Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Sign in to follow this  
Niklas

Uciekinier [Dark] [Oneshot] [Drabble]

Recommended Posts

lDHTDtX.png

Historia, która narodziła się na ostatnią chwilę podczas tegotygodniowej edycji Pisania na setkę.

W skrócie zwykle chodzi o stworzenie krótkiego opowiadania na 100 słów z tematów

wybranych przez prowadzącego. Tym razem jednakże Coldwind postanowił pozwolić nam

na stworzenie kilkurozdziałowego fica, pod warunkiem, że każda część nie będzie

miała więcej niż 100 słów. Postanowiłem spróbować swoich sił i wykorzystałem

wszystkie 9 tematów, które stały się tytułami poszczególnych rozdziałów.

Oto bowiem jest historia pewnego ogiera, który po tygodniach udręki, w końcu

ucieka swojemu oprawcy. Nie liczy się dla niego nic poza własną skórą.

Jednak nie wszystko jest takie jakie się wydaje...

UCIEKINIER

Opowiadanie stworzone z rozdziałów będących drablami to bardzo ciekawy pomysł. Wprawdzie wybór takiej formy ma pewną wadę (rozmiar, który zmusza autora do ograniczenia opisów, albo dialogów), ale z drugiej strony stanowi miejmy nadzieję przyjemne dla autora wyzwanie pisarskie. Wyzwanie, które może skutkować ciekawym i ,,egzotycznym" dziełem. Z niekrywaną ciekawością sięgnąłem  po to dzieło, by przekonać się, co wyszło z tego eksperymentu. 

Łał. Jestem pod wrażeniem. Pod naprawdę dużym wrażeniem. To dziewięć drabli. Dziewięćset słów (albo i mniej), które tworzą historię zawierającą w zasadzie wszystkie ważne elementy dobrego fanfika, wymieszane w odpowiednich proporcjach.  Mamy tu ciekawego bohatera, o niepewnej przeszłości i jeszcze mniej pewnej przyszłości. Może nie wypowiada zbyt wiele słów (co zapewne wynika z formy), ale mimo to byłem w stanie go poczuć. Mamy też dawkowaną stopniowo akcję, poprzedzielaną scenami uspokojenia. Weźmy tą scenę z wilkiem (swoją drogą, bardzo fajny pomysł na odpowiednik patykowilka, tyle, ze z piasku). Niby to tylko sto słów, a czuć napięcie, oraz niebezpieczeństwo. No i mamy też zaskakujące zakończenie, które drastycznie zmienia obraz tego, co widzimy przez cały fik. I nie jest to zakończenie całkiem z plota, a mające pewien sens w perspektywie całości. Do tego tłumaczy wiele (nie tłumacząc w zasadzie prawie nic), ale jednocześnie nie wyjaśnia tez wszystkiego do końca. 

Nie zabrakło też odobiny opisów, które pozwalają zobaczyć ten świat. Może nie widzimy jaki duży jest to bunkier, jak głęboko pod ziemią, ale samo stwierdzenie, ze jest to bunkier z dwoma kucami w środku wystarcza by móc go sobie wyobrazić. Tak samo te kilka słów o pustyni czy lesie. Może są pozbawione detali, ale wystarczają by sobie wyobrazić podróż bohatera. 

Czyli w zasadzie, w tej skąpej formie jest całkiem dobrze przedstawiona historia.

Lez poza treścią, warto jeszcze rzucić okiem na formę. Tekst oczywiście jest schludny, ładny i pozbawiony błędów, czy literówek. Tak powinien wyglądać każdy tekst. A co do formy dzieła jako zbioru drabli, to muszę przyznać, ze w tym wypadku sprawdza się bardzo dobrze. Scenki ze sobą współgrają, tworząc harmonijną całość, a podczas lektury nie czuć za bardzo ograniczeń wynikających z krótkiej formy. 

podsumowując ten krótki komentarz, warto się z tym dziełem zapoznać w ramach pewnej ciekawostki i w ramach przyjemniej lektury. A autorowi gratuluję, bo stworzył coś naprawdę fajnego i wyjatkowego

Edited by Sun
  • Upvote 1

Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się takiej formy drabbla. Naprawdę wciągający tekst, delikatny zarys który dużo daje. I jeszcze ta końcówka! Przyznam, że spodziewałam się, że w pewnym momeńcie tej nieskończoności główny bohater przetrze oczy i obudzi się w bunkrze. I mimo, że nie znamy nawet imienia "zabitej" klaczy, to jest głęboką postacią. I bardzo przyjemnie się czytało. 

Podsumowując mimo tego że to jest drabbl, to jest profesjonalny,. Żeby tekst był profesjonalny nie musi być 100-nym fan-fickiem. Tutaj liczy się treść. A ten tekst spełnia wszystkie wymagania.