Skocz do zawartości

Niezwykła pełnia, czyli nadchodzący Krwawy Superksiężyc


Gingerka

Recommended Posts

Mogę się założyć, że wielu z was o tym wie, ale nie każdy! No a to wydarzenie dla fanów Luny powinno być interesujące. Najpierw wytłumaczę terminy:

Krwawy księżyc- Jest to zjawisko w trakcie 100% zaćmienia księżyca, w trakcie niego satelita Ziemi dla nas wydaje się czerwona.

Superksiężyc- Księżyc jest najbliżej naszej planety, wizualnie jest 14% większy.

 Nam będzie dane obserwować te dwa zjawiska jednocześnie! :lunaderp: Dokładniej to nocy z 27 na 28 września! Jeśli chcecie obserwować to zjawisko w całości to radze ustawić budziki na 4 rano i wypić kawe bo trwać będzie ponad godzinke :enjoy: Całość wygląda mniej więcej tak:

7a6710acd3b112f66d20308f2d5fe458.thumb.j

pobrane_(2).thumb.jpg.327765703f9164a631

images_(4).thumb.jpg.185b6e7c673075ce22d

Nie wiem jak wy, ale ja nie będę spać na pewno w trakcie tego! Z koleżankami będę robić sobie nocowanko by obserwować to zjawisko! :lunahug2:

A wy co o tym myślicie? 

Edytowano przez Gingerbread11
  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Krwawy Księżyc". Całkowite zaćmienie w nocy z 27 na 28 września

 
Dzisiaj, 27 września (12:15)

W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie można obserwować niezwykłe zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob znajdzie się w wyjątkowym miejscu - doprowadzi do tego splot zdarzeń,do którego dochodzi raz na pokolenie.

 

 

Zdjęcie

W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie można zaobserwować neizwykłe zaćmienie Księżyca /123RF/PICSEL
W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie można zaobserwować neizwykłe zaćmienie Księżyca
/123RF/PICSEL
 

Po pierwsze będzie pełnia. Po drugie będzie to tak zwany Superksiężyc - znajdzie się on bowiem w perygeum - czyli w najmniejszej z możliwych odległości od Ziemi i - jak tłumaczy ekspert BBC Nick Miller - "przez to będzie sprawiał wrażenie nawet o 14 proc. większego niż zwykle".

Po trzecie będzie zaćmienie. Ziemia znajdzie się na linii między Słońcem a Księżycem, toteż nasz Srebrny Glob znajdzie się w cieniu Ziemi. I w związku z tym wcale nie będzie srebrny tylko ciemnoczerwony.

"Zaledwie 59 minut przed jego maksymalną fazą, nasz satelita bardzo zbliży się do Ziemi. Tak blisko nie był jeszcze w całym 2015 r. W momencie tzw. perygeum Księżyc będzie niecałe 357 tysięcy kilometrów od nas. To sprawi, że na niebie będzie wyglądał na większy i jaśniejszy niż zwykle... przynajmniej do czasu rozpoczęcia zaćmienia" - czytamy na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Bardzo ciekawie wyglądać też będzie Ziemia widziana z Księżyca - jak ciemna kula z otaczającym ją żółtym pierścieniem słonecznego światła.

Jak donosi Centrum Nauki Kopernik, zjawisko potrwa kilka godzin. Całość rozpocznie się ok. godz. 2.12, tzw. zaćmieniem półcieniowym. Może ono zostać łatwo przeoczone, gdyż przez pierwszą godzinę Księżyc pociemnieje jedynie nieznacznie. Później nasz satelita wejdzie w główną część cienia Ziemi i zacznie wyraźnie ciemnieć, aż w końcu przyjmie czerwoną barwę. Koniec tej barwnej części zaćmienia nastąpi ok. 6.00. Pół godziny później Księżyc zajdzie.

Poprzednie takie zaćmienie było 32 lata temu; na następne trzeba będzie czekać do roku 2033.

"Krwawy Księżyc" i przepowiednie

W związku z nietypowym zaćmieniem Księżyca zwolennicy teorii rychłego końca świata przypominają o licznych przepowiedniach.

Motyw "krwawego Księżyca" pojawia się między innymi w Apokalipsie św. Jana:

"I ujrzałem: gdy otworzył pieczęć szóstą, stało się wielkie trzęsienie ziemi i słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały księżyc stał się jak krew. I gwiazdy spadły z nieba na ziemię, podobnie jak drzewo figowe wstrząsane silnym wiatrem zrzuca na ziemię swe niedojrzałe owoce. Niebo zostało usunięte jak księga, którą się zwija, a każda góra i wyspa z miejsc swych poruszone".

 


Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-krwawy-ksiezyc-calkowite-zacmienie-w-nocy-z-27-na-28-wrzesni,nId,1893504#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

 

To z kopiuj wklejki

Będę patrzał jak najbardziej zrobię zdjęcia i podrasuję i dodam napis taki z NLR

Za Lunę ! 

Ale NLR/SE do swojego działu proszę :luna: ~ Arjen

 

 

 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ChrisEggII

Ustawiłem sobie budzik na 3 rano, specjalnie abym mógł pooglądać. Jak zadzwonił, wyłączyłem go i poszedłem spać dalej.

No cóż... Może uda mi się dożyć do następnego razu.

Edytowano przez ChrisEggII
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...