierzęta, przeróżne rzeczy. I dodam tylko, że chociaż rysuje tradycyjnie (w sensie ołówkiem i atramentem), to od niego najwięcej wyniosłem również w kwestii rysowania na tablecie.

 

3. Jeśli chodzi o obsługę narzędzi typu Paint Tool Sai, to również radzę poszukać na YouTube. Sam nie znam tego narzędzia, ale widzę, że są poradniki i po angielsku i po polsku. Ja akurat używam GIMPa i z rzadka Inkscape i tak też znajduję najwięcej przydatnych tutoriali.

 

4. Masz ode mnie +1 za to, że lubisz Kaczmarskiego :giggle:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na tablecie staram się rysować prawie jak w tradytionalu. czyli staram się rysowac i kolorować jak na zwykłej kartce,używając przy tym możliwie jak najmniej warstw. Zwykle są to 2/3 warstwy (1.lineart, 2.kolor 3.tło) Ale czasami też robię tylko na jednej. Nie znam SAI, ale wiem ze część programów graficznych współpracująca z tabletami, powinna mieć coś takiego jak czułość na nacisk. jest to bardzo fajna sprawa, gdzie naciskiem na pisaku manipuluje się grubością linii i wygląda to wtedy jakby praca była robiona prawdziwym piórkiem, polecam Ci rozejrzeć się jak i czy da się w sAI tą funkcje włączyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę narysować. Trochę jednak będziesz czekać, mam do zrobienia jeszcze jedną prace, której mi się nie chce robić.

Oto kolejny mój rysunek na tablecie, specjalnie dla OttonandPooky! Nie wiem, czy wyszedł dobrze. Najbardziej przydatna rada padła od Xinefa (ze szkicami pomocniczymi) za co bardzo Mu dziękuję! Oto efekt mej ciężkiej pracy:

pony_ottoborg_by_klarapl-d65lmdc.png

Co sądzicie o tym? Mam nadzieję, że troszeczkę się poprawiłam. Pozdrawiam! :twiblush2:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mogę dać jeszcze dwie rady które mi się przydają dość często:

 

1. Nieraz bardzo pomocne jest przybliżanie i oddalanie obrazu tak, żeby zawsze obszar nad którym się pracuje zajmował mniej więcej cały ekran. W ten sposób pracując nad detalami można mieć podobną precyzję ruchów co pracując nad dłuższymi liniami. Oczywiście nie należy zapominać o regularnym sprawdzaniu, czy mimo pracy nad detalami rysunek całościowo dobrze wygląda (jeśli dobrze się wykona szkice pomocnicze to nie powinno być poważniejszych problemów pod tym względem).

 

2. Jeśli to możliwe, rysując krągłe kształty dobrze jest ułożyć rękę tak, żeby łuk zataczany przez piórko był zgodny z ruchem obrotowym nadgarstka, wówczas linie wychodzą płynniejsze i naturalniejsze. W przypadku rysunku tradycyjnego jest to łatwiejsze, wystarczy obrócić kartkę, tak, żeby było wygodnie. W przypadku rysunku komputerowego mamy do wyboru - obrócić tablet (mało intuicyjne), odpowiednio obrócić rękę (co często jest niewygodne), albo obrócić rysunek w programie (obracanie o 90 stopni, 180 stopni albo 270 stopni powinno się dać wykonać bez straty jakości obrazu, w przypadku innych kątów nie wiem czy jakieś programy robią to na tyle sprytnie, żeby na jakości nie stracić).

 

Jeśli nie pracuje się na jakimś bardzo starym komputerze, to z reguły dobrze jest pracować w większej rozdzielczości niż docelowa (np. jeśli chcesz stworzyć rysunek 800 x 600, to może warto pracować na takim 1600 x 1200 albo jeszcze większym, wówczas można sobie pozwolić na różne operacje np. skalowania albo obracania kawałków rysunku i nie będzie widać aż takich strat jakości. Ale to ma większe znaczenie jak już podstawy ma się dobrze opanowane, a widzę, że jesteś na dobrej drodze ku temu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! Mam dla was kolejny rysunek, który przedstawia przyjaciółkę mojego OC Lively Mind.  Ma na imię Speedy Bomb. Sądzę, że nie poprawiłam się od ostatniego rysunku, więc nie trzeba dużo mówić. Sami oceńcie:


oc__speedy_bomb_by_klarapl-d65nv74.jpg

Mam nadzieję, że spodoba się wam tło. Jest to moje pierwsze. Pozdrawiam! :giggle:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zacznę od pierwszej pracy. Sama mam problem z rysowaniem kucyków przodem, aczkolwiek tobie nie wyszło najgorzej. Wydaje mi się, że kopyta są za wysoko, ale to akurat pikuś. Drugi rysunek jak na rysunek robiony na szybko to wyszedł całkiem dobrze. Jedna uwaga dotyczy tego, że jeśli chciałaś ująć jak gra na gitarze, to kopytko (które trzyma gitarę od dołu) powinno trzymać gitarę od góry (bo wątpię czy ktokolwiek tak gra na gitarze a zwłaszcza kuc :wat: ) Drugą uwagą są nogi, które wydają się być zbyt parówkowate. Mogłabyś je trochę poprawić, ale tak też jest dobrze. Życzę powodzenia i czekam na następne prace. Eksperymentuj a efekt albo cię zaskoczy bo będzie do bani, albo cię zaskoczy bo będzie tak piękny, jak sama nie przypuszczałaś :rd9:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy smoki też można dać na kucykowym forum? Jeśli tak, to proszę bardzo:

smok_by_klarapl-d65pb3d.jpg

Trochę czasu to robiłam... Mam nadzieję, że nie wyszło źle. Pomyślałam sobie, że zrobię dla jaj szkic smoka. Wyszedł nawet dobrze, więc robię kolejne linie pomocnicze. Naprawdę żal mi było to kasować. Czy jest dobry? :OTE2F:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...