Skocz do zawartości

Gravity Falls (Wodogrzmoty Małe)


Juventino

Recommended Posts

Po odkryciu MLP: FiM (co miało miejsce ponad 2,5 roku temu) długo szukałem współczesnego serialu animowanego, który przypadłby mi do gustu równie mocno. "Adventure Time"? Próbowałem, ale w ogóle się nie wkręciłem. "Regular Show"? Już lepiej, choć bez rewelacji.

Aż wreszcie wpadłem na "Gravity Falls" i wreszcie mam co oglądać.

 

Jeśli ktoś nie zna - polecam. W telegraficznym skrócie: głównymi bohaterami są Dipper i jego siostra Mabel, którzy spędzają wakacje u wuja na odludziu. Rzeczony wuj prowadzi "muzeum osobliwości", a rodzeństwo odkrywa, że w mieścinie dzieje się mnóstwo dziwnych rzeczy o podłożu paranormalnym (np. pojawiają się zombie, gnomy, podróżnicy w czasie, itp., itd.). Więcej nie mówię, żeby nie spoilerować, zresztą sam jestem jeszcze w trakcie oglądania pierwszego (i jak dotąd jedynego) sezonu. Drugi ma się rozpocząć w sierpniu.

 

Największe zalety? Wszyscy główni bohaterowie są wyraziści i dają się lubić; pada mnóstwo zabawnych tekstów. Dodatkowo, poszczególne odcinki (choć pozornie luźno ze sobą powiązane) prawdopodobnie prowadzą do rozwiązania jakiejś bardziej złożonej zagadki (pewności jeszcze nie mam, ale są ku temu pewne przesłanki). 

Co ciekawe - polski dubbing bardzo przypadł mi do gustu. Chyba nawet bardziej niż oryginalny (co w przypadku MLP jest nie do pomyślenia, rodzimą wersję oglądam tylko w kategoriach ciekawostki). 

 

Zapewne serial nie każdemu przypadnie do gustu, ale warto spróbować. Na mojej prywatnej liście zajmuje drugą pozycję, zaraz za kucami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to jedna z tych kreskówek, które bardzo szybko trafiły na moją listę ulubionych. Uwielbiam wszystkie postaci, nawet ten mały gruby zasraniec jest taki że kocha się go nienawidzić. XD Próbowałam oglądać po polsku przez tłumaczenie i głosy trafiłam do szpitala pod kroplówkę na tydzień. Oryginał za to ogląda się cudnie. Jest śmiesznie, jest ciekawie, dialogi są dobre i powiązania między odcinkami pomysłowe. Trudno by mi było wybrać ulubioną postać ale no błagam... czy jest na świecie ktoś na tyle sztywny by nie lubić Mabel? ;D Chyba nie!

Obawiam się jednak o losy drugiego sezonu, bo oczywiście amerykańscy rodzice dopatrzyli aię w tej kreskówce masy szatańskich znakòw i chcą wycofania show. No porąbało ludzi do reszty...

Edytowano przez Burning Question
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No i pierwsze odcinki drugiego sezonu za nami. Muszę przyznać, że serial trzyma poziom - początkowo oglądałem go głównie ze względu na humor i fajnych bohaterów; teraz zżera mnie ciekawość, co tak naprawdę stoi za wszystkimi tajemniczymi wydarzeniami w Gravity Falls,

Widać, że twórcy od samego początku mieli pomysł i stworzyli intrygę przemyślaną w najdrobniejszych detalach. Przynajmniej tak to wygląda obecnie, może z czasem pojawią się jakieś fabularne dziury, jednak wątpię. W sieci szaleją przecieki dotyczące tożsamości autora dzienników - ale nawet jeśli okażą się prawdziwe, wciąż pozostaje wiele zagadek, dzięki którym serial trzyma w napięciu. 

 

[spoilerY:]

 

Cieszę się, że w najnowszym odcinku powrócił Bill Cipher. Świetny czarny charakter, osobowością i posiadanymi mocami przypominający nieco Discorda. Chyba nawet bardziej bezwzględny i nieobliczalny (choć to może być wynik jego wyglądu). Za to mniej zabawny, bez wątpienia ;) To najbardziej intrygująca postać "Gravity Falls", dobrze, że znów się pojawił i będzie pojawiał się nadal. Mam do niego dziwną słabość :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci odcinek drugiego sezonu rozczarował mnie i zanudził ale za to 4 podobał mi się BARDZO pod każdym względem. Właśnie skończyłam oglądać. :3 Nie napiszę więcej żeby nie było spoilerów, ale było ciekawie, mamy postęp w fabule, było trochę strasznie i generalnie creepy/ psychodelicznie ale też jakiś morał się pojawił- na plusie. ^^

Edytowano przez Burning Question
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

 

Swoją drogą dobry pomysł tłumacza, polska wersja wcale nie taka zła.

Oprócz tego, że nie przeszedł żaden żart językowy z oryginału i brzmi to większość czasu dziwnie sztucznie.

Co do samego serialu - jak dla mnie aktualnie jest o wiele lepszy i bardziej przystępny od MLP.

Część techniczna wykonana świetnie - zarówno w aspektach wizualnych jak i dźwiękowych.

Postacie są bardzo przyjemne, żarciki językowe zabawne, fabuła lekka acz przyjemna. Zwłaszcza dzięki klimatowi tajemniczości. Jak dla mnie (którekolwiek to było) studio disneya odwaliło kawał niezłej roboty. 

gravity_falls__dipper_by_alinacat923-d7z

 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Moim zdaniem to bardzo fajna kreskówka. Nawet jedna z lepszych.Postacie są niezwykle interesujące i ciekawe napisane. Nie potrafię powiedzieć, która z nich jest moim zdaniem najlepsza, są po prostu za fajne. (Mam ten sam problem z postaciami z MLP :) ) Żarty są zwykle udane, a chyba najbardziej podobają mi się żarty Soosa (nie wiem czy tak się pisze jego imię, ale chodzi mi tego grubego pomocnika w sklepie Stana. Ale to co tworzy ten serial to klimat i tajemnica. super! I jeszcze te nawiązania do iluminati i masonów. Jest to niesamowity serial na miarę MLP.

Edytowano przez Branthos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że Gravity Falls może równać się z MLP, aktualnie to moje dwa ulubione seriale animowane (ex aequo). 

 

Drugi sezon powoli dochodzi do półmetka i sądzę, że jest jeszcze lepszy od pierwszego. Odcinki można podzielić na dwie kategorie: te popychające akcję do przodu (tzn. zmierzające do odkrycia tożsamości autora dzienników) i tzw. "one-shoty". Czyli trochę jak w czwartym sezonie MLP. 

Ostatni odcinek ("Blendin's Game") zaliczał się do tej drugiej grupy, ale moim zdaniem był bardzo dobry. Idealne proporcje zabawnych gagów, wartkiej akcji i wzruszających momentów. Powrót starych postaci i wgląd w przeszłość niektórych bohaterów to też zawsze interesujący dodatek. 

 

Serial trzyma poziom; jedyny minus - długie przerwy między kolejnymi odcinkami. Choć ma to też dobre strony, przynajmniej finał nie nadejdzie zbyt wcześnie.  

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Serial dla inteligętnych no nie powiedziałbym albo nie użył takiego słowa.

Poprostu dla ludzi z otwartym poglądem na świat.

Wiele drobiazgów zawartych w serialu trzeba dobrze zinterpretować.

Wiadomo tworzony przez dorosłych więc dorzucącoś od siebie.

Ale z kolei jak dla mnie w serialu mieści się ogromna ilość nawiązań w strone magi.

Niepotrafię inaczej określić jako krótkiego odcinka zawsze coś mnie zaciekawi.

Przydają się pałzy w oglądaniu i podziwianiu sceny.

Śmieszne praca dla detektywa jednak nieraz warto poszukać przedmiotu.

Z reguły nieistotna rzecz może być połączona i znaleść się w karzdym odcinku.

Więc konikem tej bajki jest symbolika.

To prawda niewielu ludzi interesuje się okultyzmem.

Ale żeby był z tego fandom raczej wątpię.

Na pogawędki do kawki w sam raz.

Zapomniałem dodać muzyka początkowa mnie powala i jest perfekcyjnie wykonana.

 

 

PS. Czy posiadamy na tym forum wątek z okultyzmem ?

Edytowano przez DarkKlownPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fandom jest, fandom żyje. Serial dla inteligentych? Pewnie tak, ale na pewno stworzony przez geniusza. Symbolika sięga poziomu enigmy, potrzeba dużo odkodowywania żeby odkryć jedną małą wskazówkę do całej tej historii. Kto normalny daje wiadomość zaszyfrowaną kodem morsa do zwiastunu następnego odcinka?

Rzekłabym nawet że najlepszy fandom w jakim kiedykolwiek byłam.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mój drugi ulubiony serial po Avatarze, za to tuż przed MLP:FIM, ponieważ ma bardziej związaną fabułę..... no i oczywiście przez Billa, czyli moją ulubioną postać animowaną wszechczasów (w ogólnym rozliczeniu wolę 11 doktora z serialu Doctor Who). No, i ostatnio zrobiłam też własną małą ponyficację Billa:

bill_cipher__ponyfication_by_ryma2001-d8

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Według mnie serial jest rewelacyjny. Fabuła jest naprawdę dobra, a teksty dojrzalsze niż w większości podobnych kreskówek. Oczywiście to nie oznacza, że w serialu nie ma humoru odpowiedniego dla każdego, owszem jest i nawet tak poważna osoba jak ja parę razy śmiałam się jak głupia ^^

Z dubbingiem też jest świetnie, to jeden z niewielu seriali jakie mogę spokojnie oglądać baz krwiawiących uszu ;)

Polecam wszystkim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocham Gravity Falls *w*

Na początku, jak tego zbyt nie znałam, to myślałam, że to kolejna durna bajka, ale obejrzałam odcinki z Billem, spodobało mi się i zaczęłam więcej oglądać...

Moim zdaniem, serial bije na głowę inne bajki... szczerze to wolę to od MLP.

Jest po prostu bardziej dojrzalszy, skomplikowany i ma mnóstwo teorii. Fandom w przeciwieństwie do Bronies jest bardziej normalny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie tutaj więcej kucyki :v 

Uwielbiam tą kreskówkę. Jest genialna pod każdym względem, nie chcę mi się pisać opinii i recenzji, ale jest naprawdę niezły i świetny. 

 

Jeśli ktoś nie oglądał ostatniego odcinka z bratem Stana to polecam bardzo. Szykuje się wiele nowych wątków w show. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W jakiś tam sposób doceniam tą kreskówką, obejrzałem nawet dużą część odcinków, ale jakoś tak mimo wszystko niezbyt przypadła do gustu. Nie przepadam za Dipperem. Po prostu to nie mój typ serialu animowanego, bo w sumie nie mam za bardzo co tu krytykować.

A jaki serial ci przypada do gustu? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...