Skocz do zawartości

Wielki Quiz Historyczny.


Airlick

Recommended Posts

Zobaczcie, ile było tej czerwonej zarazy, która pasowałaby do wymienionych kryteriów... Chodziło mi o Che Guevarę, niech mue ziemia ciężką będzie.

Kolejne pytanie, tym razem z innej beczki:

Wynalazek, który aż do XII wieku dawał flotom Bizancjum ogromną przewagę nad flotami swoich przeciwników. O tyle ciekawszy, że do dzisiaj nie znamy dokładnie jego składu i sposobu, w jaki był używany. O czym mowa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A większość odpowiedzi polega na tym, kto pierwszy wpisze w google pytanie ;)

Ja łudzę się, że ludzie starają się odpowiadać, wykorzystując własną wiedzę. :hmpf:

Oczywiście, chodziło o ogień grecki, a konkretnie: bizantyjski.

Kolejna zagadka:

Najbardziej krwawa bitwa wojen napoleońskich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie obie odpowiedzi (poza Waterloo) pasują - pod Lipskiem zginęło najwięcej żołnierzy w ogóle, ale mi raczej chodziło o procentowe straty obu armii - a te w bitwie pod Borodino ZNACZNIE przewyższają straty spod Lipska. I właśnie Borodino miałem na myśli.

jJ6qDM6.jpg]

Obrazek przedstawia oczywiście legionistę w zmodyfikowanej lorica segmentata. A pytanie brzmi: z jakiej okazji wprowadzono w tym typie pancerza zaznaczone na czerwono zmiany? Należy też dodać, że oprócz nich prawdopodobnie wprowadzono stalowe nagolenniki, ale takiego zdjęcia nie udało mi się znaleźć.

Edytowano przez Airlick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jednak się da. :raritylaugh: Dobrze. Jako ciekawostkę można dodać, że dackie falxy były jedyną bronią, która zmusiła Rzymian do zmodyfikowania standardowego opancerzenia legionisty - i te modyfikacje zostały usunięte po wojnach z Dakami.

FN7dHSk.jpg

Kim był ten pan?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz, dla odmiany, coś prostego?

 

Otton III

Ileż można wymyślać trudnych pytań... Dobrze.

Króciutki opis przebiegu pewnej bitwy: piechota strony X, znacznie przewyższająca liczebnie piechotę strony Y, spychała coraz dalej ową piechotę, ale na obu flankach jazda strony Y rozbiła kawalerię strony X i wróciła, aby pomóc piechocie - w rezultacie okrążając i doszczętnie wybijając piechotę X. Jaką bitwę opisałem? :raritylaugh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...