Skocz do zawartości

Ścieżki donikąd [NZ][Alternate Universe][Slice of Life][Adventure][Shipping][Violence][Comedy?]


Johnny

Recommended Posts

  • 4 years later...

Znalazłem to w czeluściach forum i jak zacząłem czytać, poczułem się, jakbym zobaczył coś, czego dawno nie widziałem. I w sumie tak jest, bo okazuje się, że 6 lat temu to czytałem. A raczej czytałem starą wersję, bo od tamtego czasu pojawiły się dwa rozdziały remastera. I to właśnie tego remastera będzie dotyczył komentarz. Lecz bez odniesień do starej wersji, bo jej zwyczajnie już aż tak nie pamiętam.

 

Przejdźmy jednak do samego fika, a raczej dwóch fików, które zapewne miałyby się w przyszłości podłączyć. Ale zapewne się nie połączą. Dwóch dlatego, że każdy rozdział opisuje coś zupełnie innego w tym samym świecie i na obecnym etapie można by je traktować jako osobne dzieła. Wiem, że to jeden, ale po prostu tak to można określić, moim zdaniem. 
Pierwszy fik stanowi naprawdę wspaniały kawałek światotworzenia i opowiada o przedstawicielu ieleni (inteligentne jelenie i istoty trochę podobne w zachowaniu do driad z Wiedźmina), ich wierzeniach, stosunku do kucyków, kulturze, sztuce i w ogóle. Najpierw widzimy jego spotkanie z uciekinierami, którzy zabrnęli w lasy, które to ieleni uznają za swą ziemię. Jest to chyba rozpisane na dziesięć stron i każda aż kipi od informacji o tej rasie. Kipi też od napięcia, czy ieleni, celujący do bezbronnych kucyków je pozabija. Później mamy kolejną fajną scenę, kiedy ten sam bohater idzie handlować z kucykiem. I znów świetnie zbudowany klimat, przemyślenia odnośnie handlarza, czy też niechęć ieleni do tego konkretnego kuca. No i ta cudowna, nieco mroczna końcówka, kiedy jest zbrodnia i kara. Naprawdę czuć budowane napięcie i klimat. Chętnie poczytałbym więcej o tej dziwnej i ciekawej rasie.


W drugim rozdziale/fiku przenosimy się w zupełnie inne miejsce. Do szykującego się do świętowania Canterlotu i młodej medyczki, która uwielbia pisać. Aż możnaby się zastanowić, czy czasem pierwszy rozdział, to nie napisana przez nią historia (osobiście wątpię by autor tak to rozwiązywał, bo zwyczajnie byłoby mi trochę szkoda takiego wątku). Tak czy inaczej, obserwujemy jak mija jej dzień, dostając przy tym sążnistą porcję świata kucyków, dobrze napisanych bohaterów, klimat i całkiem fajną historię. Szczególnie podobały mi się: początek, gdy widzimy nasza bohaterkę ślęczącą nad ksiażką do późna w nocy, rozmowa z Pansy (jaka ta postać jest fajna, wygląda na taką, co używa częściej mózgu niż mięśni i aż chciałbym zobaczyć jej więcej w przyszłości), no i zakończenie, które pozostawia wiele pola do domysłów, a zarazem zwiastuje, że coś się będzie działo. I to coś wielkiego. 

 

Spoiler

Bo wątpię by autor tworzył tajemniczego przybysza z odległych krain i nazywał go Sombra tylko po to, by go olać po kilku humorystycznych scenkach na jarmarku.


Co tu dużo mówić, by nie spoilerować. Po prostu oba rozdziały aż kipią od klimatycznych, bogatych (ale nie nudnych) opiśów, światotworzenia, oraz stanowią ciekawy zalążęk fabuły. Zdecydowanie kawał dobrej roboty. 

Kolejny, wielki plus (tak wielki jak za światotworzenie) jestem gotów dać za opisy. Z jednej strony obszerne i bogate, ale z drugiej… lekkie i płynne, dzięki czemu nie nudzą, przedstawiając nam ogrom informacji o bohaterach i świecie. Bez trudu można sobie wyobrazić całą scenę, na jakiej rozgrywa się akcja, poczuć napięcie, zrozumieć co myślą bohaterowie i w ogóle. Do tego, jak już mówiłem, świetnie budują klimat. Jestem nawet skłonny rzec, że stanowią dobry wzór, jak robić opisy w tego typu fikach. Brawo.

Technicznie też wygląda to dobrze. Raz czy dwa wyłapałem zdanie, w którym, wydaje mi się, brakowało wyrazu, ale poza tym, maksymalnie jakieś drobiazgi. Nic co by poważnie odciągałoby człowieka od lektury. 

 

Podsumowując, polecam. Polecam i żałuję, że od dawna nie było aktualizacji, bo to fik z potencjałem. Potencjałem na długie i dobre dzieło. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...