Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Maklak2

Dowód, że człowiek w Equestrii mógłby jeździć na kucyku.

Recommended Posts

Znalazłem niedawno film na którym baba zajeżdża małego kucyka, który przypomina mi Applejack. Według obliczeń wielkości kucyków, rozmiar mniej więcej się zgadza. To dowodzi że w fanfiku o człowieku w Equestrii, człowiek mógłby jeździć na kucykach, ale dziwnie by to wyglądało.

 

tumblr_m5huuznKqV1r3gomwo1_500.png

 

Film (który podpada pod znęcznie się na zwierzętami i chciałem go dać w spoilerach, ale zjadły mi linka)

Edited by Maklak2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dość ciekawy temat, trochę niedorzeczny, ale....

Edited by WilkU

Share this post


Link to post
Share on other sites

> Wyobraźcie sobie, że was ujeżdża kosmita, taki dajmy na to Yoda na barkach.

Heheh. No co prawda w pierwszej edycji była Megan i jej rodzeństwo, ale mówimy to o czwartej i masz rację.

No a sądząc z tego jak działa portal do Equestrii, człowiek i tak zamieniłby się w kucyka.

Zacząłem ten wąteki, bo kiedy zobaczyłem ten film, tak jakoś mi się skojarzył z Applejack.

Edited by Maklak2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcą. Kucyki według mnie są dosyć niskie i prędzej by jeździły na człowieku niż człowiek na nim. Chyba, że mówimy o takiej Celestii albo Cadence. One są wyższe i myślę, że uniosłyby człowieka. 

 

Ale nie wiem czy kuce by się na to zgodziły. Może po jakimś czasie znajomości, albo w wyjątkowych sytuacjach jak to miało miejsce kilka razy. Spike na Twilight na przykład. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga sprawa, że kilka razy pokazane jest jak kucyki dosiadają siebie nawzajem. Z tego wynika, że są dość silne. W odcinku Wigilia Serdeczności Rarity dosiada Twilight a w odcinku Sposób na zaklęcie Applejack niesie na grzbiecie Pinkie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuce są za małe na człowieka, jedynie Celka, Luna, no i Cadance ewentualnie mogą być ujezdżane. Na normalnego kuca to już tam mogłyby dzieciaki w różnym wieku. W Equestrii kuce nie są przyzwyczajone ujeżdżania, nie ma tam raczej istot o rozmiarach i budowie na to się nadających, więc jest to im obce. Twilight często nosi Spajka na grzbiecie, ta jednak się zdziwiła gdy odpierdzielał rycerza w jednym odcinku. Kuce czasem noszą kogoś tam na grzbiecie, bardziej obce wydaje się dla nich  takie cuś jak rumak i jego pan.

Edited by GaroK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kucyki, takie nasze - prawdziwe, są bardzo silne. W końcu to takie, możnaby rzec, miniaturowe konie. W zasadzie nie wiem czym dokładnie różni się kuc od konia poza wzrostem. Aczkolwiek kuc islandzki to nie kuc, a koń mimo, że jest niższy niż konie, a jego rasa nazywa się KUC islandzki. A, nieważne, zbaczam z tematu. 

W każdym razie kucyki są na tyle silne, że by uniosły człowieka. Pytanie jakie są duże w porównaniu do człowieku. Mamy tu jakiś wykres, ale skąd on jest? To dane od Hasbro? Jakoś nie sądzę..chyba, że podano gdzieś oficjalne wzrosty kucy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuc od konia różni się proporcjami, inny typ budowy.

 

Kuce zajeżdżają dorośli, nawet małe szetlandy. Jednak, no cóż - potrzeba do tego jeźdźca nie tylko doświadczonego, ale i drobnego oraz lekkiego.

 

Inna sprawa, że kuce to rozbieżność wzrostu od 1m w kłębie do 1,45m.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o konie, to chyba gdzieś czytałem, że masa jeźdźca nie powinna przekraczeć 20% masy konia. No, ale ponieważ siła i wytrzymałość materiału rozną wraz z przekrojem (czyli kwadratem rozmiaru), a masa wraz z objętością (czyli sześcianem rozmiatu), to mniejsze żywe stworzenia i rzeczy są proporcjonalnie sinliejsze / mocniejsze, więc może tak kuc czy osioł wytrzyma sporo więcej, zwłaszcza idąc powoli.

 

Z tego co wiem kryterium podziału na konia i kuca jest właśnie wzrost. To trochę tak jakby podzielić psy na "duże" i "małe" i przyjąć jakąś tam umowną granicę. W sumie niezła analogia. Konie też mają swoje rasy.

 

> Pytanie jakie są duże w porównaniu do człowieka. Mamy tu jakiś wykres, ale skąd on jest? To dane od Hasbro?

Nie, w jednym odcinku z pierwszego sezonu było "6 foot candy cane" i obok stała Scootaloo. Ktoś inny porównał roamiar kuca i jabłka w odcinku. Jeszcze ktoś inny porównał Angela z typowym królikiem. Te wykresy opierają się na tego typu pomiarach, ale wyniki generalnie są ze sobą dosyć zgodne.

 

> Inna sprawa, że kuce to rozbieżność wzrostu od 1m w kłębie do 1,45m.

Heh, ten z filmiku to wyjątkowa miniaturka, bo nie ma nawet 1m w kłębie (czyli od przednich nóg do grzbietu). Na takich małych kucykach normalnie się nie jeździ, ale trzyma mniej więcej na tej zasadzie co psy i koty.

Edited by Maklak2

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to zobaczmy...

- Na Celestię nie wejdę bo mnie ześle na księżyc.

- Na Cadence nie wejdę bo mnie Shining Armor ześle do lochu, czy skaże mnie na karę śmierci.

- Na Twi nie wejdę bo ją zgnio... Chociaż zaraz, zaraz. Przecież w odcinku The Return of Harmony part 2 Twilight niesie Toma, a wydaje mi się że taki głaz jest o wiele cięższy od człowieka. Więc wnioskuję że kuce o wzroście mane 6 są na tyle silne by unieść człowieka.

- A jeśli chodzi o źrebaki to chyba tylko dzieciaki w wieku 3-6 lat mogły by na nie wejść.

 

Jednak jeśli chodzi o kwestię tego czy kuce by pozwoliły na ujeżdżanie to raczej tylko w jakiś sytuacjach awaryjnych, na co dzień to szczerze wątpię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie nie brzmi ile koń może unieść, a ile może nieść przez dłuższy czas i bez szkody na zdrowiu.

 

Wzrost nie jest kryterium - najmniejsza rasa konia domowego zaliczana jest do koni, nie kucy. Gdyby brać pod uwagę tylko wzrost, to konie arabskie byłyby kucami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodzę się z tym, że pegazy nie uniosłyby człowieka. Nawet jeśli są na tyle silne by nie ugiąć się pod jego ciężarem to wątpię by zdołały wzbić się w powietrze na tych swoich maleńkich skrzydełkach. I tak jestem pełna podziwu, że taka Spitfire, RD, DErpy bądź Fluttershy są w stanie latać. Na oko kuc rozmiarów Rainbow Dash powinien mieć skrzydła Celestii, Celestia conajmniej dwa razy większe niż ma teraz. Tyle, że u alikornów pomocną jest zapewne magia. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mogę zrozumieć sensu tematu.

Czy człowiek może jeździć na kucyku?  Przecież jest wiele filmów ludzi jeżdżących na nich. Autor tematu sam jeden przytoczył. 

A więc, czy człowiek mógłby jeździć na kucyku w uniwersum MLP FiM? Nie, ponieważ tam niema ludzi, a wszystkie stosunku wielkości są jedynie założeniem.  Poza tym w MLP FiM o braku ludzi możemy się przekonać w MLP:EQ. A więc jak pisałem nie widzę w tym sensu.  :shrug:

Edited by WilkU

Share this post


Link to post
Share on other sites

W serialu nie widać spelcjalnych różnic między rasami, ale to wynika raczej z uproszczenia dla animatorów, niż z czegokolwiek innego. Większość kuców ma te same modele ciała i trochę inne fryzury i kolory, mniej więcej jak w przeciętnym anime, gdzie bohaterki odróznia się głównie po kolorze włosów. Brakuje też wielu rzeczy, np. modeli "nastolatków" (czegoś wiekowo i fizycznie pomiędzy CMC a Mane6). Trudno więc sugerować się tym, że w serialu rasy wyglądają podobnie.

 

Generalnie z tego co widziałem wygląda to tak, że kucyki ziemne są najsilniejsze i najbardziej wytrzymałe i najczęściej zajmują się rolnictwem, budowlanką i innymi pracami fizycznymi. Zresztą kryształowe kucyki to też trochę jak ziemne i choć poprzez swoją izolację zajmowały się wszystkim po trochu, to wygląda na to, że za czasów Sombry ich główną gałęzią gospodarki było górnictwo i budowa schodów do nieba, czyli ciężka praca (choć miało to związek z tym, że magia kucyków jest magią emocjonalną i żeby pozostać przy władzy, Sombra musiał utrzymywać wśród poddanych poczucie beznadziei).

 

Jednorożców najwięcej widzieliśmy w Canterlocie, czyli to szlachta, intelektualiści, artyści, mechanicy i tym podobna elita społeczeństwa.

 

Większość pegazów wydaje się zajmować pogodą (główna gałąź przemysłu Cloudsdale), transportem lub sportem.

 

Oczywiście to tylko taki zgrubny podział, bo rasowe predyspozycje to jedno, a cutie marki, wybory życiowe i wymagania rynku pracy to co innego. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anekito

Wracając do ujeżdżania, to myślę, że uczniowie podstawówki mogliby jeździć na kucach ziemnych i jednorożcach.

Co do pegazów pewien nie jestem.

 

I tak najlepszy pomysł podał @Gathorr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ujezdzania... Ujezdzanie to inaczej zajazdka, czyli wstępna nauka pracy konia pod siodłem.

Imho pegazy mają taką samą masę jak inne kucyki, czyli ok.250 kg, latają bo magia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po przeanalizowaniu waszych wypowiedzi jak i swoich własnych pomysłów twierdzę, że może to wyglądać mniej więcej tak: 

 

> Pegazy są lekkie i delikatne by mogły łatwo wzbić się w powietrze. Cała ich siła tkwi w skrzydłach i możliwe, że byłyby w stanie udźwignąć człowieka skoro mogą potrzymać spadającego kucyka. Ba! Rainbow Dash była w stanie ponieść cztery kuce podczas akcji ratunkowej Rarity. Co prawda z naukowego punktu widzenia jest to skrajnie niemożliwe, ale gdzie szukać nauki w bajce? Wygląda na to, że im pegaz szybciej lata tym więcej może udźwignąć.

 

> Jednorożce wydają mi się najsilniejsze. Tak. Jednorożce. Nie muszą różnić się budową ciała od kucyków ziemskich, ponieważ nie potrzebuję aerodynamicznych, lekkich ciał. Zatem jest to kuc ziemski z rogiem i to ten róg sprawia, że posiadają większą siłę niż "ziemniaki", ponieważ potrzebują dodatkowej energii na używanie magii co na pewno nie jest łatwe.

 

> Kuce ziemskie są silne..jak konie. Po prostu. To czy kuc będzie silniejszy niż jednorożec albo pegaz gwarantuje tylko i wyłącznie praca, a nie ich rasa. Applejack oraz Big Macintosh są bardzo silni, ale od dziecka pracują na farmie. Pinkie Pie jako kuc ziemski nie cechuje się zbyt dużą siłą. Nie potrafi nawet kopnąc drzewa na tyle mocno by spadły jabłka, albo złamać cienkiej blachy.

 

> Alikorny...ciężko powiedzieć. Są niemal boskie więc nie zdziwiłabym się jakby mogły robić co im się podoba. Chcą być silne - proszę bardzo. Chcą być lekkie - też się da. Krótko mówiąc w ich wypadku siła nie ma żadnego znaczenia bo i tak udźwigną co zechcą chociażby z pomocą potężnej magii.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do pegazów to tutaj stanę raczej po stronie Cahan, czyli że latają za pomocą magi.  No w końcu RD wykonała Sonic Rainbow, czyli coś w deseń naszego sonic boom. (Efekt przy przebiciu prędkości dźwięku) Przypominam  że wartością tej prędkości jest  ok.1200km/h w zależności od temp, i ciśnienia.  Pomijając oczywiście że by ją to zabiło.  

Edited by WilkU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przemyślenia na podstawie waszego rozumowania:

Co powiecie na konie z Saddle Arabii? Wiem, że trochę odbiegam od tematu, ale mamy od razu porównanie wielkości Celestii do normalnego konia. Byłoby wtedy coś w ten deseń:

 

Celestia jest wielkości normalnego konia, Luna i Cadance trochę wyższe od kucyka, a sam kucyk jest wielkości normalnego kuca.

Sombra jest prawie taki sam jak Celka, a Chrysalis jej dorównuje wysokością. 

 

Według mnie najbardziej wiarygodny jest ten wykres:

mlp_fim_size_comparison__edited__by_thes

 

Teraz kilka moich rozmyśleń:

 

Skąd wiemy, jakiej rasy są kucyki? Mogą to być np. kuce walijskie, na których się normalnie jeździ. Sama chodzę co tydzień do stajni na lekcje jeździeckie i jak byłam tam pierwszy raz, to aż się zdziwiłam, że kucyk może być tak duży, że pomylę go z koniem.

Edited by Loni

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ogóle nie rozumiem czegoś. Bez względu na to, czy kucki są większe, mniejsze czy równe człowiekowi, i tak ten mógłby je (oczywiście za ich zgodą) na nich jeździć. Więc po jaki grom taka dyskusja? (a przynajmniej jej nazwa jest niedobrana) Zresztą, raczej wątpię, czy kocyki miałby ochotę kogoś tam wozić, gdyż same są zwierzętami niezależnymi. W dodatku, zapewne duża cześć bronis wolałaby inny sposób ujeżdżania (-_-) ale ja tam nie wnikam.

Edited by Talar
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszyscy się skupili na sile i wzroście kucy, ale... powiedzcie mi, tak szczerze, jak przeciętny człowiek miałby się zmieścić na takim krótkim, poniaczowym grzbiecie? Toż to nie dałoby się usiedzieć bez obicia biednemu stworzeniu nerek, nie mówiąc już o tym, że nogi to trzeba by było chyba rozstawić na bok i udawać samolot :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc na ten wykres, który podał Loni... przypomniałem sobie coś, o czym wy zapomnieliście przy wzroście. O Discordzie. On ma wzrost niczym człowiek (chyba że zmienia się za pomocą magii chaosu ale to szczegół), więc wydaje mi się, że człowiek mógłby jeździć w Equestrii na kucyku, pod warunkiem, że ten mu pozwoli. Oczywiście, mogę się mylić, aczkolwiek to bardziej realne jest, niż spróbować osiodłać Celestię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...