Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Proamek

Metro Equestria [NZ] [Crossover] [Violence] [Dark] [Mature] [Postapocalyptic]

Recommended Posts

Jako już wieloletni fan serii S. T. A. L. K. E. R. oraz Metra 2033, od dwóch wiosen także i pastelowych osiołków, postanowiłem w końcu połączyć te trzy rzeczy w jedno opowiadanie. Zapewne z powodu mojego doświadczenia, a raczej jego braku, nie będzie to najprzyjemniejsza lektura, lecz mam nadzieję, że nie wyznaczy ona nowego dna w fanfikopisarstwie.

W Kryształowym Imperium powstała pierwsza w Equestrii elektrownia kryształowa. Niestety przez nadal niestabilną sytuację polityczną małego państwa na północy, wywołaną przez jego wcześniejsze i bardziej krwawe wyłonienie się spod grubego lodu, w reaktorze dochodzi do eksplozji. W jej wyniku Kryształowe Serce rozbija się po raz kolejny, a teren całego państwa zostaje usiany nadnaturalnymi zjawiskami, które zdają się przeczyć wszelkim prawom fizyki. Pomimo oficjalnej wersji, wydarzeń w ruinach skutego lodem państwa nadal żyją kucyki, które zdołały ostać się w Kryształowym Metrze oraz nielicznych okolicznych miastach. Cała strefa skuta lodem została natychmiast otoczona wojskowym kordonem, przez który nikt nie przejdzie ani z zewnątrz, ani ze środka. Oficjalne źródła podają, że zostało to zrobione dla dobra wszystkich stworzeń, lecz prawda kryje się pod grubymi śniegami Strefy.

Prolog

Rozdział 1

• Upvote 3
  • Like 1
  • Thanks 1

hm ciekawy kocept takie delikatne połączenie powieści Dmitryja Głuchowskiego z Stalkerem   oczywiście ocek ogier charyzmatyczny i ma charakterek autora plus pegazom się dostaje  po mordzie więcej mi nie trzeba :)

Bardzo ciekawy ff, tym bardziej mnie zainteresował, gdyż ja również interesuję się klimatami Stalkera oraz Metra, tak więc znajdę tu wszystko to, co lubię najbardziej i sądzę, że inni fani podobnych klimatów również.

Głębszą ocenę tego fanfika pozostawię na później, ponieważ sesja i takie tam, a ja siedzę na tym forum. xd

W każdym razie: już teraz mogę polecić to dzieło! Naprawdę warto!

Dobra, przybyłem, co było — zobaczyłem.

Spoiler

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy; wulgaryzmy. W Metrze niewątpliwym jego plusem było to... że ich nie było. Brud i beznadzieje było czuć i bez tego. 

No właśnie, propo tego... jakoś świadomość tego, że istnieje coś poza metrem (co w pierwszych częściach sagi nie było takie oczywiste) zmywa trochę charakterystyczne uczucie beznadziei i zgubienia.

Powód katastrofy jest... jest. W sumie tyle o nim mogę powiedzieć xd. Jakoś to mnie nie przekonuje, ale ok. Co do sceny z dowiedzenia się co się stało — musiałeś naprawdę sztucznie przedłużyć wyjaśnienie tego, co już wiadome? Wybacz, ale naprawdę — robienie z tego sztucznej tajemnicy nie było dobrym pomysłem. Sunburst mógł bohaterowi powiedzieć, co się stało, a on nie wierząc dopiero wtedy wyjść. Przyczyny konfliktu bardziej do mnie trafiają.
No ale, to moje zdanie. 

Akcja miejscami idzie ciutkę za szybko, ale to drobiazg. Elementy komediowe wyszły na razie tylko raz, przy tym, jak kłócili się z Sunburstem na zasadzie; nie, bo ty.

Ogólnie radziłbym ci przerzucenie się na bardziej stonowane sceny, bardziej... Metrowe? 

Jeśli Toxic zakocha się w tej pegazicy, to kogoś rozstrzelam. Serią z CKMu. Postać fajna, ale napotykanie na pierwszą lepszą na powierzchni i zakochanie się w niej jest... dziwnie przewidywalne i sztampowe.

Cóż, chyba tyle. Wybacz za te uwagi  i nie bierz ich do siebie, po prostu pisze, co zauważyłem.

Ogólnie jest naprawdę dobrze, idzie się wciągnąć w czytanie. Poczekam, aż zakończysz i wtedy wystawie finalną ocenę, na razie jest pozytywnie. 

Średnie, postacie płytkie, fabuła miałka, jedyneco jest to dużo emocji, ale nie ma gdzie ich ukierunkować.

Mógłbyś zrobić coś w stylu tajemnicy jakiejś, intrygi. To się podoba (przynajmniej mnie)

Edited by Halik