Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
KLGDiamond

Fanfik KPE (Krwawe początki equestrii) [NZ][KOMEDIA][SAD][VIOLENCE][ADVENTURE][DARK]

Recommended Posts

Cześć pewnie nikt mnie tu nie zna.

I w sumie nie powinniście nawet mnie znać. 

Po prostu nie ma z czego ale mam nadzieję, że

tym fanfikiem wyjdę naprzeciw waszym (przynajmniej)

oczekiwaniom. Więc nie przedłużając zapraszam!:pinkie:

Prolog

Rozdział I

Edited by KLGDiamond
Nowy rozdział

Witam 
(Przeczytałem ) 
Pisanie to bardzo dobry sposób spędzania wolnego czasu i chciałbym abyś mimo chwil słabości nie ustąpił w tym.

Na wstępie ,dobrze by było jakbyś zmienił opcje udostępniania ,widziałem parę błędów które chciałem poprawić ale nie mogłem , polecam Ci to zrobić , czasami można dostać darmową korektę  , mi też tak radzono i tak też się stało.

Mam kilka sugestii dotyczące twojej pracy otóż:

Odnośnie formy(Ogólne): Praca pisana jest jednym ciągiem ,a lepiej się czyta gdy przy np. wcięciu jest linijka odstępu. Osobiście lepiej się mi takie prace czyta.    

Odnośnie formy zapisu(Tekst): 
Zapis liczb , staraj się to robić słownie. O poprawność zapisów eksperymentalnych typu 2- ie ,2-je , musi się wypowiedzieć ktoś bardziej doświadczony.  
W niektórych momentach czcionka jest inna od reszty np. w pierwszym zdaniu. Czy jest to błąd ? No może nie ale oczy się męczą. Tekst jest poprzedzony np. "Mówili:" To czytelnik już będzie wiedzieć o co chodzi.   

W innych momentach  było podobnie. Zauważyłem że wypowiedzi postaci są też pisane inaczej. Zakładam ,że tym zabiegiem chciałeś odróżnić kwestie narratora od wypowiedzi postaci. Tutaj też staraj się zapisywać normalną czcionką. Wypowiedzi bohaterów nie trzeba specjalnie wyróżniać ,wynika to raczej z tego co zapowiada i wspomina narrator.   

Odnośnie fabuły.
Ciekawy pomysł przyznam , będę wyczekiwać kolejnych części , na ten moment mam mnóstwo pytań odnośnie fabuły  ,jednakże zakładam ,że wszystkie intrygujące mnie pytania zostaną wyjaśnione w kolejnych częściach.

Pozdrawiam i czekam na kontynuacje.

Wiem, iż może się wydawać, że zmiana czcionki jest dziwna.
Ale myślę, iż po prostu lepiej to wygląda. Zmiana wynikała 

głownie z tego, że ostatnio przeczytałem naprawdę dużo książek.

E-booków fików czy też zwykłych. I wszędzie ta sama czcionka.

Postanowiłem po prostu odświeżyć sobie oczy jak i czytelnikom. 

Ogólnie mówiąc mam dość powszechnego wszędzie (nawet tu ariala) 

Dlatego myśli bohaterów są napisane new romanem a wypowiedzi lekko pogrubioną czcionką comfortaa. 
Co do błędów pewnie masz na myśli te podkreślone przez samego google doca. 

Nie mówię, iż mój fik nie posiada błędów bo na pewno jakieś są ale większość

Jest po prostu nie wiadomo dlaczego podkreślona. 

NP: W zdaniu "Dobra to wy zjedzcie śniadanie a ja zwinę obóz i ruszamy zgoda?" 

google doc bardzo chce zamienić "zwinę" na "zwinąć". Dlatego może się wydawać ,

że jest więcej błędów niż powinno być. No bo wiesz zdanie :
"
Dobra to wy zjedzcie śniadanie a ja zwinąć obóz i ruszamy zgoda?" Byłoby co najmniej śmieszne.

Przeczytane. Powiem tak - przypomniały mi się czasy gdy sama opublikowałam na tym forum prolog mojego pierwszego fanfika. Był 2013 rok, a ja nie miałam warsztatu i doświadczenia. Także lektura tego była dla mnie jak podróż w czasie, zwłaszcza, że tematyka w sumie nawet podobna. I tagi też.

Zostawiłam w docsie sporo komentarzy i sugestii. Brakowało przerw pomiędzy akapitami oraz wcięć przy akapitach. W dialogach zamiast półpauz królowały dywizy, po których jeszcze brakowało spacji. Po półpauzie zawsze dajemy spację. Przed też, jeśli nie rozpoczyna ona nowego akapitu. Zapamiętaj też, że spacji nie stawia się przed znakami interpunkcyjnymi, tylko po.

Co do tej zmiany czcionek... Uważam tę decyzję za nietrafioną. Czytelnicy raczej nie lubią takich zabiegów. Jeśli nie lubisz Ariala 11, to może użyj Times New Roman 12, czy coś...

Sam tekst jest, niestety, usiany błędami. Interpunkcja, składnia, powtórzenia, deklinacja. Sporo tego. Słownictwo określiłabym jako ubogie. To wszystko jest zupełnie normalne, kiedy się zaczyna pisać, ale sugeruję znalezienie sobie korektorów i prereaderów. Jakichkolwiek. Weź pod uwagę, że czytelnik nie siedzi w Twojej głowie i jeśli zapis sugeruje coś innego, czego wcale nie miałeś na myśli, to sugeruje. Po prostu. I nieważne, co autor uważa. Inna sprawa, że czasem chyba sam zapominasz, co piszesz, bo ona tam kilka razy spakowała ten namiot.

A co z fabułą i tym jak Prolog sprawdza się jako wstęp do historii? Realia są ciekawe, ale trudno to powiedzieć o samej historii. Na tych stronach zabrakło opisów, zabrakło klimatu i jakichś szerszych informacji, przez co wszystko brzmi dziwnie. Bohaterka jest księżniczką, ale idzie się zaciągnąć do armii jako byle szeregowa. W świecie, w którym klacze nie służą w armii. No i jeszcze sprawa tych 2 innych księżniczek, które zabili. Brakuje mi tu jakiejkolwiek motywacji, jakiegokolwiek wyjaśnienia. Jej tatuś jest szychą, więc jeśli wie i popiera jej decyzję, to ona powinna od razu zostać oficerem, a nie sobie leźć do obozu się rekrutować. Nie mówiąc o obstawie. Jeśli tatuś nie wie, a ona zwiała z domu... To nie powinna się jakoś maskować? Bo tego, raczej nikt nie zechce podpaść jej ojcu. Brakuje mi też jakiejkolwiek motywacji. W efekcie ani nie wiemy nic, ani nie mamy nakreślonego klimatu czy bohaterów. Poza tym że Engra nie lubi być alikornem i chce być żołnierzem. No i ma kompleksy i zajebiście walczy. W sumie to byłoby może i ciekawe, ale brakuje jej czasu antenowego.

Wstawki narratorskie i tłumaczenie banałów psuje wrażenia z lektury. Nie musisz wszystkiego wyjaśniać. Niech czytelnik się domyśli z gestów, czynów i słów postaci. Szczególnie, że tu wychodzą braki w opisach. Za to opis walki jest rozwleczony. I pełen tych narratorskich wstawek, które jeszcze bardziej go rozwlekają i nudzą.

Kolejny problem to słownictwo. Często zbyt współczesne i potoczne, by pasowało do opowiadania w klimatach... bo ja wiem, średniowiecznych? Myślę, że warto by było postarać się poznać paru określeń na przedmioty użytku codziennego czy bojowego, bardziej stonować i stylizować wypowiedzi bohaterów. Oraz postarać się, by przedstawiciele różnych warstw społecznych różnili się od siebie także i w mowie.

Tu powinno być 10 stron, a nie 5. Tekst by na tym skorzystał. Świat i bohaterowie również. Jasne, to prolog, nie musisz pisać wszystkiego. Ale rolą prologu jest zachęcić, pokazać czytelnikowi, czego ma się mniej więcej spodziewać, wprowadzić go. A tutaj to raczej niestety nie wyszło, pomimo paru naprawdę ciekawych pomysłów.

• Upvote 1

Cześć wszystkim! Wiem, że mój prolog był średni...:wrWgR:
Uświadomiło mi to włączenie komentarzy. Ale
chcę też podziękować za wskazanie mi wielu 
błędów i tego w jaki sposób mam tworzyć tekst.
Szczególnie dziękuje Cahan zebrze która pokazała
mi jak stworzyć fika z dobrze stworzonymi dialogami
na płaszczyźnie budowy. A także nazywającej
się w Docu Gandzi Gandzi za wskazanie gdzie
powinny być przecinki. 
Teraz to w sumie prawie zupełnie inny tekst,

także zainteresowani mogą sobie go przeczytać 
jeszcze raz. A i ci nie lubiejący czytać dwa razy
nie muszą się martwić bo ogólny sens oczywiście
został zachowany. Tym samym obiecuję o wiele lepszy 
pierwszy rozdział na "premierę" o ile można to tak nazwać. :pinkiesmile:

PS: A no i udało wam się... Macie tego ariala w całym prologu! Nie ma za co!:pinkie4:

PPS: Cahan zmieniła lub zachęciła mnie do zmiany dość dużej części zdań innaczej
napisanymi. Więc nie zdziwcie się jeżeli nie rozpoznacie tego samego tekstu.
PPPS: Zawsze chciałem napisać trzy PPP-esy :pinkie: