Jump to content

Czy "gagarin" chodzi do "kibla", czyli kolej!


Cygnus
 Share

Recommended Posts

crystal_empire_train_by_alexsvar-d73pkpm

 

Ciaga ciaga ciuu ciuu...

 

Crystal Empire ma swoją kolej! Nie jest to nowość w świecie kucyków, bowiem już wcześniej mieliśmy styczność z pociągami w Equestrii, jednak ten okaz zasługuje na wyróżnienie.

 

Nasz świat jest pełen lokomotyw, wagonów, stacji... Wszystkiego co z koleją związane. Istnieją też miłośnicy kolei, którzy potrafią stać na peronie i robić zdjęcia pomimo szalejących tajfunów.

 

Oto temat dla Was: postujcie zdjęcia, dyskutujcie, chwalcie się swą pasją!

 

Czy "gagarin" chodzi do "kibla"? A może "stonka" lubi "budyń"?

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie zrozumiem jak można stać X godzin przy torach kolejowych i robić zdjęcia pociągom. To tak jakby robić je autobusowi, emocji zero, a obiekt fotografowany jest brzydki jak noc, no i każdy kolejny jest identyczny, troszkę jak granie w Desert Bus.

Link to comment
Share on other sites

Skoro powstał taki temat, to nie da się nie wspomnieć o cudach techniki znanych jako "Lux Torpeda" jeżdżących głównie w przedwojennej Polsce i słynących zarówno z wygody podróży jak i z szybkości (z tego co wiem ustanowiony przez taką rekord na trasie Kraków-Zakopane do dzisiaj jest niepobity). Niestety dokładne ich dane i tak dalej nie są mi znane, ale liczę, że ktoś z naszych pasjonatów uzupełni braki w wiedzy. Oto zdjęcia:

 

Luxtorpeda_Fablok_Zakopane_1936.jpg

 

I drugie, z którym przyznaje wcześniej się nie spotkałem. Nie kojarzy Wam się z czymś?

 

warszawa-muzeum%20kolejnictwa-lux_torped

Link to comment
Share on other sites

Ja nie jestem może pasjonatem kolei, ale jadąc pierwszy raz w życiu, niedawno, pociągiem Intercity Kraków->Sędziszów Młp. z ponymeetu byłem pod wrażeniem. Na początku byłem nastawiony na raczej toporną podróż, ale ona, tak jak by sprawiła mi dużo "frajdy". Nie wiedziałem, że te pociągi są tak świetnie wyposażone. Wspaniałe przedziały, klima, super siedzenia, gniazdko sieciowe do ładowarki na przykład do telefonu, czystość i ten świetny wyświetlacz nad drzwiami przedziału, pokazujący następny przystanek i o której godzinie, godzinę, temperaturę na zewnątrz i aktualną prędkość yay! :) Na niektórych odcinkach rozwijał nawet 114 km/h :aj3: Jechałem 3h ale w mig zleciało. Bardzo dobrze to wspominam, i nie mogę się doczekać aż znów się tak przejadę :giggle:

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, mój błąd, i tak kolej rzeczywiście idzie powolutku do przodu. Słyszałem coś w radio, że mają teraz wprowadzić, pod koniec 2014r jakieś szybkie pociągi gdzieś, nie pamiętam już. W każdym razie zacząłem doceniać nasze koleje, i od tamtego czasu myślę, że stałem się fanem podróżowania tym środkiem transportu. :)

Kiedy wybierałem się na meet do Krakowa(autokarem) byłem przekonany że będzie ciężko wrócić pociągiem do domu. Nasuwały się pytania: Gdzie kupić bilet? Jak dojść na peron? do którego pociągu wsiąść? A tu się okazało że to nie jest wcale taki trudne. Kasy biletowe wskazali mi broniacy, po kupieniu go, nie było problemu z dojściem na peron dzięki wszechobecnym drogowskazom. Wszędzie znajdowały się tablice elektroniczne z informacją dokąd odjeżdża następny pociąg. Wychodzę na peron, a tam czeka na mnie piękny pociąg Intercity. Nawet była pani, pomagająca trafić do właściwego wagonu z zarezerwowanym miejscem. Wszedłem do wagonu, zająłem miejsce i podziwiałem (przeżywałem) to wszystko :D Uważam to za świetną przygodę, i w przyszłości spróbuję pojechać gdzieś dalej, np. do Katowic :)

 

Nasuwa mi się jedno pytanie. Ja jechałem w wagonie klasy drugiej i bardzo mi się podobało. To jak musi być w wagonie klasy pierwszej?

Link to comment
Share on other sites

Zależy gdzie. Wagony najczęściej różnią się układem siedzeń. Masz bezprzedziałowe, gdzie fotele są jedne za drugimi jak w autobusie, masz przedziałowe - druga klasa 8 siedzeń w przedziale, pierwsza sześć.

 

Nie wiem jak jest w EIC bo jeszcze nie jechałem. Kiedyś się wykosztuję i pojadę. :D

Link to comment
Share on other sites

Teraz poczytałem o tych EIC. Fajnie byłoby się przejechać takim czymś. Już nie wspominając o EIC Premium. Nie wiedziałem że mamy takie piękne koleje. O pociągi które mają być uruchomione do końca 2014r to chodziło mi o Pendolino rozwijające prędkości do 240km/h. Szkoda bo z Rzeszowa do Krakowa nie kursują(i chyba nie będą) takie sprzęty, ani nawet EIC... Mam nadzieję że kiedyś uda mi się tym przejechać :D

Edited by Artiem
Link to comment
Share on other sites

Yay! Temat w sam raz dla mnie.

I drugie, z którym przyznaje wcześniej się nie spotkałem. Nie kojarzy Wam się z czymś?

warszawa-muzeum%20kolejnictwa-lux_torped

Ten parowóz to niemiecka konstrukcja z polskim oznaczeniem jako Pm3. Ciekawostką jest to, że posiada trzy tłoki. Trzeci ukryty jest pod obudową i trzeba się schylić pod spód, żeby to zobaczyć.Jedyną polską knstrukcją tego typu był Pm36. Z tym, że tylko egzemplarz Pm36-1 posiadał otulinę aerodynamiczną. Oglądany obecnie na różnych wydarzeniach Pm36-2 nigdy takiej nie posiadał. Edited by Littlepip
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...