Skocz do zawartości

Dopasuj książkę do motywu


Hoffman

Recommended Posts

Poza wymienionymi, nie wolno zapomnieć także o:

"Dune" F. Herbert - chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć :)

"Wyjście z cienia" J. A. Zajdel - obcy okupują ziemię pod pretekstem obrońców i przyjaciół ludzkości. Krótkie, ale fajne.

A poza "Władcą pierścieni" to także "Silmarillion" oraz wszelkie książki powiązane z tymi dwiema.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Skoro już wiemy gdzie szukać wskazówek odnośnie zdobywania lub obalania władzy absolutnej, najwyższa pora na kolejny motyw. Dziękujemy za podsunięte lektury i prezentujemy…

 

 

...Odrodzenie...

 

 

Czy to w sensie dosłownym, czy też metaforycznym, szukamy tytułów, w których znajdziemy cokolwiek na temat rodzenia się na nowo. Znacie takie książki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... odrodzenie, choć nietypowe występuje w ,,Dziadach" jako serii książek. Odrodzenie jako takie występuje w ,,Siewcy Wojny" Brandona Sandersona. Książka opowiada o powracających, czyli ludziach, którzy zginęli w jakiś wyjątkowo mężny sposób i powrócili na ziemię za sprawą tajemniczej siły. Zwykli ludzie w tym uniwersum traktują powracających jako bogów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziady cz.III Gustaw odradza się jako Konrad, nawet na ścianie robi o tym napis.

Opowieści z Narnii Aslan zmartwychwstaje w części pierwszej

Biblia- Nowy Testament- Jezus zmartwychwstaje

451 stopni Fahrenheita - strażak, który wcześniej palił książki zmienia się pod wpływem jednej z nich i chce zmieniać świat

Wywiad z wampirem- Lestat przemienia Luisa w wampira- no, to też odrodzenie.

Edytowano przez Dog in the Fog
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jak zwykle mogliśmy na Was liczyć ;) Mamy zatem zbiór lektur, w których uda się odnaleźć motyw odrodzenia i to w różnych sensach. Dziękujemy i prezentujemy kolejny motyw, pod kątem którego będziemy kontynuować poszukiwania.

 

 

...Turpizm...

 

 

A zatem, kultywujemy wszystko to, co brzydkie, nieładne, odpychające, wywołujące szok. To trudna sztuka, jednakże niejeden artysta porwał się na to i odniósł sukces. Dziś, szukamy właśnie takich sukcesów. Co Wy na to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, iż niektóre z opowiadań Lovecrafta będą pasowały. Opisy niektórych starszych istot są odpowiednio odrażające, jak na mój gust.

Książka "Jonasz" Jamesa Herberta - na końcu główny bohater spotyka swoją bliźniaczkę, i to jest bez wątpienia odrażająca istota.

 

Póki co, tylko tyle przychodzi mi do głowy. Może jeszcze coś sobie przypomnę...

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dziękujemy Wam za całkiem okazały zbiór dzieł, w których odnajdziemy motyw turpizmu, co przejawia się między innymi naturalistycznymi opisami, wychwalaniem i eksponowaniem brzydoty.

 

Nadszedł czas na wznowienie poszukiwań i nowy motyw. Co tym razem? Pora na…

 

 

...Niezwykłe dziecko...

 

 

Brzmi trochę jak do bólu oklepany motyw wybrańca, jednakże to wcale nie musi się z tym związać. „Niezwykłe” nie zawsze oznacza „wybrane” – czasem chodzi o zupełnie zwyczajne rzeczy, czy też szczęśliwy traf. Co Wy na to? Co podrzucicie nam tym razem?

Edytowano przez Hoffman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj to można faktycznie sporo wymienić, ale iż nie chce mi się nawiązywać do wspomnianego tematu wybrańca, to krótko:

 

"Dary" Ursula K. Le Guin - bohater książki posiada potężny dar, dzięki któremu potrafi... odczyniać wszystko samym spojrzeniem (w tym też ludzi); ale jako że nie potrafi kontrolować tej mocy, to został dobrowolnie oślepiony; lecz pod koniec książki okazuje się, iż ten "dar" był... cóż, tego akurat nie zdradzę, ale książka fajna. Taka na jeden wieczór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pollyanna i tytułowa bohaterka, która z pozoru jest zwykłą dziewczynką, ale dzięki swojej grze "w radość" potrafi zmienić otoczenie i pomóc innym zachować pogodę ducha nawet w trudnych momentach.

Opowieści z Narnii- większość części. Wszystkie dzieci trafiające do tej krainy są niezwykłe, bo nie każdy może tam się dostać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście książka Matylda, w której tytułowa bohaterka jest niezwykłym dzieckiem, jednak jej rodzina zdaje się tego nie dostrzegać. Jeśli macie trochę czasu to radzę przeczytać tę książkę. Jest ona raczej skierowana w stronę dzieci, ale zawsze można spróbować. Tylko nie oglądajcie filmu, on jest okropny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Powracamy, powracamy, z nowym motywem, wedle którego będziemy dobierać tytuły do biblioteki (zaktualizowałem pierwszy post). Ale w pierwszej kolejności chciałbym podziękować za podsunięcie opowieści, w których znajdziemy motyw Niezwykłego Dziecka. Co prawda było tego trochę mniej niż przy okazji Turpizmu, ale i tak wyszło przednio ;)

 

 

Lecimy dalej, a nowym motywem będzie tym razem…

 

 

...Rywalizacja...

 

 

Moje pierwsze skojarzenie to sport… Ale czy aby na pewno? Czekamy na propozycje!

Edytowano przez Hoffman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Do rywalizacji z tego co przeczytałem (wiem nie wiele tego było), chyba najlepiej pasował by "Chłopcy z palcu Broni". W innej literaturze bardziej dojrzałej, naciągnąć można by było książkę Ericha Marii Ramrque`a (własc. Remarka) "Na zachodzie bez zmian", albo "Czas życia, czas śmierci" jako motyw rywalizacji dwóch armii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...