Skocz do zawartości

[Dyskusja] Zebrze plemiona


Cahan

Recommended Posts

Forum mi w końcu nie muli, więc zakładam pierwszą z wielu planowanych dyskusji działu Zecory :zecora2:.

 

filing_images_60b9ad4bc7fe.jpg

 

Zastanawialiście się kiedyś jak żyją i wyglądają inne zebry? Czy jest tylko jeden gatunek zebr czy jest ich więcej - w naturze spotyka się zebrę pręgowaną, zebrę stepową i zebrę nizinną oraz ich podgatunki. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale i zachowaniem. Np. wymarły podgatunek zebry stepowej, czyli zebra kwagga, był używany do obrony stad bydła - ponieważ atakował intruzów.

 

Co za tym idzie, czy po świecie MLP galopują gdzieś inne plemiona zebr, które różnią się od siebie? A może ziemie zebr to pojedyncze państwo, zbliżone wyglądem do Equestrii?

 

Zecora jest szara w ciemnoszare paski i ma dość charakterystyczną budowę, jak to ma się u innych zebr? Czy wszystkie mają raczej naturalne kolory, czy też mogą być pastelowe, jak kucyki? I czy niektóre mają skrzydła lub rogi?

 

Jak mają się sprawy Glif Marków (zebrzy odpowiednik Cutie Marków). To jakaś magia czy zebry robią sobie skaryfikację/tatuaże? I jak to działa?

 

Jak widzicie... Ile pytań, na które serial nie daje nam odpowiedzi... Dlatego zapraszam do dyskusji, w której możecie powiedzieć jak Wy to widzicie.

 

Później Cahan (no co, też jestem zebrą) i Zecora opowiedzą Wam o Zebrice.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zebry mają swoje własne państwo, składające się z plemion, które nie muszą być do siebie nastawione pozytywnie. Coś w rodzaju miasta państw starożytnej Grecji. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić zebry alikorna. Najlepiej jakby wszystkie były w paski takie jakie ma Zekora. Glif marki to dla mnie raczej plemienne tatuatorze, które oznaczają role pełnioną w społeczeństwie. Ale kto wie?   

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to w "Dzienniku Dwóch Sióstr" mamy jakąś zebrzą wioskę, ale pewny nie jestem. Była tam coś między innymi o tych znaczkach, że to tatuaże czy coś.

Jeśli sam bym miał powiedzieć coś to rzekłbym, iż małą swój kawałek ziemi, gdzie zajmują się swymi sprawami. Skoro jaki mają to zebry też. Czy są podzielone? Jeśli uznamy, że obrazują w pewien sposób ludność Afryki to można powiedzieć "co wioska to obyczaj", mogą być podobne, ale każda wioska będzie żyła swoim życiem i mogą ją łączyć różne relacje z sąsiadami. Możliwe, że w samej Equestrii jest obszar zajęty przez "pasiaki". Czy są zebrorożce i tym podobne? Do tego jestem sceptycznie nastawiony. Raczej jak się przedstawia zebry w serialu to są takie jakie są, ale może są wyjątki i są na przykład przywódcami/przywódczyniami wioski lub najwyższymi szamanami. Któż wie jak jest?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Polineks, nie wiem, czy to to, ale w jakiejś książce MLP jest napisane, że zebry żyją w lesie Everfree. Ale tych książek nie traktowałabym poważnie, zważywszy na to ile w nich głupot. W jednym z nowszych komiksów jest wspomniana jakaś starożytna zebrza królowa. A bodajże Kora Kosicka zaakceptowała OCka, który jest skrzydlatą zebrą. Wszystko to o niczym nie świadczy, jednak mam wrażenie, że Hasbro nie pomyślało za wiele, tworząc zebry.

 

 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CatBot, nie wiem, po polsku jeszcze nie wyszedł, a to był chyba jeden z tych z koszmarną kreską, więc go nie czytałam. Ale jest to #32 z serii Friends Forever, według tego co znalazłam.

 

I zebra to nie odmiana kuca, to definitywnie inny gatunek. Prawdziwe kuce to przedstawiciele gatunku koń domowy. Osły i zebry też należą do rodzaju Equus, jednak przedstawiciela innego gatunku ciężko nazwać inną odmianą. Tu masz definicję odmiany: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odmiana_(biologia)

Samych koni aktualnie mamy 2 gatunki - koń domowego i konia Przewalskiego. Koń domowy co prawda jest w praktyce mieszańcem międzygatunkowym, stworzonym przez człowieka na bazie prawdopodobnie 3 gatunków dzikich koni (konia leśnego (?), tarpana i konia Przewalskiego). Czystych koni Przewalskiego już nie ma, ponieważ skundliły się z koniem domowym - co ciekawe zwierzęta te różnią się liczbą chromosomów.

Edytowano przez Cahan
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrze plemiona. Brzmi fajnie. Ja bym to widział tak, że zebry żyją na obszarze o bliżej nie określonej wielkości i są podzielone na mniejsze i większe plemiona, różniące się od siebie obyczajami, może też wierzeniami. Inna opcja, która podoba mi się nawet bardziej jest taka, że jest tam coś na wzór zjednoczonych plemion zulusów. Może te zebry kwagga dominują pozostałe gatunki? 

 

A co do Glif Marków to nie jestem pewny... Nie sądzę, żeby działały tak samo jak CMy, ale nie bagatelizowałbym ich znaczenia do zwykłych tatuaży. Jest w nich coś... tajemniczego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Ten post zawiera tylko i wyłącznie jeden z moich headkanonów. Nie należy z niego czerpać wiedzy biologicznej. Częściowo inspirowałam się tu biologią, jednak sporo rzeczy nagięłam do własnych celów.

 

Wiele plemion jest na świecie, o czym zaraz się dowiecie...

 

Dokładnie to jest nas dziewięć, nie licząc wewnętrznych podziałów i...

 

...dziewięć plemion kiedyś żyło, dzisiaj sporo ich ubyło. Kiedy kwagg przeklęte plemię, najechało naszą ziemię, to wielu z nas zabili, co niektórych zniewolili. Nie wiem ilu nas zostało, lecz zapewne bardzo mało.

 

Zecora jest zebrą górską jakąśtam, ja jestem zebrą pręgowaną. Co prawda jestem skundlona z zebrą stepową, ale to szczegół... Jako zebra pręgowana jestem większa, mam dłuższą grzywę, inne pasy i umaszczenie. Moje plemię nie przepada za innymi i ma dobrych wojowników, ale raczej nie mamy takich zapędów jak kwaggi. Jeśli chodzi o Zecorę, to może niech sama wam o sobie opowie.

 

Może i obcych zbyt nie lubimy, lecz miłych nam gości nie przepędzimy. Chętnie się zapuszczamy w lasy i to bynajmniej nie na wczasy. Nie ma alchemia dla nas tajemnic, z roślin sekretów nie skryje się nic. To miała być nasza siła oraz ochrona, co jej podobno nic nie pokona. Jednak inaczej się ułożyło, wszystko tak już się potoczyło. Zebry co prawda są z nas najmniejsze, no i niestety nie najsilniejsze. Jednak kiedy dopadnie cię  choroba, to któreś z nas ci lekarstwo poda.

 

Nie ma kolorowych zebr. Ani zebr z rogami i skrzydłami. Zebroidy tak, ale nie czyste zebry. Nasze barwy zawierają się w czerniach, brązach i szarościach. Mamy jednak swoją własną magię, więc w sumie nie ma na co narzekać.

 

Nie zdradzaj im wielu naszych sekretów, kucyki są tu jak stado kretów.

 

Moja towarzyszka chciała przez to powiedzieć, że w temat naszej magii nie ma co się za bardzo zgłębiać, bo jest tak inna od kuczej, że i tak nie zrozumiecie. Zresztą, my też mamy nad nią raczej średnią kontrolę. Jest pierwotna i zazwyczaj pozostaje w ukryciu. Szamani mają nad nią większą kontrolę poprzez rytuały.

Własnie, jeśli o magię chodzi, to Glify Przeznaczenia też są magiczne i się z nimi rodzimy. To dziwne, że u kucyków to się pojawia już w późniejszym źrebięctwie.

 

Kiedy kucyka naznaczy przeznaczenie, nad jego życiem zawisną losu cienie. Talent częściowo go opisuje, zazwyczaj właścicielowi pasuje. 

 

Wiesz, jednak sądzę, że wolę odpowiednik naszych gatunków. Jakoś nie widzę by mój Glif wpływał na moje życie...

 

Kim jesteś mówi Glif Przeznaczenia, nie widzisz, bo go masz od urodzenia.

 

A wiesz co by się stało jakbym go straciła, na przykład przez zaklęcie Discorda czy tej komuszki od Twilight?

 

Nie wiem nawet czy to możliwe, jak dla mnie jest to mocno wątpliwe. To tylko symbol, który odkrywasz, wskazuje co w swym sercu skrywasz. 

 

Taaaak... Też tak średnio wiem o co jej chodzi. Zawsze tak dziwnie gada.

Z ostatnich rzeczy na dziś... Już wiem! Wiadomości z Zebrice. Zebrice nie jest krajem sensu stricte, bo zebry nie mają kraju. To ziemie zamieszkane przez różne plemiona, a każde sobie trumnę skrobie (czy jakoś tak to szło, nie umiem w te wasze idiomy).

 

Nie jesteśmy dzikusami, choć mieszkamy pod drzewami. Baobaby - dla ścisłości, mamy nawet kosztowności.

 

W Zebrice jest raczej ciepło przez cały rok, więc nie budujemy domów. Często śpimy pod gołym niebem albo rozbijamy namioty ze skór antylop i bawołów.

 

Znajdziesz u nas również miasta, to w nich żyje wyższa kasta.

 

Cóż, większość zebr prowadzi koczowniczy tryb życia lub osiada w niewielkich wioskach. Miasta służą zgromadzeniom i jako kwatery wodzów. Może i Zebrice jest niezbyt zorganizowane, ale miej wyjebane, a będzie ci dane.

 

Cahan, nad językiem panuj, te kucyki tutaj szanuj! 

 

Tak, tak, na czym to ja... Nie mamy wielkiego przemysłu. Stawiamy na kopytkową robotę i solidne wyroby własne. Nie jesteśmy mniej zaawansowani technicznie dlatego, że nie możemy, ale dlatego, że nie chcemy. Nie jesteśmy przystosowani do życia w społeczeństwie takim jak kucykowe.

 

Obie w Equestrii od lat mieszkamy, a więc kucyków bez liku znamy. Jednak dziwnie się żyje wśród was, również dlatego ja wybrałam las.

A jeśli chcemy coś czego nie wytwarzamy sami, to prowadzimy handel z innymi państwami. Liczne towary oferujemy i się za bardzo nie targujemy.

 

Targują to się konie z Arabii Siodłowej...

 

Na mnie chyba już nadszedł czas, słyszę wyraźnie jak woła mnie las. Śpijcie spokojnie, małe kucyki, dopiero jutro zacznijcie swe bryki.

 

Ta, też idę spać. Ale jestem mniej poetycka, a rymuję gorzej niż kuce z Częstochowy, więc powiem wam tylko jedno słowo na noc. A brzmi ono tak: dobranoc.

 

 

 

 

 

Edytowano przez Cahan
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...