Skocz do zawartości

DŹA [Oneshot][Memories][SoL][Alternate universe]


Cipher 618

Recommended Posts

Opowiadanie o "kacu", które w konkursie zajęło 3 miejsce. Niestety limit słów zrobił swoje. Postaram się o rozbudowaną wersję. 
 
Fabuła?
 
Pewna znana wszystkim klacz, opowiada swoją..."niezbyt przyjemną" historię życia.
 
O opowiadaniu - mały spoiler oraz odpowiedź na pytanie: "dlaczego Triste napisał o jakimś tam kacu moralnym"?
 

Pisząc je, chciałem przedstawić nękający wiele osób problem - Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA). Większość z nich, co prawda

"wyszła na prostą", ale nigdy nie zapomniała o przeszłości. W opowiadaniu, nie znajdziecie tylko "książkowo-internetowej" wiedzy, ale także część mnie i mojego życia... Jako DDA postarałem się opisać uczucia i przejścia bohaterki. Fatalna inspiracja...


 
 
DŹA [Memories] [soL] [Alternate Universe] [One shot]

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolą mnie, przecinki. Występują, w zdecydowanie zbyt, wielu miejscach.

Wypowiedzi Apple Bloom są imo za krótkie i kompletnie bez emocji, tak dziwnie pourywane. Nie da się w to wczuć. Szczególnie przy końcówce, która była dziwna - najpierw Apple Bloom twierdzi, że była z siebie dumna, potem jest zirytowana, a na koniec czuje pustkę i moralnego kaca z powodu, który chyba nie pokrywa się z tym, co powiedziała wcześniej. Wszystko mogę podsumować tym, że brakuje w opowiadaniu opisów.

Sam koncept jest fajny, podoba mi się, ale powinieneś go dużo bardziej rozwinąć i dopiero potem robić temat. No i ogarnąć te przecinki ;-;

Edytowano przez Applejuice
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

O stronie technicznej się nie wypowiem, w sumie w przypadku tego tekstu mało mnie ona obeszła - no i inni bardzo ładnie wypunktowali błędy ^^.

 

W każdym razie - rozumiem, dlaczego ten fanfik zdobył trzecie miejsce. Muszę przyznać, że bardzo zaskoczyłeś mnie tematyką - jeszcze nie spotkałam się z opowiadaniem, które wykorzystywałoby kolorowe taborety do opowiedzenia o problemie dorosłych dzieci alkoholików. Temat jest ważny, cholernie aktualny i wiesz co? Cieszę się, że o tym napisałeś. Nawet jeżeli opowiadanie nie jest najwyższych lotów, nawet jeśli trzeba popracować nad warsztatem i w ogóle są w nim błędy, o których jeszcze wspomnę - było warto. Przeczytałam to dzieło i pokiwałam głową ze smutkiem, że to takie aktualne i uniwersalne - niestety.

 

Szkoda, że całość została napisana dość niechlujnie i przez to odbiór nie jest, że się tak wyrażę, niezakłócony.

 

Nie wiem, czy tylko ja odniosłam takie wrażenie, ale dla mnie ten tekst nie jest zbyt emocjonalny. Szczególnie mam tu na myśli fragment, kiedy Applebloom zaczyna opowiadać o swoim życiu z pijącym ojcem... to powinno być przesiąknięte cierpieniem, zgryzotą, rozgoryczeniem, a nie było. Przynajmniej ja tak tego nie czułam. Znaczy, inaczej - czułam, ale wyłącznie ze względu na TEMAT, bo wiem niestety z czym to się je, jak to wygląda i dlaczego jest aż tak tragiczne (dobrze chociaż, że nie z własnego doświadczenia). Myślę, że po prostu zabrakło ci słów - to opowiadanie jest zdecydowanie zbyt krótkie jak na tak poważną tematykę. Trudno, bo mogłoby być naprawdę dobre.

 

Mimo wszystko uważam, że zasłużyło na trzecie miejsce. I bardzo dobrze nawiązuje do kaca... końcówka z pogrzebem i z tym, że Applebloom mimo okropnego traktowania czuje stratę, jest wymowna i dobra. I niestety trafna, bo dobrzy ludzie czują wyrzuty sumienia nawet wtedy kiedy nie powinni.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Madeleine

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...
×
×
  • Utwórz nowe...