Skocz do zawartości

EqueTrip [Z][OSKAR][Epic][Comedy][Human][Adventure][Shipping]


Recommended Posts

@Up

Na razie (odstępy!)

A na temat FF, to nawet jeśli wyjaśniasz co oznacza to dziwne ponumerowanie rozdziałów, po co męczyć się z tym jak po prostu możesz nazwać Rozdział 1 itp. Ale jak kto woli. Fic ogólnie napisany dobrze. Jeszcze coś dopiszę gdy skończę czytać całość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem do Rozdział D3-CDV/M6/EB i czekam na więcej.

Humor i styl mi bardzo odpowiada, mam jedynie 2 drobne zarzuty:

 

- AJ mówiąca gwarą (?) wiejską mnie drażni. Wiem, że chciałeś w ten sposób ją wyróżnić. Może po prostu tylko ja mam na to alergię.

- Popraw formatowanie w dialogach. W przypadku większej ilości postaci nie wiadomo, kto co mówi. Wystarczy prosty enter dla nowej osoby (w sensie 1 dialog - 1 linia) i wszystko byłoby pięknie.

 

Czekam na więcej, bo to nie może się teraz skończyć. Zwłaszcza, że

Twi liczy całki! Ahahhh, czemu, czemuuu!?

]

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


- AJ mówiąca gwarą (?) wiejską mnie drażni. Wiem, że chciałeś w ten sposób ją wyróżnić. Może po prostu tylko ja mam na to alergię.

 

Mnie też to wku...rza, moim zdaniem powinna mówić normalnie, tak jak w serialu i wszystkich ficach. AJ + wiejska gwara = fail.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Endelo, chyba nie czytałeś angielskich opowiadań, gdzie w większości AJ mówi z takim akcentem, że deski można by nim rżnąć. I tam brzmi to doskonale.

 

Niestety u nas wiejska gwara kojarzy się jednoznacznie negatywnie (chociaż zdecydowanie niesłusznie), stąd taki a nie inny odbiór rzeczonej postaci i sposobu jej mówienia. Jeżeli autor jest w stanie dobrze oddać gwarę, to nie widzę powodów, żeby z tego rezygnować. W tym wypadku wyszło to wcale nieźle.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie Dolar zaintrygowałeś i jednocześnie przekonałeś do sprawdzenia owej "gwary" w tym ficu, więc już się biorę do czytania.

Co do AJ w ficach anglojęzycznych to mogę potwierdzić, że nie którzy bajkopisarze dają tak ciężką gwarę, że ledwie można zrozumieć co autor próbuje nam przekazać, ale to tylko podkreśla jej osobowość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja o tym, żeby Applejack mówiła wiejską gwarą, podjęta została pod wpływem oglądania w wersji anglojęzycznej. Uznałem, że jeśli autorzy chcieli dać jej akcent z południa Stanów i podkreślić w ten sposób fakt, że nasza sadowniczka pochodzi ze wsi, to fajnie byłoby zrobić jakiś polski odpowiednik. Naprawdę żałuję, że nie zdecydowano się na to przy tłumaczeniu serialu, to dodałoby polskiemu głosowi AJ naprawdę dużo charakteru ;) Jeszcze się zastanowię, czy zostawić tak jak jest, czy może podmienić dialogi na normalne, bo mówiąca gwarą klacz będzie się za bardzo kojarzyła z panami Cytrynem i Gumiakiem.

Dzięki za pozytywną opinię na ten temat, Dolar. Urodziłem się i wychowałem w mieście, a więc staram się konsultować kwestie Applejack ze znajomymi, którzy mieszkają na wsi.


- Popraw formatowanie w dialogach. W przypadku większej ilości postaci nie wiadomo, kto co mówi. Wystarczy prosty enter dla nowej osoby (w sensie 1 dialog - 1 linia) i wszystko byłoby pięknie.

Prosiłbym o podanie jakichś przykładów... bo na razie trudno mi się zorientować, o co w ogóle chodzi.

 

No i dzięki za wszystkie pozytywy. Każdy, kto cokolwiek pisze lub w inny sposób tworzy, dobrze wie, jakie to niesamowicie motywujące.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o dialogi, gdzie są min 2 postacie jednocześnie. Dialog kolejnej postaci zaczynasz od "-", ale nie dajesz przed tym entera, chyli zamiast:

 

-Hej, co tam kolego?

-No nic, u mnie spoko.

 

Dostajesz

 

-Hej, co tam kolego? -No nic, u mnie spoko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o dialogi, gdzie są min 2 postacie jednocześnie. Dialog kolejnej postaci zaczynasz od "-", ale nie dajesz przed tym entera, chyli zamiast:

 

-Hej, co tam kolego?

-No nic, u mnie spoko.

 

Dostajesz

 

-Hej, co tam kolego? -No nic, u mnie spoko.

 

WAT?!?!

 

Ej, nie, srsly... Wylyź stąd.

To jest błędny zapis.

 

Poprawny zapis dialogowy, zaczyna się od akapitów oraz półpauz lub pauz. OBOWIĄZKOWO W OSOBNEJ LINIJCE KAŻDY!

Przykład:

 

    – Hej, co tam kolego?

    – No nic, u mnie spoko – odpowiedział lekko zmieszany.

 

To, co przytoczył Pieszy, jest błędem i każdy korektor to potwierdzi. Dodatkowo użył dywizów zamiast pauz/półpauz.

Poprawny zapis dialogowy ma:

    – Słowa postaci – opis czynności.

albo:

    – Słowa postaci – opis czynności. – Słowa postaci.

 

 

To tyle z mojej strony. Dziękuję i życzę miłego dnia.

Edytowano przez Decaded
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Cóż, mogę to skomentować tylko w jeden sposób- THIS IS EPIC! Ten i inne fici z twojego "uniwersum" to jedne z najlepszych fanficów MLP, jakie miałem okazję czytać. Poziom "randomu" w pewnych momentach naprawdę godny samej Pinkie- co jak co, ale takiego obrotu zdarzeń podczas walki się nie spodziewałem, a pomysł z rozwaleniem czwartej ściany na atomy po prostu świetny. :pinkiehappy:  Oczywiście Trollestia zniszczyła system do reszty. Jedyne co mi się mniej podoba, to gwara AJ, ale to już kwestia gustu. Poza tym żadnych wad nie stwierdziłem, a przez większość lektury banan mi z twarzy nie schodził. Ogólnie mówiąc: dawaj waść więcej!

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Całkiem fajny fick teraz jestem w rozdziale D4-CDB+M6, aż mi szkoda nawet nie spojrzałem na twoje wcześniejsze dzieła, tak samo jak niektórych drażni mnie ta gwara AJ (ale może to dlatego że pierwszy raz czytam fanfick w którym AJ wypowiada się w ten sposób i nie oglądałem mlp z polskim dubbingiem). No i mam nadzieję że dalej będzie trochę mniej opisów kolei i tramwajów, bo czytam je mniej więcej z taką miną

Wat8.jpg

 

Edytowano przez Baneblade
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo jak niektórych drażni mnie ta gwara AJ (ale może to dlatego że pierwszy raz czytam fanfick w którym AJ wypowiada się w ten sposób i nie oglądałem mlp z polskim dubbingiem).

Gwoli ścisłości: w polskim dubbingu AJ wyraża się normalnie. Decyzję o takim, a nie innym sposobie pisania kwestii tej postaci podjęta została wyłącznie pod wpływem wersji angielskiej, gdzie nasza pomarańczowa sadowniczka ma akcent z południa Stanów. Gdyby chcieć być geograficznie ścisłym, w wersji polskiej powinna mówić gwarą śląską (bo Śląsk jest na południu Polski :pinkiehappy: ), ale zdecydowałem się na wiejską.

Doskonale rozumiem, że nie każdemu może się ten pomysł podobać. Gwara ta kojarzy się w Polsce z prostactwem i prymitywizmem. Był to swego rodzaju eksperyment, który moim zdaniem nie do końca wypalił i chyba jak skończę tego fanfika, to go sobie daruję.

Tymczasem piszę następny rozdział... w miarę wolnego czasu, bo przeprowadzam się właśnie do nowego pokoju.

 

No i mam nadzieję że dalej będzie trochę mniej opisów kolei i tramwajów, bo czytam je mniej więcej z taką miną

Wat8.jpg

 

Wierzę :cheese:

Na pewno nie będzie to główna treść, aczkolwiek kilka niuansów się pojawi. Bez obaw, postaram się nie zanudzić.

Pierwszy opis pociągu w fiku jest to swego rodzaju humor dla miłośników kolei (których wielu pośród bronich nie ma, ale jacyś są), jako że jest to ściśle techniczny opis dosłownego wyglądu typowego serialowego pociągu. Natomiast Manehattan i jego metro to już całkowicie moja fantazja - nie mogłem nie zastanawiać się, jak to właściwie mogłoby działać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Żodyn nie wie, czrmu taka pustka

A nowe rozdziały pierwsza klasa,

akcja z Flutterką w barze w szczególności. Szkoda tylko, że nie zrobiłeś z niej Flutterhulka

:D

i jak SQBL pisze, zbliża się koniec wybitnego, polskiego fica (którego klimat jest tak uroczy, że dałbym sobie wyczyścić pamięć, by móc to poznawać od nowa :)).

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Seria zacna, czyta się pięknie. Śmieszne i sute (takie zajebiste po staropolsku) pewnie doczytam wszystko do 20 jak wrócę do domu.No i najważniejsze że czytając ten ff o 2 w nocy nauczyłem się śmiać bezdźwięcznie. 

 

Ta część komentarza to tylko zakładka. Nie warto czytać tego fragmentu odpowiedzi do wątku. Będę to sobie pewnie edytował aż nie zakończę powieści. 

No to na razie czekam na coś nowego.

 

 

 

 

 


powinna mówić gwarą śląską

To by nie mówiła do każdego cukiereczku (sugarcube po angielsku duh.) tylko ty głupi gorolu. 

Edytowano przez Blazing Heart
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A oto przybywa w glorii Rozdział D7-DP. Tym razem wy, czytelnicy, dostaniecie autorską wizję Cloudsdale. Mam nadzieję, że ja, autor, nie dostanę z kolei łomotu od wkurzonych miłośników miasta w chmurach ;)

Dzięki wszystkim komentującym za słowa otuchy. Przyznam szczerze, że mnie nie przyszłoby do głowy określić tego dzieła mianem "wybitnego".

Zdaję sobie sprawę z tego, że ostatnio tempo wrzucania nowych rozdziałów nie powala...

f4oz.jpg

...ale mam na swoje usprawiedliwienie sesję egzaminacyjną i awarię komputera. Ani jedno, ani drugie nie uniemożliwiło mi całkowicie pisania, ale oba te czynniki znacznie spowolniły proces twórczy.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...