Skocz do zawartości

Ulubiona bitwa


Humpty

Recommended Posts

Witam, więc jak po tytule się już domyśliliście chodzi o wielką bitwe lub wojne.

Napiszcie co o niej wiecie kiedy i gdzie się odbyła i co was zainteresowało i takie tam ciekawostki.

Powodzenia :rd8:


Np. moją ulubioną bitwą jest bitwa Persji z Grecją.

Wojny grecko-perskie – podjęte w latach 490-449 p.n.e. próby podboju Grecji przez perskie imperium Achemenidów.

Okres wojen zakończył tzw. pokój Kalliasa w 449 r. p.n.e., na mocy którego Persja zrzekła się hegemonii na Morzu Egejskim i uznała niezależność greckich kolonii.

(tak to jest z wikipedi :twilight3:)

Grałem kiedyś w gre o nazwie Rise & Fall Civilizations At War i bardzo spodobała mie się tam przedstawiona wojne Persji i Grecji. Bardzo mnie interesują walki średniowieczne i starożytne (TO NIE JEST REKLAMA GRY)

Link do komentarza

Operacja Overlord

Czyli lądowanie wojsk alianckich w Normandii (D-Day)

6 czerwca 1944 roku

Lądowanie odbyło się na plażach: Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword.

Na flankach plaży Utah zrzucono amerykańską 101. Dywizję Powietrznodesantową "Screaming Eagles" oraz 82. Dywizję "All Americans".

Takie podstawowe informacje, przecież każdy powinien to znać :cGfSS:

Link do komentarza

Kircholm, zwany również jako totalny rolf-stomp husarią. Znacznie większa i zdyscyplinowana armia szwedzka nie miała szans.

Kilka epizodów z Kampanii Wrześniowej. Kilka razy, oddziały kawaleryjskie otrzymały rozkazy szarży na pozycje niemieckie. Co dziwniejsze, ratio sukcesywnych szarż do klęsk był całkiem wysoki... Bitwa pod Bzurą pokazała, że gdyby nie atak od tyłu przez ZSRR oraz za mało czasu na przeszkolenie armii, mielibyśmy naprawdę duże szanse pokonać Hitlera.

Tour de France, albo inaczej, Niemcy robią Francję jak chcą, mając do dyspozycji mniej liczną i gorzej uzbrojoną armię. Można to właściwie uznać za jedną bitwę, bo po pierwszym starciu z armii Francuskiej nie było co zbierać...

Passendele, rzadko wspominiana bitwa z Pierwszej Wojny Światowej. Znana ze względu na absurdalne ratio trupów na ilość zdobytego terenu, to jest 2.5 człowieka na metr. Łącznie zginęło kilkadziesiąt tysięcy, wygrywając całe dwanaście mil!

Link do komentarza

To zależy jakie bo jeśli mogą być również fikcyjne bitwy to bitwa o Atlantydę w Stargate: Atlantis.

Jeśli natomiast tylko historyczne to Operacja w Mogadiszu w 1993. (jak się odbyła ta bitwa to miałem zaledwie pół roku :D)

Oparty na tej bitwie jest film "Helikopter w Ogniu" - który jest jednym z moich ulubionych.

Ale się rozpiszę co to była za bitwa, jak ktoś ma mi tu potem płakać, że filmy oraz wujek google i ciocia wikipedia gryzą (lub co gorsza... pożerają w całości :lol:):

Więc sytuacja była taka, że lokalna milicja napadała na konwoje ONZ z żywnością dla mieszkańców Somalii. Ową milicją dowodził pan, który nazywał się Mohamed Farrah Aidid. A bitwa o której mówię odbyła się dnia 3 października 1993 roku, celem operacji było pojmanie ważnych osobistości w otoczeniu Aidida. Zazwyczaj tego typu akcje były przeprowadzane w nocy, gdy żołnierze US Army wykorzystywali przewagę taktyczną i sprzętową, jednakże ze względu na zaistniałe okoliczności ta akcja miała odbyć się w południe. W założeniach czas trwania tej akcji miał nie przekraczać godziny. No właśnie... w założeniach. Faktycznie ta operacja przerodziła się w jeden z ważniejszych konfliktów z udziałem US Army po wojnie wietnamskiej a sama akcja trwała do świtu następnego dnia. W momencie kulminacyjnym żołnierze Delty i Rangerzy musieli bronić się przed setkami (być może nawet tysiącami) cywilów sięgających po broń. Śmierć poniosło 19 żołnierzy a pilot jednego z Black Hawków nawet dostał się do niewoli somalijczyków. Natomiast strzelcy Gary Gordon i Randy Shugart byli pierwszymi żołnierzami odznaczonymi medalami honoru od czasu wojny w Wietnamie. We dwójkę bronili rozbitego śmigłowca przed setkami somalijczyków, choć świadomi tego, że nieznany jest czas przybycia posiłków to i tak bronili Mika Duranta (który potem dostał się do niewoli) - pilota śmigłowca, z narażeniem swojego życia.

Link do komentarza

Co do operacji w Mogadiszu, to dodam jeszcze, że dla zainteresowanych polecam książkę Howarda E. Wasdin'a, byłego amerykańskiego snajpera (nie pamiętam tytułu), jest w niej wzmianka właśnie o tej akcji. Autor brał w niej udział i nawet został ranny.

"Helikopter w ogniu" to był świetny film, z wojennych niezły jest jeszcze "Byliśmy żołnierzami", który opowiada o bitwie w Dolinie Śmierci.

Link do komentarza

Bitwa o Łuk Kurski (4 lipca - 23 sierpnia 1943). Największa (lub jedna z największych) bitwa pancerna II Wojny światowej i ostatnia wyrównana na froncie wschodnim. Obie strony straciły po kilkaset tysięcy ludzi, co więcej III Rzesza nie podniosła się po stratach w tej bitwie i byli w odwrocie.

Tu macie link do wikipedii, bo tego jest dość dużo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_na_%C5%81uku_Kurskim

@down poprawiłem

Link do komentarza
ostatnia na froncie wschodnim

Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać. To nie była ani ostatnia bitwa na froncie wschodnim, ani ostatnia ofensywa armii niemieckiej. Takie drobne czepialstwo z mojej strony.

Moją ulubioną bitwą jest Chocim 1621. Wspólna obrona wojsk polsko-kozackich przeciwko liczniejszej armii tureckiej. Poza tym cała Wojna Obronna Polski 1939 - ciężko wyróżnić jedną, konkretną bitwę z tamtego okresu. Wiznę i bohaterską obronę Polaków? Bzurę, kiedy to nagłe uderzenie Kutrzeby zaskoczyło Niemców na tyle, by musieli przerzucić tam siły z innych odcinków? (Gdyby nie Rómmel i jego głupota, to poszłoby nam lepiej.) Kock, ostatnią bitwę Kampanii Wrześniowej, którą wygraliśmy? Ciężko coś wybrać.

Link do komentarza

Panu Qeborowi najprawdopodobniej chodziło o taką bitwę, w której ostatni raz armia Niemiecka walczyła z Rosyjską na równych warunkach. Później, było już tylko rozpaczliwa obrona przed zergiem Ruskich, którzy jeszcze do tego otrzymali absurdalną liczbę uzbrojenia z Projektu Lend-Lease. A co najważniejsze, Niemcy stracili inicjatywę.

O ile większość bitew w trakcie Kampanii Wrześniowej pokazywały wielką determinację Polskich żołnierzy i oficerów, to sam sztab dowodzenia popełnił serię krytycznych błędów i w gruncie mierze, przegraliśmy również przez fatalne decyzje wyższego dowództwa. Mogliśmy się bronić znacznie dłużej, albo gdybyśmy mieli trochę oleju we łbie to byśmy dokonali wojny prewencyjnej na spółkę z Czechosłowacją, tylko niestety komuś wtedy zabrakło inicjatywy.

Link do komentarza

Bitwa o wzgórze 140 stoczona 9 sierpnia 1944 pomiędzy 4 Kanadyjską Dywizjią Pancerną , a 12 Dywizjią Pancerną SS "Hitlerjugend" w Normandii nieopodal Estrées-la-Campagne, niestety dzień wcześniej zabito Mój wzór osobisty- Michaela Wittmana.  :fluttercry:  No i oczywiście operacja Kursk i działania Africa Corps

Link do komentarza
To zależy jakie bo jeśli mogą być również fikcyjne bitwy to bitwa o Atlantydę w Stargate: Atlantis.

Fan Stargate... ? Tak... Moje ulubione... "Powstanie Warszawskie"... Pokazuje jak można, mając tak niewiele przeciwstawić się takiej sile jakim był Wermacht...

Oraz "Bitwa o Anglię" w której brali udział polscy lotnicy z legendarnego dywizjonu 303...

Link do komentarza

Ciężko powiedzieć, żebym miał jakąś konkretną, ulubioną bitwę. Znam natomiast kilka, które uważam za wyjątkowo ciekawe. To jedna z nich:

Bitwa pod Alezją, stoczona pomiędzy wojskami Galów a legionami rzymskimi, dowodzonymi przez Juliusza Cezara. Było to największe oblężenie starożytności i prawdopodobnie też największa bitwa tego okresu (a przynajmniej największa, spośród tych dobrze udokumentowanych).

Cholerka. Brało w niej udział 10 legionów... Łącznie z jakieś 50 000 Rzymian, przeciwko przynajmniej ze 150 000 Galów podzielonych na dwie armie - obleganą i niosącą odsiecz.

Teraz tylko należy to ogarnąć rozumem. Bitwa - oblężenie, na 200 000 żołnierzy biorących udział w konflikcie. Działo się to w starożytności, w I wieku p.n.e. Fajnie jest sobie tak uzmysłowić, jak morderczą pracą musiało być ogarnięcie tylu żołnierzy, transport, zapewnienie wyżywienia i ciągłych dostaw wszelkich potrzebnych środków, budowa maszyn oblężniczych i ochronnych... Przy stosunkowo prymitywnych możliwościach. Kosmos.

Link do komentarza

Za dużo tego jest, ale lubię np. Trzecią Bitwę o Charków, niemiecka kontrofensywa która zajęła miasto niedawno zdobyte przez Armię Czerwoną. Ok. 70 000 żołnierzy Rzeszy kontra prawie 350 000 czerwonoarmistów. Erich von Manstein po raz kolejny ukazał swój kunszt i potwierdził, że był jednym ze zdecydowanie najlepszych dowódców tej wojny. Tym atakiem rozbił ponad 50 radzieckich dywizji...

Link do komentarza

Bitwa koło Przylądka św. Wincentego, czyli pierwsza bitwa, w której Nelson pokazał swój geniusz.

Bitwy morskie? Lel. Powiem szczerze, że nie pomyślałem o tym, a rzeczywiście warto.

Czasy wojny japońsko-koreańskiej i geniusz admirała Yi. Dzięki okrętom żółwiowym rozwalili, uszkodzili bądź zdobyli 200 jednostek floty japońskiej przy stracie kilkunastu marynarzy xd.

Link do komentarza
  • 1 month later...

bitwa o stalingrad, którą chyba każdy zna. dla mnie symbol bezsensu, okrucieństwa i matka wszystkich bitew. i w ogóle cały fron wschodni. w porównaniu z nim front zachodni to wczasy, zabawa i sielanka. wystarczy porównać ilość zabitych.

Link do komentarza

Bitwa pod Wiedniem-nie trzeba przedstawiać,husaria dała czadu i tyle

 

Obrona Wizny-itwa ta, określana mianem Polskich Termopil[4], pomimo poważnej dysproporcji pomiędzy siłami polskich obrońców pod dowództwem kapitana KOP-uWładysława Raginisa a siłami niemieckimi gen. Heinza Guderiana stała się jednym z najbardziej bohaterskich, lecz i najmniej znanych epizodów II wojny światowej[4].

 http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Wizny

 

Bitwa na Łuku Kurskim-głównie ze względu na dysproporcję strat(armia czerwona,dużo tego było to mogli szturmować CKM'y piechotą od frontu)

Link do komentarza

Tak BTW, mianem Polskich Termopil określa się kilka wydarzeń. Do najmniej znanych należy bój czterystu husarzy i pancernych z kilkudziesięciotysięczną ordą tatarską pod Hodowem w 169którymś. Bitwa mało znana, bo nasi wygrali.

Link do komentarza

Operacja Overlord

Czyli lądowanie wojsk alianckich w Normandii (D-Day)

6 czerwca 1944 roku

Lądowanie odbyło się na plażach: Utah, Omaha, Gold, Juno i Sword.

Na flankach plaży Utah zrzucono amerykańską 101. Dywizję Powietrznodesantową "Screaming Eagles" oraz 82. Dywizję "All Americans".

Takie podstawowe informacje, przecież każdy powinien to znać :cGfSS:

Eeej, no! Ja to chciałem napisać! XD
Link do komentarza
  • 2 weeks later...
×
×
  • Utwórz nowe...