Skocz do zawartości

Zebrica - kraj Zecory


Ihnes

Recommended Posts

Zastanawiam się już od dawna, jak może wyglądać kraj, z którego pochodzi Zecora? Fani serialu stworzyli "Zebricę". Najwyraźniej wielu bronych i pegasis zastanawiało się nad pochodzeniem naszej zebry.

Ale zastanawiam się też nad tym, jak ta kraina może wyglądać? Czy jest to odpowiednik naszej Afryki? A może to jest coś, co wcale tak bardzo nie różni się od znanych nam miast, w których żyją kucyki? Jak myślicie? Mi osobiście wydaje się, że może być dużo elementów odnoszących się do naszej Afryki, jednak nie umiem dokładnie określić podobieństw.

Dyskusja ma na celu wymianę poglądów na temat wyglądu Zebrici, mieszkańców, zwyczajów itp.

Znalazłem też mapki. Nie wiem, może się na coś przydadzą.  :zecora3:

x4se.jpg

zebrica_map_3_by_roarimcgillivary-d5ya6f

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm więc...
Dom Zecory mógłby wskazywać na architekturę tamtego miejsca, jak i maski i inne artefakty, które w ów domu się znajdują.
Zebry kojarzą mi się jedynie z takimi sawannami, mapy w miarę dobrze mogłyby odwzorować miejsce pochodzenia naszej ''Złej czarodziejki'' :P
Wręcz za każdym razem, gdy w serialu pojawia się Zecora słychać melodię ''Tribalną'', czasem lekko kierującą się w stronę Westernów, z dużą domieszką Afrykańskich rytmów. Odbieram przez to, że w tym państwie mamy do czynienia z pustyniami, sawannami i gęstymi dżunglami!
Zecora jest swego rodzaju chemiczką, czy raczej szamanką i po raz kolejny sugeruje to nam o kulturze, która jest co najmniej podobna do krajów równikowych.
Czy nasza zebra mogłaby żyć w krainie podobnej do Afryki?
Jej biżuteria jest mocno podobna do takiej, którą noszą niektóre z plemion zamieszkujących Brazylię i Afrykę, więc nie widzę powodu,
dla którego Zebrica nie mogłaby być choć trochę podobna do takowych. :squee:

 

Edytowano przez PISKLAKOZAUR
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Od samego początku gdy usłyszałem o Zebrice to zastanawiało mnie jak to miejsce może wyglądać....

Z jednej strony można myśleć iż Zebrica jest miejscem w którym żyją głównie plemienia na wzór tych z krajów afrykańskich...

large.png

 

Lecz z drugiej strony nie wydaje mi się aby to miejsce było bardziej "zacofane" względem Equestrii. Gdy pierwszy raz Zecora pojawiła się w Ponyville to jego mieszkańcy sprawiali wrażenie gdyby nigdy przedtem nie widzieli zebry. Jak myślicie, jak są nastawieni mieszkańcy Zebricy względem tych z Equestrii? Czy tylko lokalni mieszkańcy nie mieli pojęcia o istnieniu pasiastych?

Edytowano przez Eternal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam. W dziale Changei był konkurs na stworzenie opisu krainy podmieńców. Jakby może każdy zainteresowany opisał po swojemu Zebricę, a potem można by konkretnie podyskutować nad poszczególnymi pomysłami. Może zachęciłoby to także ludzi do wzięcia udziału w dyskusji, jakby mieli gotowe podstawy jakieś do takowej prowadzenia. Nie mówię oczywiście by robić kolejny konkurs, tylko jakby każdy wypowiedział się szerzej na temat wyobrażenia krainy zebr.

U mnie osobiście wizja Zebrici jest jeszcze mglista, ale mam pewne wyobrażenie, coś na kształt klimatów afrykańskich raczej. Może koczownicy, ale jeszcze nie jestem pewien. Na pewno jednakże pasowałoby coś urozmaicić, a nie po prostu wszystko z istniejących zwyczajów ściągnąć.

To tylko taka luźna propozycja. Jak się nie podoba to napiszę krótko i do rzeczy, żeby się w dyskusji udzielić :)

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O samej Zebrice wiemy tak naprawdę niewiele (w sumie można powiedzieć że nic) i to tak po prawdzie zarówno jest problemem jak i błogosławieństwem.

Problemem ponieważ nie mamy punktu zahaczenia, a błogosławieństwem ponieważ mamy totalną wolność w kreowaniu tego miejsca. Konkurs jest przewidziany ale to nie teraz i nie związany do końca z tym ;)

Chciałbym za to aby każda osoba jeżeli znajdzie nieco czasu opisała swoją wizję tego miejsca ( wszystko co przyjdzie na myśl - od architektury po politykę itp ) ponieważ chcę stworzyć sesję w naszym dziale która będzie miała miejsce w Zebrice wykreowanej przez Was :rd7:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja zawsze wyobrażałem sobie Zebricę jako krainę w której łączą się elementy Afryki oraz miejsc w których widać bardzo spory wpływ kultury jej ludów, a więc Brazylii oraz Karaibów. PPod względem geograficznym,  wydaje mi się ze może być podzielona na Zebricę Bliższą, którą stanowi głownie sawanna i nie ma większych miast tylko małe wioski w których mieszkają zebry z różnych plemion tworzące czasem coś w rodzaju małego państwa - związku plemion. ale gdy wspólny cel zostaje osiągnięty taki związek ulega rozpadowi. Zaś Zebiricę Dalszą stanowi głownie Las równikowy  z licznymi rzekami mniejszymi na którymi mogą powstać wioski, ale też oprócz nich może być kilka większych rzek, nad którymi są miasta podobne  strukturą do  np Belo Horizonte Jest też strefa graniczna przy której mogą powstawać miasteczka podobne do equstriańskich gdzie Zebry z obu części Krainy żyją wspólnie i nie ma podziału plemiennego. Jestem w sumie ciekaw czy Zebirca posiada dostęp do morza ,bo jeśli tak to prawdopodonie klimat i miasta mają bardzo karaibski wygląd jak np Port Royal. Najprawdopodniej też występują małe wysepki lub atole na których mogą mieszkać, zebry różniące się od tych z lądu. Z resztą to samo się tyczy mieszkańców Zebriki Bliższej i Dalszej. Zebricanie z Lasów mogą mieć ciemniejsze futro niż ich pobratymcy z sawanny do których należy Zecora (choć pełni ona funkcje szamana co może wskazywać na to że ma mieszane pochodzenie) lub inny wzór pasów Również stanowissko szamana może być inne np u Zebrican Dalszych może on pełnić rolę taką jaką pełnią kapłani Voddo i Carmdoble no i szamanem może być kobieta, co raczej w kulturach ludów afrykańskich z Afryki jest niezwykłe

Uff ale się rozpisałem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to mi chodziło. Jak będą opisy, to może wywiąże się nad nimi większa dyskusja jakaś.

Ja osobiście postaram się napisać coś dłuższego, bądź krótszego, na koniec bieżącego tygodnia. Właściwie, to swoją wizję mam już gotową, ale że jutro mam obronę magisterki, to inne sprawy mi po głowie chodzą aktualnie.

Jedno tylko pytanie. Wolelibyście coś w stylu mojego opisu Changei, czy raczej bardziej konkretna charakterystyka? Pytam, bo i tak od jakiegoś czasu rozważam napisanie przewodnika po krainach Equestrii, spisanego przez podróżnika Arkane Whispera :giggle: i opublikowanie takiego jako swoistego opowiadania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, póki co krótko i na temat.

Zebrica to w większości równiny, zdominowany przez sawanny kraj, gdzie panuje gorący klimat, przeplatany porami monsunowymi. Południowe jego połacie kończą się na wielkiej dżungli sięgającej do morza; północne natomiast rubieże stanowią niezdatne do zamieszkania pustkowia, pełne pyłu i skał. Na zachodzie znajdują się strome szczyty Strzaskanych Grani, schodzących klifami do morza; natomiast na wschodzie kraj kończy się w dorzeczu wielkiej rzeki Mugandi, za którą rozciągają się wielkie stepy.

Większość społeczeństwa zebr żyje w prostych, drewnianych wioskach, które łatwo przenieść z miejsca na miejsce, gdyby mieszkańców nawiedziła jakaś katastrofa. Ogólnie jednak, prowadzą osiadły tryb życia. Głównymi zajęciami zebr jest wyrabianie różnych przedmiotów z drewna i kości, które później idą na sprzedaż, a także pielęgnowanie wielkich połaci trawiastych, które służą im za pożywienie. Dużą popularnością cieszy się także zielarstwo. Wioski rządzone są poprzez wiece, czyli walne zgromadzenia wszystkich chętnych mieszkańców, którzy radzą nad kwestiami istotnymi dla wszystkich. Najważniejszymi jednakże członkami społeczności są: Mędrzec, czyli tzw. Strażnik Wiedzy i Tradycji, zajmujący się przekazywaniem wiedzy następnym pokoleniom oraz szkoleniem swojego następcy oraz Wódz, czyli przywódca ochotniczej grupy wojowników wioski, do której najczęściej należy większość młodych ogierów. Ich słowa mają największe znaczenie na wiecach.

Poza wspomnianymi wioskami, duża grupa zebr mieszka w większych miastach, leżących głównie w biegu rzeki Mugandi; największym miastem jest tam portowy Akar-Haszt; oraz na wybrzeżach wielkich jezior zebrici w centrum kraju; gdzie mieści się największe miasto, przez inne narody zwane stołecznym, choć Zebrica nie ma stolicy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Miasto to zwie się Zevera, i leży w pobliżu Góry Przodków. Góra ta jest świętym miejscem spotkań wszystkich plemion Zebrici, które raz do roku tudzież w sytuacjach kryzysowych gromadzą się na Wiecu Starszych. Jest to zgromadzenie wszystkich najważniejszych osobistości z plemion Zebrici, a także przywódców miast, podczas którego decydują się losy całego kraju.

Miasta Zebrici żyją głównie z handlu z innymi królestwami i to w nich najczęściej spotkać można przedstawicieli innych ludów. Pośród tzw. Wędrownych Wiosek, raczej nie spotyka się nikogo poza zebrami. Domy są głównie kamienno-drewniane, z czego piętra są zwykle z drewna. W tych właśnie miejscowościach trudnią się sprzedażą swych dzieł mieszkańcy plemion. Miastami zwykle rządzi rada miejska, złożona głównie z najbogatszych przedstawicieli oraz wpływowych osób, np. przywódców cechów rzemieślniczych, czy wodzów wojowników.

Zebrica słynie z wyrobu ozdób z drewna i kości, które są chętnie skupowane przez inne ludy. Trzeba jednakże przyznać, iż o zwyczajach zebr wie mało kto z obcych, dlatego też nie zawsze wita się je z radością. Częściej spotykając się z nieufnością lub nawet wrogością. Innym znanym towarem zebr są muszkiety, które w odróżnieniu od wyrobów gryfów; które z racji, iż konflikt jest elementem kultury tego narodu, służą do walki z opancerzonym przeciwnikiem; mają słabą zdolność przebicia pancerzy oraz są pozbawione bagnetów, jednakże cechuje je większa celność i zasięg, a także są dłuższe od broni gryfów.

Zebry praktykują swoją dziwną odmianę magii polegającą na rzucaniu uroków i klątw poprzez lalki tudzież inne komponenty tego typu. Jest to starożytna magia, pełna tajemnic i zagadek, a zebry niechętnie zdradzają jej arkana postronnym. Wiadomo jednakowoż, iż zebry mogą przejąć nad kimś kontrolę, jeśli wykonają jego lalkę i będą posiadali jakiś przedmiot osobisty należący do podmiotu uroków. Wystarczy choćby włos.

 

To jeszcze wymaga dopracowania. Postanowiłem napisać konkretnie, ponieważ w ten sposób jest bardziej przejrzyste na potrzeby prowadzenia sesji. Jak opracuje więcej to napiszę. Częściowo oparłem się na załączonej do tematu mapie, ale chyba narysuje własną. Tylko, że na razie jest chyba za bardzo zwyczajne...

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
×
×
  • Utwórz nowe...