Skocz do zawartości

The Importance of Being Earth Ponies [PL][Oneshot][Slice Of Life]


Alcyone

Recommended Posts

Witam, chciałabym zaprezentować tłumaczenie krótkiego opowiadania, którego autorką jest bookplayer. Postanowiłam je przetłumaczyć, ponieważ bardzo lubię kucyki ziemne (często niedoceniane), a fanfik jest ciekawym spojrzeniem na ich rolę i znaczenie. Być może przetłumaczę też kiedy jakieś inne opowiadanie tej autorki.

Opis:
Apple Bloom jest samotna i znudzona, gdy jej przyjaciółki mają lekcje magii i latania. Applejack zauważa smutek siostry i decyduje się poprosić Pinkie Pie o pomoc w wyjaśnieniu jej, dlaczego bycie kucykiem ziemnym jest takie ważne.
 

The Importance of Being Earth Ponies [PL]


Życzę miłego czytania ;)

Edytowano przez Dolar84
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiadanie przeczytane.

 

Tytuł mnie zaintrygował, a że tekst do najdłuższych nie należy uznałem, iż się z nim natychmiast zapoznam. Naturalnie używając standardowej metody w takich wypadkach, czyli jednocześnie czytając oryginał i tłumaczenie.

 

Fanfik jest świetny. Przyjemny, lekki Slice of Life, dokładnie taki jakie lubię. Bohaterki przedstawione są naprawdę przyjemnie, zaś sama historia, choć nieco przewidywalna, cieszy oko od początku do samego końca. Idealna lekutra na popołudniową (lub wieczorną) herbatkę.

 

Tłumaczenie - wylazło ze mnie podejście korektorskie (nie powiem głośno czyja to wina, prawda Decaded? :D) i kilka drobniejszych poktnięć zaznaczyłem w tekście, ale to dosłownie szczegóły. Poziom przekłądu oceniam jako wysoki - czytało się równie przyjemnie jak oryginał. Brawo!

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Muszę przyznać, że to był bardzo ciekawy fik. Prezentuje spojrzenie, którego nie widuje się zbyt często. Bo nie ukrywajmy, w G4 kuce ziemskie nie miały jakiejś, specjalnej mocy czy umiejętności, ponad zwykłą siłę fizyczną (Pinkie nie liczę). Większość fandomy też raczej nie pała wielką sympatią do kuców ziemskich. Najpopularniejsze są chyba jednorożce. 
Tymczasem ten fik prezentuje naprawdę ciekawe spojrzenie na użyteczność kuców ziemskich. Przyznaję, że kiedyś sam o nim myślałem, ale nie sądziłem, że ktoś może oprzeć fanfik na wyjaśnieniu, że kuce ziemskie są potrzebne, bo naturalnie będą upraszczać urządzenia i budować maszyny tak, by dało się ich używać bez skrzydeł czy magii. A to ważne bo nieziemskie kuce też czasem mogą stracić swoją przewagę. Poza tym, skoro mają tendencję do upraszczania i rozwiązywania problemów wynikających z ich natury, to znaczy, że są motorem postępu. 
I ten fik to fajnie ukazuje. 

Jeśli chodzi o stronę techniczną, to jest dobrze. Niby widać, że to tłumaczenie, ale to bardzo dobre tłumaczenie. 

Polecam każdemu. Głównie jako ciekawa i być może nowa nowa perspektywa, ale też dlatego, że to całkiem fajny kawałek slice of life. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...