Skocz do zawartości

[Archiwa Forum] Przyszłość forum


Decaded

Co administracja powinna zrobić?  

162 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co administracja powinna zrobić?

    • Archiwizacja obecnego forum i zrobienie nowego
      92
    • Zostawienie jak jest
      70

Ankieta jest zamknięta na nowe głosy


Recommended Posts

 Wybór jak między komunizmem a nazizmem... i tak źle i tak niedobrze... 

I to jest kurcze ciężki wybór, zwłaszcza iż ponoć za neutralność można do piekła trafić...

 

  Poniekąd rozumiem chęć zmiany silnika, jeżeli ten jest uciążliwy - poniekąd znam się (trochę, bo trochę, ale znam) na tym, i jeżeli trzeba ślęczeć dwie godziny nad poważnym błędem, którego przyczyną jest jeden zły przełącznik (bo oczywiście się go nie zauważyło :p), bo silnik nie ma opcji wyszukiwania gdzie zostały użyte dane przełączniki, to jestem za (oczywiście nie wiem, jak ten silnik działa i jakie ma opcje, ale zdaje sobie sprawę, iż czasem jedna funkcja dodatkowa funkcja oszczędza masę czasu). Acz to wymagałoby ode mnie większego poznania właśnie specyfikacji obecnego silnika forum. Przeboleje te zakładanie konta na nowo, dużo tego nie mam, acz rozumiem ludzi którym zwyczajnie nie chce się lub nie opłaca na nowo zakładać konta. Takim tylko powiem, iż po upadku komuny (czyli zmianie ustroju) też był kryzys :drurrp:.

  Ale z drugiej strony, jeżeli w zasadzie zmieni się tylko to, iż łatwiej dodać jakieś odznaczenie... to nie warto. Choć rozumiem, iż forum może paść przez silnik, to też zakładanie na nowo będzie wymuszone... ale wtedy zwyczajnie użytkownicy, w tym ja, założą tam konto na nowo... i tyle. I choć naprawdę szkoda tracić to "dziedzictwo kulturowe i ludzkie, też proces ewolucji subkultury, który należałoby zachować dla przyszłych pokoleń", to jakoś nie czuje tego "zewu śmierci silnika" xd. W zasadzie najlepszym wyjściem chyba było by teraz zrobienie jakieś kopi zapasowej postów i tematów... acz zdaje sobie sprawę, iż po upadku silnika może to nie być łatwe... no i trzeba oczywiście mieć na to miejsce gdzieś.  

  No na razie chyba zostanę przy opcji bez zmian, skoro zmiana ma być i tak wymuszona od strony technicznej. Zwyczajnie mi się nigdzie nie śpieszy. Acz, jestem skłonny uznać racje, iż należy zmienić silnik, jeżeli rzeczywiście on ledwo zipie i wszystko w nim jest trudne do zrobienia.

  Chyba najlepiej rzucić przysłowiem „lepsze wrogiem dobrego" ale też zmiany są nieuniknione.  

  Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Uszatka ma rację; szczerze sam jestem ciekaw co dokładnie nie działa poprawnie. :twilight3:

 

IPB zdaje się być rozwijającym softem, choć faktycznie miewa problemy, a nie wszystkie ich aktualizacje, tudzież 'usprawnienia' są w jakikolwiek sposób dobre. Choćby ten V4 upgrade potraktowano hejtem.

W każdym razie, pytając nas o opinie, wypadałoby podać jakieś konkrety - co jest nie tak; jaki silnik rozważacie, co będzie nowego itp.. W ciemno mamy wybierać? :fluttershy4: 
Jakbym miał strzelać -- może Xenforo? :rarityexcited:

 

Ja osobiście nie mam nic do stracenia, więc nawet byłbym za restartem. Wszystko ładnie zorganizowane, czyściutkie. :interesting:Pytanie tylko, jaki soft rozważacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna i druga opcja jest równie stratna — Jedyne co różni te opcje to czasowość.

Albo przyśpieszy się proces — zrobi forum od nowa, przy czym w sposób kontrolowany "utraci się dane"

Albo prędzej czy później forum dupnie i tutaj już bez cudzysłowowa utraci się dane i forum i tak będzie musiało być zrobione od nowa.

Opcja pierwsza jest lepsza, mimo że wydaje się dosyć „kontrowersyjna". Tematy zawsze można ręcznie skopiować. Nie koniecznie przez autora... (Tym bardziej że stare forum ma zostać dostępne do odczytu.)

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hoffman napisał:

Kochani, skoro obecny silnik jest tak niestabilny i wadliwy, wówczas jak to się w ogóle stało, że na niego trafiliśmy? I proszę się nie doszukiwać tutaj żadnych złośliwości, gdyż takowych nie ma - zupełnie szczerze przyznaję, zanik pamięci mam, nie wiem/ nie kojarzę okoliczności ostatnich przenosin. Jak to się stało, czy ten silnik początkowo działał jakoś inaczej, czy chodzi o coś innego?

 

 

Bo ktoś chciał się bawić nowym silnikiem, który jest taki super, szybki, daje masę możliwości i w ogóle wszystko miało być cudownie po przeniesieniu. 

 

Z punktu widzenia skamieliny, która i tak wchodzi tu tylko od czasu do czasu i trochę stalkuje, więc nie ma żadnego znaczenia dla życia forum i nie powinna mieć znaczenia przy podejmowaniu tego typu decyzji - osobiście nie chciałoby mi się rejestrować na nowym forum. I wątpię, żebym był w tej kwestii jakimś wyjątkiem. Jeśli ktoś wejdzie na forum po półrocznej nieobecności i odkryje, że forum nie ma/jest zarchiwizowane, najbardziej prawdopodobną reakcją będzie tylko  "o, umarło". Ewentualny historyk może jeszcze przejrzeć ogłoszenia administracji, by prześledzić historię upadku, ale na tym zapewne skończy się ta przygoda. Tylko osoby w bardzo nostalgicznym nastroju mogą się wtedy zarejestrować na nowym forum, by zobaczyć, kto tam jeszcze siedzi. 

 

No i jak obecni tu wskazują, ten fandom nie ma przed sobą długiego życia. Idąc w medyczne metafory, startowanie forum od nowa nie byłoby ucinaniem połamanej nogi, by uniknąć zakażenia i ocalić życie, tylko rżnięcie jej zardzewiałą piłą nie mając niczego poza butelką rumu jako środka przeciwbólowego i antybakteryjnego w jednym. 

 

Ale może z uwagi na te osoby, które jeszcze pozostają aktywne, warto to zrobić. 

  • +1 5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wysokie jest ryzyko tego że forum rozleci się od przeciążenia? Sorry, nie umiem posługiwać się fachową terminologią, chodzi mi o to jak dużym ryzykiem obarczone jest utrzymanie strony w obecnej formie? I ile wynoszą koszta? Bo jeśli zagrożenie nie jest duże to i może środki aż tak radykalne nie są potrzebne, a i również wyjście z sytuacji może znajdzie się gdzieś pośrodku. 

Zawartości działów poswięconych twórczości użytkowników nie da się zachować na innej stronie? A później przenieść to na nowe forum, lub zbudować do tego odpowiednie odnośniki? Pytanie może i głupie, bo wynika z mojej calkowitej ciemnoty i braku obeznania, ale problem moze da się rozwiązać jakąś poboczną drogą. 

Jestem wstanie poprzeć opcję 1. gdybym był pewien że dzięki temu ta enklawa przetrwa w odmętach internetów. Chrzanić repę, rangi i inne pierdołki. Jednakże forum to przede wszystkim jego aktywni użytkownicy, a ci, przynajmniej tak to odebrałem czytając posty w tym temacie, w większej liczbie nie wieżą w sens budowania wszystkiego od podstaw, a jesli ich zabraknie to może być kiepsko.  

Ja puki co wstrzymam się od głosu w ankiecie. 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tbh, jestem świadomy dosyć niefajnej sytuacji. I naprawdę chciałbym to rozwiązać w naprawdę chciałbym to rozwiązać najlepiej jak się da. 

Cały problem pojawia się od wielu czynników, które częściowo na siebie nachodzą. Forum powstało w 2011 roku, mamy za sobą 7-letni dług technologiczny, który musimy utrzymać, a jego spłacanie jest bardzo trudne i kosztowne. Skąd się wziął? Ciągłe rozwijanie forum i dostosowywanie do aktualnych potrzeb (KURRRŁA KIEDYŚ TO BYŁO ^) co nie zawsze było zaplanowane dobrze bo albo takiej potrzeby (planowania) nie było, albo po prostu nie było zbyt dużego doświadczenia. Aktualny stan techniczny bym wręcz porównał do 20-letniego Passata który przez ten czas był cięty, kręcony, poprawiany na odpieprz itd. :spike: Dlatego właśnie nie jest to takie proste. 

 

Zatem co można z tym zrobić? No właśnie... Zostawianie tego jak jest teoretycznie jest jakimś wyjściem, ale @Decaded już napisał o konsekwencjach tego. "Reinstalacja" forum natomiast sprawia, że znika dług technologiczny i możemy zacząć od zera, jednak tutaj znowu tracimy coś na czym nam jeszcze bardziej zależy - na treści.

Tak naprawdę opcją która pogodzi te dwie rzeczy jest... stworzenie autorskiego rozwiązania. Coś co naprawdę byłoby czymś OP i rozwiązałoby dosłownie wszystkie nasze problemy. Niestety to chociaż byłoby najfajniejszym rozwiązaniem jednocześnie jest najbardziej problematyczne do wdrożenia. To byłby czas i koszta które po przeliczeniu na wynagrodzenie można liczyć w tysiącach zł - i ani trochę tutaj nie przesadzam. Nie wspominając o tym, że na ten moment Dec sam przyznaje, że nie mógłby pomóc, więc cały proces robienia aplikacji trafiłby na moje barki. 

 

Dlatego właśnie tak to teraz jest a nie inaczej i jest problem z podjęciem decyzji :/ 

  • +1 7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby dwie opcje wydają się być do bani.

 

Z jednaj strony lepsze (mam nadzieję) i bardziej stabilniejsze forum, jednak mniej ludzi.

 

Zaś z drugiej strony ludzi zostałoby więcej ale forum mogłoby, za przeproszeniem, jebnąć i wszystko by poszło w pizdu.

 

Naprawdę przykro mi, że tak się sprawy potoczyły. Poznałem tu dużo wspaniałych ludzi i szkoda by mi było gdyby te kontakty się urwały. Mimo wszystko nawet gdybym dał opcję nr.2 to, jak mówią inni, forum i tak by poszło w pizdu i kontakt i tak by się urwał. 

 

1 godzinę temu, ConQrM napisał:

Ankieta to dobry wyznacznik opinii, jednak uważam, że o losach strony powinni decydować admini, a użytkownicy akceptować to lub nie.

Zgadzam się.

 

Na ten moment wstrzymuję się od głosu. Muszę to przemyśleć.

 

 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystko i tak będzie dostępne do odczytu, to ja nie widzę żadnego problemu, bo można coś łatwo kontynuować w nowym miejscu. Zrozumiałe że koszt przenoski może wydawać się wysoki, ale należy pamiętać że to wszystko dla dobra i wygody użytkowników aby wszystko było jeszcze bardziej cacy, a sami obserwujemy jak często się cuś tu sypie. Mimo że sam w dziale opowiadań nie siedzę, a z tego co obserwuję ma największą uwagę, to myślę że można poprzenosić tylko najistotniejsze części, bo jakoś nie widzi mi się przenoszenie całości skoro jakaś tam część sobie po prostu bytuje, już włożona do istniejącej szuflady. Ponownie, i tak wszystko będzie na miejscu, a zaoszczędziłoby to roboty, wystarczyłoby chcieć, zresztą nie musi chyba tego robić tylko jedna osoba.
Forume i tak jest martwe czy to w jedną czy to w drugą :kappa:

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy naprawdę nie istnieje choćby cień szansy przeniesienia treści ze starego forum na nowe? Nie chodzi o całość, ale właśnie o aktywne wciąż sesje, czy jakieś kontynuowane opowiadania. Ogólnie rzeczy, na którym autorom zależy, żeby nie klepać od nowa.

Nie znam się absolutnie na kwestiach serwerowych i programowych, więc jedynie pytam.

 

 

Edit uzupełniający: chodzi o to, że jak w "Akademii" mam 15 stron postów po ok. 2k słów, to musiałabym je wtedy z Magusem wszystkie przekleić na nowy temat, co samo w sobie już jest męczące, a do tego jeszcze pozostaje kwestia modowania tekstu, kursyw etc. Zniechęca jak cholera, ale na tej sesji mi bardzo zależy, piszemy w niej od bitego roku, w poniedziałek miała "rocznicę".

 

Edytowano przez Elizabeth Eden
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Elizabeth Eden napisał:

A czy naprawdę nie istnieje choćby cień szansy przeniesienia treści ze starego forum na nowe?

Cień szansy istnieje i jest nim @Siper

Jeżeli ktokolwiek może coś wymyślić to jest to on. Jednakże nie pokładałbym tu dużej nadziei, że coś z tego wyjdzie. Przynajmniej na ten moment.

 

W każdym razie, jeżeli zaczniemy od nowa to forum zostanie najprawdopodobniej rozbudowane też o inne dziedziny animacji. MLP pozostanie jednak głównym targetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Decaded napisał:

W każdym razie, jeżeli zaczniemy od nowa to forum zostanie najprawdopodobniej rozbudowane też o inne dziedziny animacji. MLP pozostanie jednak głównym targetem.

Wypadałoby tę informację napisać również w pierwszym poście. :rdblink:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem, koncepcja nowego forum zakłada utworzenie kont po raz drugi i sukcesywne zapełnianie treścią tej pustej „przestrzeni” — i o ile samo to zadanie może sprawiać problem, o tyle dużo trudniejsze będzie zachęcenie potencjalnych nowych użytkowników do rejestracji i aktywności. Jednym z najskuteczniejszych czynników odstraszających nowych ludzi od angażowania się w takie społeczności (i tak było zawsze, nie ulega to zmianie w czasie trwania „ery Facebooka”) są mizerne statystyki dotyczące aktywności na forum — inaczej — obraz podobny do tego, co ujrzelibyśmy zaglądając do czyjejś trumny. Sam gdy szukałem forów dyskusyjnych i widziałem, że jest na nich aktywnych pięciu użytkowników, a najnowsze posty (całe cztery) zostały napisane tydzień czasu od momentu, w którym na owe forum zagląłem, rejestracja  nawet nie przeszła mi przez myśl.

 

Można mówić, że fandom zmierza ku końcowi i nowych ludzi przybywa coraz mniej, ale forum o skromnych statystykach jedynie dopełni dzieła. Łatwo jest zacząć z pewnym zasobem ludzi, jednak należałby także patrzeć w przyszłość. Nieliczni użytkownicy, którzy przeniosą się na nowe forum, powoli będą odchodzić, i nikt nowy nie zająłby ich miejsca. Obecna MLPPolska ma pod tym względem „renomę”, i pomimo mniejszej aktywności niż na przykład w 2013 roku, nowi prędzej znaleźliby coś dla siebie na forum w jego obecnej postaci, niż na czymś świeższym, lecz z mało przekonującymi liczbami. No chyba, że tamatyka forum faktycznie zostałaby rozszerzona, ale nawet i to nie daje gwarancji sukcesu. W związku z powyższym wątpię w to, żeby pierwsza propozycja rozwiązania tego problemu sprawdziła się praktycznie. Zagłosowałem za wyjściem numer dwa — które również nie jest idealne, jednak bardziej do mnie przemiawia. Sytuacja wygłąda w ten sposób, że nie wiadomo do końca co będzie dalej.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja głosuje na opcje nr 1.
To forum praktycznie umiera zdycha od 3 lat, a reputacje są warte tyle co like-i na Facebooku.
Samo forum potrzebuje takiego swoistego resetu i powrotu do prowadzenia jak w 2013/2014r (konkursy, dyskusje i zachęta w postaci głupich ikonek jako nagrody - weterani pamiętają) .
Co do fanfików to można zrobić temat z bazą linków do forum archiwalnego.
Natomiast jeśli chodzi o konta to cóż..... , kto zechce ten zostanie a kto ma to gdzieś to odejdzie - taka prawda. Do tego zmniejszy się liczba kont -duchów.
Podsumując jeśli podstawy są złe to całe forum jest złe i należy je zresetować , albo wszyscy przejdą na Facebooka lub gdzie indziej.
A szkoda bo po tym co FB teraz robi to forum ma duże szanse powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kamiiru napisał:

A szkoda bo po tym co FB teraz robi to forum ma duże szanse powodzenia.

Na forum prędzej oberwiesz od moda niż na fejsie od Cukierberga. Z tym, że u nas nie działa algorytm, tylko człowiek, który łapie kontekst i nie bije za niewinność.

 

14 minut temu, Kamiiru napisał:

Co do fanfików to można zrobić temat z bazą linków do forum archiwalnego.

A na forum archiwalnym nie można komentować. Stare fanfiki umrą, bo nikt ich nie odkopie. A tak co jakiś czas wypływają na powierzchnię.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Decaded napisał:

W każdym razie, jeżeli zaczniemy od nowa to forum zostanie najprawdopodobniej rozbudowane też o inne dziedziny animacji. MLP pozostanie jednak głównym targetem.

 

Macie już jakąś koncepcję co do tego? Samo rozszerzenie działalności to jest dobry pomysł, ale w tej chwili też są działy poświęcone innym hobby, niż osiołki. Nikt do nich nie wchodzi. Jeśli już poszerzać działalność, to trzeba by wtedy było zamknąć osiołki we własnej zagrodzie, tak by potencjalni userzy, często przecież darzący je szczerym hejtem, nie byli odstraszeni samą nazwą i bannerem u góry strony. Inaczej to nie zadziała. 

 

Ale ideę popieram. 

 

12 minut temu, Kamiiru napisał:

Samo forum potrzebuje takiego swoistego resetu i powrotu do prowadzenia jak w 2013/2014r (konkursy, dyskusje i zachęta w postaci głupich ikonek jako nagrody - weterani pamiętają) .

 

Wiesz, czego przede wszystkim potrzeba, by taki reset mógł się udać? To nawet nie jest problem z ilością contentu. Chyba? Sam już nie wiem, ile sezonów mnie ominęło, ale one nadal wychodzą przecież, więc content musi być. To, czego nie ma, to ludzi chętnych do prowadzenia działów, a przynajmniej takich posiadających więcej niż słomiany zapał. I tutaj już restart nie może niczego poprawić, bo on sam nowych ludzi nie ściągnie. Jeśli byłaby rozszerzona działalność forum, to wtedy pojawią się nowi userzy, ale też nie przyjdą oni do osiołków, tylko do tych innych działów. 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Foley napisał:

Wypadałoby tę informację napisać również w pierwszym poście. :rdblink:

 

2 minuty temu, Airlick napisał:

Macie już jakąś koncepcję co do tego?

Nie, dlatego nie ma o tym wzmianki w pierwszym poście. Cały czas myślimy jak to najlepiej ugryźć, żeby nie wprowadzić większego pierdulnika niż potrzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim oddam swój głos chętnie usłyszałbym odpowiedzi na 3 pytania. Głównie od ludzi od kwestii technicznych. @Decaded

1. Czy jest opcja, by każdy kto się kiedykolwiek zarejstrował dostał maila informującego o przenosinach? (chyba trzeba było podać maila przy rejstracji.

2. Obecny silnik, kiedy wchodził, był podobno dobry, fajny itepe. A zostało forum, z którego nic się nie da przenieść. Mamy jakiekolwiek szanse, że to się nie powtórzy na nowym forum i ono starczy nam do końca?

3. Czy są jakiekolwiek szanse, że to forum dotrwa do piątej generacji, o ile ona w ogóle się pojawi?

 

Dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sun napisał:

1. Czy jest opcja, by każdy kto się kiedykolwiek zarejstrował dostał maila informującego o przenosinach? (chyba trzeba było podać maila przy rejstracji.

2. Obecny silnik, kiedy wchodził, był podobno dobry, fajny itepe. A zostało forum, z którego nic się nie da przenieść. Mamy jakiekolwiek szanse, że to się nie powtórzy na nowym forum i ono starczy nam do końca?

3. Czy są jakiekolwiek szanse, że to forum dotrwa do piątej generacji, o ile ona w ogóle się pojawi?

1) Jest taka opcja, o ile nie wyłączył możliwości otrzymywania maili administracyjnych. Każdy może to zrobić w ustawieniach konta.

 

2) Był dobry i fajny, jednakże z biegiem czasu powstał z niego Frankenstein. Tu się coś dodało, tam zabrało i (głównie przez brak doświadczenia) się popsuło. Ewentualna naprawa (w moim wydaniu) jest niestety niewykonalna, wszystko musiałby robić samodzielnie Siper (a to zajmie baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dużo czasu). Plus na ten moment utrzymywanie go jest zwyczajnie finansowo nieopłacalne. Licencja jest droga, a jak chcemy mieć aktualny (i bezpieczny) silnik to musimy ją odnawiać co pół roku.

Tak, mamy szanse, że się nie powtórzy i zostanie do końca, ALE. Zawsze jest jakieś "ale" i czynnik losowy, którego nie da się przewidzieć.

 

3) To już zależy od Użytkowników. Dopóki będą ludzie, to forum przetrwa. Nie planujemy ubijania forum, dopóki będzie na nim aktywność i zainteresowanie Użytkowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Decaded napisał:

3) To już zależy od Użytkowników. Dopóki będą ludzie, to forum przetrwa. Nie planujemy ubijania forum, dopóki będzie na nim aktywność i zainteresowanie Użytkowników.

Maiłem raczej na myśli, czy obecne dotrwa jakoś dłuzej, ale fakt, niedoprecyzowałem. Tak czy siak, zdecydowałem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie się podzieliliśmy w tej sprawie. Jeszcze trochę i się okopiemy i zaczniemy do siebie strzelać.

Mam pomysł co do zaradzenia tej ''wojnie'' tylko trochę kosztowny, Mianowicie niech Administracja stworzy nowe Forum(new) jako drugie Forum(new), a te (stare)Forum niech zostawi i tylko pilnuje porządku czasami. Niech zakończy się do niego wsparcie. Po pewnym czasie ludzie albo przejdą na nowe albo całkiem odejdą, wtedy będzie można je bezproblemowo zarchiwizować. Wiem, że to trochę bezsensowny pomysł ale cała sprawa jest beznadziejna. Ludzie! Nie bójmy się zmian!

 

 

Edytowano przez Asaznanie
  • Mistrzostwo 1
  • wtf 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Asaznanie napisał:

Niech zakończy się do niego wsparcie

To ma jedną i jednocześnie ogromną wadę.

Forum pozostawione bez wsparcia będzie podatne na atak. Jeżeli będziemy utrzymywać coś, co zawiera dane wrażliwe (w tym przypadku maile użytkowników) i nie zapewnimy temu wsparcia technicznego, to prędzej czy później ktoś znajdzie dziurę, włamie się i zwyczajnie podprowadzi bazę danych z użytkownikami.

To jest coś, na co nie możemy pozwolić. Ponadto po 25 maja za takie coś przyczepiło by się GIODO ze swoim RODO, a ja za kratki iść nie mam zamiaru :|

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...