Skocz do zawartości

Dopasuj książkę do motywu


Hoffman

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Najwyższy czas zmienić motyw. Otrzymaliśmy od Was pokaźny zbiór tytułów, w których zbrodni nie brakuje, więc liczę, że także teraz będzie podobnie. Nowym motywem będzie tym razem...

 

 

...Science-fiction...

 

 

Fantastyka naukowa. Coś niepojętego, nieosiągalnego na chwilę obecną, a może również i na swój sposób przerażającego? Podróże kosmiczne? A może postępująca eksploatacja niebieskiej planety? Jakie macie pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szklany Dom" Charlesa Strossa. Książka opowiada o odległej przyszłości, gdzie ludzie są zmiennokształtni i nie chorują, ani nie umierają i przenoszą się dzięki eksperymettowi naukowemu w czasy mniej więcej nam współczesne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... Jedna z pierwszych rzeczy, kupię przychodzą mi na myśl, to "Kroniki marsjańskie" Raya Bradbury'ego - zbiór dość luźno powiązanych ze sobą opowiadań o kolonizacji Marsa przez ludzi. Najbardziej jednak utkwiło mi w pamięci jedno opowiadanie: "Sierpień 2026. Nadejdą ciepłe deszcze", z którym zetknęłam się jako dziesięciolatka. Cóż, w pewien sposób mnie ujęło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...hmmm, właściwie mogę tu dać przykład serii książek "Felix, Net i Nika", to science-fiction ale czasami nieco bardziej możliwe, mógłbym też przytoczyć serie "Lewiatan" ale to bardziej pasuje chyba do steampunku...

 

PS.Wiem że tytuł to "Dopasuj książkę do motywu" ale mogę podać nazwę jakiegoś komiksu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trylogia Marsjańska - czyli "Czerwony...", "Zielony..." i "Błękitny Mars" - dotycząca wiarygodnej wizji kolonizacji i terraformowania czerwonej planety.

"Gwiazda" - Arthur C. Clarke - zbiór opowiadań o tematyce fantastyczno-naukowej. Znaleźć w nim można wszystko to, co fani science fiction lubią.

"Nemezis" - Isaac Asimov - książka tocząca się jednocześnie na Ziemi i kolonii pozaplanetarnej Rotor. W tle tytułowy czerwony karzeł.

"Eden" - Stanisław Lem - Grupa astronautów (zamiast imion w książce nazywani są jedynie po ich specjalizacjach) rozbija się na tytułowej planecie, gdzie spotykają obcych, a próby kontaktu kończą się nie tak jak zakładali.

"Ogień nad Otchłanią" - Vernor Vinge - krótko: porządna space opera. Jest tu wszystko: obce rasy, sztuczna inteligencja (albo jakaś wyższa forma świadomości, zależy jak na to spojrzeć), bitwa kosmiczna (fajnie ukazana; moim zdaniem) no i rozbitkowie na obcej planecie; a wszystko z porządną, wielowątkową i zaprawioną intrygami fabułą.

Mógłbym jeszcze sporo wymieniać, jak np.: "Planeta Wygnania", "Wyjście z cienia", "Cylinder Van Troffa", "Przenicowany świat" (i inne opowiadania braci Strugackich), "Dune", "Zapłata", ale nie chce mi się dalej opisywać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Najwyższy czas pomyśleć o nowym motywie! Dzięki Wam mamy pokaźny zbiór lektur Science-Fiction, lecz czy  równie pokaźny okaże się zbiór książek, w których możemy odnaleźć następujący motyw…

 

 

…Tęsknota…

 

 

Czyżby melancholia spowodowana wspomnieniami? A może tęsknota za znajomym miejscem? A może za kimś bliskim? Jak sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dziękujemy KamilowiPL 94 za podrzucenie dwóch lektur, w których to znajdziemy motyw tęsknoty. Czas na coś nowego.

 

Tym razem, szukamy dzieł w których odnajdziemy taki oto motyw…

 

 

...Arkadia...

 

 

Czyli ogólnie rzecz biorąc, kraina wiecznych szczęśliwości. Wyidealizowana, rajska kraina, pozbawiona zmartwień. Wolna od jakichkolwiek konfliktów. Trwająca w wiecznym pokoju, dla wszystkich. Czy znacie jakieś tytułu, w których odnajdziemy ów motyw?

Edytowano przez Hoffman
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Panu Tadeuszu Mickiewicza jest, wyidealizowany obraz tego Soplicowa, wszystko tam piękne, ładne, porządne przecież jest.

Bardziej widoczny motyw w Piotrusiu Panie jest, ta kraina gdzie dzieciaki uciekają.

W Opowieściach z Narnii w tej części gdzie pierwsi ludzie pojawiają się w Narnii i widzą jak Narnia powstaje, z początku jest taka, że nie ma tam w ogóle zła. I w tej ostatniej części Opowieści z Narnii też taki motyw występuje, już nie będę pisać dokładnie w jakiej formie, żeby nie spoilować.

 

I jak poezja też może być to Niebo złote Ci otworzę... Baczyńskiego.

Edytowano przez Doggy in the Fog
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Znachor - zarówno pod względem samego filmu (miejscowość do której trafił sam Antoni Kosiba, rodzina młynarza i spokojne życie mieszkańców tej wsi),  tak naprawdę w filmie nazywał się (Rafał Wilczur) jak i powieści.

- Chłopi W.Reymonta  - Ukazanie Polskiej wsi.

- Przedwiośnie - (Nawłoć jako sielankowa kraina spokoju , do której Cezary Baryka został zaproszony przez Hipolita Wielosławskiego.)

Edytowano przez KamilPL 94
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terry Pratchett, opowieści ze świata dysku i każda jedna książka, w której pokazały się Fig Mac Figle. Dlaczego tak? Ponieważ te małe niebieskie kreatury istoty wieżą iż są martwe. Dlaczego się spytacie. Ponieważ ten świat, miejsce w którym aktualnie żyją, jest zbyt wspaniały aby mogł być pierwszym życie. Według wierzeń w poprzednim życiu istoty te były bardzo grzeczne i dobre, więc z tego tytułu trafiły właśnie do tego świata w którym aktualnie żyją. Co się dzieje po śmierci? Następuje reinkarnacja i Figle wracają do swojego poprzedniego, nudnego, żywota i znowu musza być grzeczni aby trafić do raju.  :ajawesome:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...