Skocz do zawartości

Mitologia-Quiz


Bartulo

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Kazała ususzyć nasiona przeznaczone na siew, a gdy plony nie wzeszły, namówiła męża do posłania kogoś do wyroczni delfickiej, aby spytać jak przebłagać bogów i zakończyć klęskę nieurodzaju. Przekupiła posłańca, by ten powiedział, że bogowie domagają się ofiary z dzieci króla z pierwszego małżeństwa. Ten w końcu się zgodził, ale kiedy już miał złożyć dzieci na ołtarzu, ich matka, bogini Nefele, zesłała barana o złotym runie, który zabrał królewskie dzieci na wschód. Wprawdzie nie były martwe, ale Ino była zadowolona, że pozbyła się pasierbów z kraju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trafiłem na ten przysłowiowy kamień... Wiem tylko, że jej matka była kapłanką Hekate, i bogini obdarzyła Medeę magiczną mocą. Do tego dochodzą jeszcze Hera i Atena, które chciały aby Medea pomogła Jazonowi. Obstawiam jednak Hekate.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Córki Peliasa chciały odmłodzić ojca, tak jak to się stało z Ajzonem. Medea wykorzystała to i poinstruowała je, co mają robić. Siostry poćwiartowały ojca żywcem i wrzuciły do kąpieli, ale Medea nie dodała magicznych ziół do wody, tak jak to uczyniła z Ajzonem. Pelias zginął z rąk własnych dzieci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to w domu (czyli Itace) nie było go 20 lat - 10 lat pod Troją, a kolejne 10 na morzu. Ale to taki drobny szczegół :twilight4: Są różne wersje, ale większość skłania się do tego, że Odyseusz oślepił/zabił cyklopa Polifema, syna Posejdona, i obraził tym boga mórz, który za karę skazał go na tułaczkę po swoich wodach. Jest także wersja, że Odyseusz razem z pozostałymi grekami w drewnianym koniu, omal nie został odkryty przez trojańskiego wróżbitę, który domyślił się podstępu. Posejdon uciszył czarownika wysyłając węża morskiego, któremu kazał zabić gadatliwego Trojańczyka (Posejdon kibicował Grekom w tej wojnie). Po zdobyciu miasta Odyseusz przechwalał się, że zdobył miasto bez pomocy bogów, i tym samym uraził Posejdona (a greccy bogowie umieją chować urazę, a okrutne zemsty to oni chyba na zapas planowali). Nie wiem, która wersja jest prawdziwa. "Iliadę" czytałem tylko raz, a i tak tłumaczenia są różne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

Discord Server

Partnerzy

  • For Glorious Equestria
  • Bronies Polska
  • Bronies na DeviantArcie
  • Klub Konesera Polskiego Fanfika
  • Kącik lektorski Bronies Corner
  • Lailyren Arts
×
×
  • Utwórz nowe...