Skocz do zawartości

Stowarzyszenie Żyjących Piszących - dyskusje ogólne o pisaniu/tłumaczeniu.


Dolar84

Recommended Posts

Ja natomiast jak najbardziej popieram pomysł takiej listy - co jakiś czas czyszczę swoje fanfiki z ingerencji trolli i niestety zawsze coś się znajduje. Ten problem istnieje i nie dotyczy jedynie porzuconych opowiadań. A wkurwić (lżejsze wyrażenie byłoby niedostateczne) potrafi na potęgę.

 

Naturalnie udział w tym powinien być całkowicie dobrowolny a nie narzucony. Jeżeli ktoś chce zostawiać uruchomione komentarze dla ogółu to może to zrobić jak najbardziej - jego sprawa i jego ryzyko.

 

A ze swojej strony mogę tylko powiedzieć że jak kogoś dopadnę na takim trollowaniu to zamknę mu dostęp do działu. Permanentnie.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jak można w ogóle dorwać takiego trolla? Przecież taka osoba zapewne ma inny adres mailowy, inny nick jak te na forum, zwyczajnie być całkowicie kimś "innym". Albo jest głupia i da się złapać. Czy można dojść do numeru IP osoby trollującej w pliku na Dysku Google? To na pewno jest przykre i bolesne, gdy spotyka się coś takiego. Jest też szczególnie rażące w przypadku porzuconych opowiadań, gdzie nie ma właściciela, który by to wyczyścił. Chyba najbardziej logicznym postępowaniem byłoby wyłączenie wszelkiego komentowania, jak chce się o pliku zapomnieć, choćby dla samej jego estetyki i przejrzystości po włączeniu czy nawet zabrania placu zabaw istotom cienia. Taką świadomość warto by zaszczepiać w osobach umieszczających linki do fików na forum, że jak chcą je porzucić, to niech wyłączą komentowanie.

 

Zgadzam się ze StyxD, że dobrze byłoby jaskrawo odnotować, że istnieje taka funkcja jak "wyświetlanie", bo ja zrezygnowałem z czytania fika "Pszczoły", ze względu na nieznajomość tej opcji. Niby głupotka, niby każdy powinien wiedzieć o tej opcji, ale ja dowiedziałem się o niej bardzo późno. Myślę, że może być więcej podobnych mi osób.

 

Taka biała lista miałaby dobre zastosowanie w przypadku wąskiej grupy osób, zamykając ją na świat zewnętrzny, nie specjalnie w przypadku forum. Tylko tak miałaby rację bytu. Należałoby określić kryteria dopisania kogoś do takiej listy. Dlaczego? Nowy użytkownik, nowe konto na Gmailu, dodany do listy troll. Przez noc zrobi swoje i zniknie zadowolony z efektów. Nie widzę żadnego problemu, aby tak postąpić jak ktoś będzie bardzo chciał dopiec innym chyba, że... określi się jakieś kryteria, a wówczas zacznie się tworzyć dziwaczne podziały. Obecnie trudno mi wyobrazić sobie takie kryterium, ale wiadomo, że zawsze można takowe znaleźć.

 

Jakby mi zaczęło doskwierać trollowanie to natychmiast wyłączyłbym opcje komentowania  w swoich plikach, a w temacie z linkami do dokumentów umieściłbym informację, że jak ktoś bardzo chce mieć możliwość komentowania, to niech w PW napisze mi swój adres Gmail, a wówczas umożliwię to jej/jemu. Wydaje mi się, że miałbym przy tym mniej pracy, nie angażowałbym w to innych, a efekt byłby podobny (identyczny?) do takiej białej list - kontrola nad osobami komentującymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godziny temu Johnny napisał:

Recenzenci są wśród nas, temu nie da się zaprzeczyć, ale szkopuł tkwi w tym, że czytają i oceniają owoce cudzej pracy według własnego gustu, podczas gdy jest masa pisarzy cierpiących na brak uwagi i nie mających pojęcia co z tym fantem zrobić.

Tu niestety praktycznym rozwiązaniem jest jedynie sklonowanie Dolara i postawienie go za każdym recenzentem, żeby biczem zachęcał do komentowania opowiadań którym brakuje ocen. :D

 

Bardziej na poważnie: wciąż jestem sceptyczny co do listy recenzentów. Problem jest taki, że każdy chce mieć komentarze od jak największej liczby czytelników. A recenzenci i tak będą czytać tylko te opowiadania, które chcą.

 

Kończymy więc w punkcie wyjścia.

 

Mogłoby się sprawdzić co najwyżej dla autorów opowiadań, które zostały przysypane innymi, by przypomnieć o ich istnieniu. Bardziej to eleganckie, niż podbijanie wątku.

 

Natomiast nie wiem, czy lista "my jesteśmy recenzentami i chętnie coś zrecenzujemy" miałaby z kolei sens. Dobrymi chęciami i deklaracjami pomocy jest piekło wybrukowane, znam nieco z autopsji. ;)

Już lepiej by było, gdyby potencjalni recenzenci po prostu sprawdzali ten temat regularnie i po prostu zajmowali się tym, co znajdą.

Co znowu wygląda jak punkt wyjścia, ale niech tam, przynajmniej nie zaszkodzi. W przeciwieństwie do obowiązkowego wpisywania się na whitelistę.

 

Prawdę mówiąc, zamiast robić z tego zwyczaj bądź zalecenie, może lepiej pozostawić to w gestii każdego autora. Jeśli ktoś boi się trolli, może sobie wyłączyć komentarze i poprosić o zgłaszanie się na PW.

Brzmię może lekceważąco, ale jak mówiłem: nie spotkałem się praktycznie z trollowaniem opowiadań. I mam wrażenie, że to bardziej problem reakcji emocjonalnej na "ktoś dewastuje nasze opowiadania!" niż trzeźwej oceny skali problemu.

 

42 minuty temu Star Light napisał:

Zastanawia mnie jak można w ogóle dorwać takiego trolla? Przecież taka osoba zapewne ma inny adres mailowy, inny nick jak te na forum, zwyczajnie być całkowicie kimś "innym". Albo jest głupia i da się złapać. Czy można dojść do numeru IP osoby trollującej w pliku na Dysku Google?

Nie można, bo Dolara nie jest pracownikiem Google'a. Dlatego te pogróżki uważam trochę za puste, bez obrazy.

Gdybyśmy hostowali sami swoje opowiadania, jak Fimfiction, to co innego.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałam się z przypadkami dewastacji zarówno u mnie, jak i u innych. Jednak podejrzewam, że to były w większości nieszczęśliwe wypadki kogoś kto nie ogarnia Google docs niż celowe działania.

 

Pomysł Gandzi uważam za nietrafiony, ponieważ każdy może dać dobrą wskazówkę czy też zwyczajnie skomentować jakoś fragment, który go zainteresował. Jak ktoś chce dawać możliwość komentowania tylko wybranym osobom, to niech napisze o tym w pierwszym poście z fanfikiem i tyle. Jak ktoś zechce to da mu maila i będzie spokój.

 

A co do zwiększenia aktywności. Jakiś czas temu Verlax opowiadał mi o pewnej grupie na FIMfiction. Jej idea była prosta - komentarz za komentarz. Może warto by było zastosować coś takiego u nas? Zrobić odpowiedni temat i robić komentatorski art trade?

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos wandalizmu/głupoty, świeży przypadek z dzisiaj z moich Komarów:

 

Spoiler

P7U1MtO.jpg

 

 

W sumie najczęściej występują takie nieogary googlodocowe, typowo wandalskie działanie miałem raz, gdzie jakiś gałgan dał w sugestii propozycję usunięcia całego rozdziału. 

 

Edytowano przez Niklas
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu Cahan napisał:

A co do zwiększenia aktywności. Jakiś czas temu Verlax opowiadał mi o pewnej grupie na FIMfiction. Jej idea była prosta - komentarz za komentarz. Może warto by było zastosować coś takiego u nas? Zrobić odpowiedni temat i robić komentatorski art trade?

Zdecydowanie nie trafia do mnie ten pomysł. Powód jest banalnie prosty - każdy ma inny gust i zmuszanie kogoś do czytania tego, czego nie lubi, zwyczajnie nie ma sensu (i będzie potem płacz o negatywne komentarze). Przykładowo, jeśli taki ja skomentowałbym fika pana Iksińskiego, który byłby dajmy na to młodym, wrażliwym pacyfistą, to wyobrażasz sobie, że musiałby sięgać po moje wojenne fiki? Albo bardziej przyziemnie, wyobraźcie sobie, że taki Foley musiałby "w zamian" skomentować jakiś ckliwy romans czy też, nie daj Boże, TCB. Armagedon jak nic.:crazytwi3: Sięganie po z góry nie lubianą tematykę nie może się skończyć dobrze.

 

Aczkolwiek jeśli znajdą się jacyś chętni, to absolutnie nie bronię, czemu nie, próbujcie. :dunno:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Foley, przecież nikt nie byłby zobowiązany by do czegoś takiego należeć. I bardzo dobrze, że pojawiałyby się negatywne komentarze. We wspomnianej grupie ludzie zaczęli sobie wzajemnie włazić w zady. I dobrze by było tego uniknąć. Zresztą, można by zaznaczyć, że nie życzysz sobie np. TCB.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu Foley napisał:

Zdecydowanie nie trafia do mnie ten pomysł. Powód jest banalnie prosty - każdy ma inny gust i zmuszanie kogoś do czytania tego, czego nie lubi, zwyczajnie nie ma sensu (i będzie potem płacz o negatywne komentarze).

Ja ten pomysł rozumiem bardziej jako barterową wymianę, niż randkę w ciemno. Obaj komentatorzy powinni wcześniej wiedzieć, na przeczytanie jakich opowiadań się umawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minuty temu Seluna napisał:

Nie podoba mi się pomysł takiej wymiany komentarzy. Coś takiego się niezwykle rozpopularyzowało w blogosferze i kończy się komentarzami "supcio strona/opko, wpadnij do mnie :*!". Może na naszym forum nie byłoby tak źle, ale i tak zapewne znajdowałyby się kompletnie pozbawione sensu "recenzje", stworzone tylko w celu wykonania umowy.

Takie komentarze dyskwalifikowałyby z zabawy. Komentarz miałby być sensowny. Czyli na temat i długi chociaż na te parę linijek.

 

2 godziny temu Niklas napisał:

O ile pamiętam, on pisał o perfidnych circlejerkach tutaj :]

Może i są tu circlejerki, ale właśnie dodanie do tego nowych osób w tym ludzi, którzy się w lizanie po tyłkach nie bawią mogłoby tu pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu Cahan napisał:

@Foley, przecież nikt nie byłby zobowiązany by do czegoś takiego należeć.

To akurat jest dla mnie oczywiste.

 

 

Włażenie w zady było, jest i będzie tu obecne, więc nie macie czym się przejmować. Komentarze "od czapy" również. Dlatego nie przekonacie się, co by z tego wyszło, dopóki nie spróbujecie. Ale tak jak pisałem - do mnie to nie przemawia, więc ja za udział podziękuję. Wolę mieć zupełną wolność w wyborze co, kiedy i czy w ogóle coś przeczytam, niż robić to "z obowiązku". :) Niemniej, powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24.03.2016 at 00:07 Cahan napisał:

A co do zwiększenia aktywności. Jakiś czas temu Verlax opowiadał mi o pewnej grupie na FIMfiction. Jej idea była prosta - komentarz za komentarz.

Nie wydaje mi się, żeby to był dobry pomysł. Obecnie komentarz można potraktować jako nagrodę. Swego rodzaju uhonorowanie ciężkiej pracy autora, bądź wskazówki w dalszej pracy.
Natomiast zasada komentarz za komentarz spowodowałaby, że na forum znalazło by się mnóstwo bezwartościowych komentarzy, pisanych na odczep. Też zmuszało by to autorów do czytana prac na które nie mają ochoty. Co prawda nie było by to obowiązkowe, ale skoro panowała by taka ogólna zasada, to nie wypadałoby się jej nie trzymać.
Trzeba też stwierdzić, że ludzie są różni. Dlatego dałbym sobie głowę uciąć, że pojawią się cwaniaki, które będą pisali byle jakie komentarze, może nawet i będą je przyklejać, tylko po to, aby zapewnić swemu słabemu tekstowi wysokie statystyki, poprzez zobowiązywanie innych autorów do komentowania. Natomiast potem będą się chełpić jak ich opowiadanie jest dobre i popularne.

Co prawda jeszcze nic takiego nie panuje, ale już zdarzają się przypadki gdzie młodym autorom uderza woda  sodowa do głowy. Powód jest prosty, młodzikom zależy na ilości, a anie na jakości komentarzy. Śmiem twierdzić, że jeżeli damy im takie... narzędzie, dzięki któremu będą mogli zmuszać do innych do komentowania ich dzieł, to tylko pogłębimy ich kompleksy i pogorszymy kondycje forum.

 

Ogólnie rzecz ujmując jestem przeciwny wprowadzaniu komentarza za komentarz, bo w ten sposób zamienimy idee komentarza jako nagrody na zwykły handel, czego raczej nie chcemy. Choć gołym okiem można dostrzec, że jest coraz gorzej z komentarzami. Dalego jestem przychylny aby prywatnie propagować kzk jako formę przyjacielskiego zachowania.
Też dobrze by było pomyśleć na innymi formami zachęcającymi do komentowania, bo jak tak dalej pójdzie, to nasz kochany dział z opowiadaniami podzieli los dziadka tyranozaura.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minuty temu Flashlight napisał:

Natomiast zasada komentarz za komentarz spowodowałaby, że na forum znalazło by się mnóstwo bezwartościowych komentarzy, pisanych na odczep.

 

Plus stado warnów od Dolara, bo regulaminowo nie można pisać komentarzy "super, pisz dalej!" :P 

 

Problemem jest to, że:

- ludziom nie chce się pisać komentarzy

- uważają, że skoro nic się nie wypowiadają, to autor wie, że fic się podoba (a skąd miałby to wiedzieć, chyba sami nie są w stanie powiedzieć).

Edytowano przez Niklas
  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł "komentarz za komentarz" jest do bardzo intensywnego przeanalizowania w grupie osób, które świetnie znają użytkowników tego forum. To administracja, moderacja - osoby prowadzące forum - i użytkownicy od lat mający aktywny udział w jego życiu powinni zasiąść w jednym miejscu (nie tutaj) i przeprowadzić burzę mózgów w czasie rzeczywistym. Proponuję przede wszystkim szukać słabych stron koncepcji i rozwiązań dla nich, bo to one potem ją zniszczą. Wprowadzić można wszystko, ale porażki osłabiają zapał do dalszego działania.

 

Osobiście nie mam zdania odnośnie pomysłu, ponieważ nie wiem w jakiej formie, z jakimi ogólnymi zasadami miałby powstać i nie znam osób tworzących to forum. Na pewno w surowej wersji: "ja komentarz tobie, to ty teraz dawaj mi" - jest absolutnie nie do zaakceptowania, bo rodzi wypaczenia, o których już wspomniano wyżej. Warto też zwrócić uwagę na wszelkie rodzaje przymusu. Akurat o tym już słówko mogę powiedzieć, bo jeżeli chodzi o nasz naród to jesteśmy niczym piskorz - wijemy się i szukamy bocznego wyjścia z każdej przymusowej sytuacji, nawet jeżeli miałaby nam służyć. Ot tacy już jesteśmy. :) Realizacja tej idei wymagałaby nadzoru i dobrze, aby jedna osoba zajmowała się tym.

Edytowano przez Star Light
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu Niklas napisał:

A tak a propos sugestii innych:

 

  Ukryj zawartość

tUv9idK.jpg

 

 

I ta polska nazwa jest zwyczajnie paskudna i w życiu jej nie zastosuję xd

 

"Zefirki" są spoko imo.

 

Co do circlejerków, to pojawiały się tutaj nie raz. Niklas nawet jednym wygrał konkurs Dolara.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedziano powyżej - komentarze z cyklu "fajne XD" długo by miejsca nie zagrzały (z banem i odciskiem łopaty na twarzy ciężko się pisze).

 

Ale dyskutujecie na temat pomysłu, dyskutujcie. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bryzusiów, to nazwa jak mniemam powstała z myślą o kilku-/nastoletnich dziewczynkach, więc jest jak najbardziej normalnym, że dla dorosłych mężczyzn może być nieakceptowalna. Hmmm... może nawet zabawię się, bo mam ku temu możliwość, i popytam się odbiorców docelowych jaką nazwę wolą: "zefirki" czy "bryzusie". Chwilowo obstawiam, że z powodu bardziej infantylnego brzmienia tej drugiej i zastosowanej opcji, ona wygra.

 

O kompetencjach tłumaczy dyskutować nie będę, bo nie ma o czym. Jacy są, każdy znający angielski widzi i słyszy.

Edytowano przez Star Light
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu Star Light napisał:

i popytam się odbiorców docelowych jaką nazwę wolą: "zefirki" czy "bryzusie".

 

Dodaj też możliwość pisania ich rasy bez tłumaczenia, czyli breezies xd Acz z dwojga złego, zdecydowanie lepsze są zefirki. Bo może i to taka słodka nazwa, ale jakby nie patrzeć są to... hmm, wróżki, co nie? xd

 

I jeszcze jedno zapytanie do Oskarowiczów *summon @Dolar84 @Cahan*

 

21 godziny temu Niklas napisał:

Aż taka zagwozdka mnie trafiła dzisiaj... Mój fic został zgłoszony na FGE w kategorii "Najlepsze opowiadanie nieukończone". Tymczasem pracuję nad rozdziałami, by w końcu zakończyć to opowiadanie, które dłuży się niemiłosiernie (czasowo, nie fabularnie). I czy jeśli Porzuceni zostaną zamknięci przed tym, jak szalone jury zdoła do niego dotrzeć, to zostaje nominacja, czy zostaje skreślone?

 

Bo mnie to bardzo intryguje :rariderp: 

Edytowano przez Niklas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu whitelisty...

 

Moim zdaniem trzeba sobie odpowiedzieć czy jest to dobry sposób już nie tylko na eliminację trolli ale także na ratowanie tego co z fanfikowej twórczości jeszcze zostało. Nie mam tu na myśli, że ten aspekt fandomu jest martwy ale chyba nie jestem też osamotniony w przekonaniu, ze trzeba coś wymyślić aby go ożywić. Skończył się okres, w którym wystarczy dobrze pisać i cierpliwie czekać aby zasłużyć sobie na popularność i, jak sądzę, nie odkryję Ameryki jeśli dodam, że taka sytuacja zniechęca. Jak mówiłem, trzeba wymyślić jakiś sposób by przynajmniej w pewnym stopniu przerwać impas, a taka whitelista komentujących (czy choćby recenzentów) choć z całą pewnością nie jest rozwiązaniem idealnym, może stanowić pewien początek... sam nie wiem czego :D. Tak czy owak, moim zdaniem warto chociaż spróbować czegoś nowego w sprawie komentarzy, a dopóki nie trafi się jakiś lepszy pomysł, whitelista nie wydaje mi się rozwiązaniem aż tak złym.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu Johnny napisał:

A wracając do tematu whitelisty...

 

Moim zdaniem trzeba sobie odpowiedzieć czy jest to dobry sposób już nie tylko na eliminację trolli ale także na ratowanie tego co z fanfikowej twórczości jeszcze zostało. Nie mam tu na myśli, że ten aspekt fandomu jest martwy ale chyba nie jestem też osamotniony w przekonaniu, ze trzeba coś wymyślić aby go ożywić. Skończył się okres, w którym wystarczy dobrze pisać i cierpliwie czekać aby zasłużyć sobie na popularność i, jak sądzę, nie odkryję Ameryki jeśli dodam, że taka sytuacja zniechęca. Jak mówiłem, trzeba wymyślić jakiś sposób by przynajmniej w pewnym stopniu przerwać impas, a taka whitelista komentujących (czy choćby recenzentów) choć z całą pewnością nie jest rozwiązaniem idealnym, może stanowić pewien początek... sam nie wiem czego :D. Tak czy owak, moim zdaniem warto chociaż spróbować czegoś nowego w sprawie komentarzy, a dopóki nie trafi się jakiś lepszy pomysł, whitelista nie wydaje mi się rozwiązaniem aż tak złym.

 

Z jednej strony masz racje, że aktywność jest mniejsza niż kiedyś.Jednak z drugiej stale pojawiają się nowe teksty a wśród komentujących widzę sporo nowych twarzy - może rzadko wypowiadają się w toczonych tu dyskusjach, ale w dziale istnieją. Naturalnie nie znaczy to, że należy zostawić wszystko odłogiem, bo to się nie sprawdzi.

 

Dlatego jeżeli macie jakieś pomysły piszcie tutaj albo bezpośrednio do mnie na PW/gg - będziemy radzić, oceniać i wdrażać jeżeli trafi się coś dobrego. A jakoś tak myślę, że się trafi bo w końcu trochę nas tu jeszcze zostało.

 

Przykładowo w ostatnim czasie w różnych rozmowach przewija się pomysł reanimacji nurtu TCB. Jakby nie patrzeć popularność Biur Adaptacyjnych w naszym fandomie była wprost niesamowita i wykluło się z niej dużo dobrych opowiadań. Trochę nieco gorszych też, ale taka już kolej rzeczy :D. I tak, wiem zaraz się podniosą głosy, że BA to jeden motyw, jeden pomysł, jedno założenie i wszystko jest takie samo. A może jednak nie? Może da się z tego jeszcze coś wyciągnąć? Wbrew pozorom w tym uniwersum możliwości jest multum - niech za przykład posłuży fanfik "Czternaście Dni Gąsienicy" Ghatorra (pisz to Ty buło leniwa!). Niby normalnie TCB, ale od większości opowiadań różni się tym, iż tam wszelkie... nazwijmy to konflikty stanowią tło lub epizod - to tak naprawdę rasowa obyczajówka. A to się nie zdarzało często w tym temacie - zwykle są jakieś POZ-y czy inne FOL-e, wojny, walki, terroryzm i tak dalej. Naturalnie nie znaczy to, iż te tematy powinny zostać zupełnie zapomniane - tu z kolei seria Suna "Czterej FOLowcy i kucyk" wydaje się dosyć nowatorskim spojrzeniem, ponieważ wszelkie przygody pisane są z przymrużeniem oka - powiedziałbym, iż ma to klimat podobny do tego który można było zobaczyć w Złocie dla Zuchwałych czy M.A.S.H. (choć tematyka naturalnie odmienna). Tak więc nadal tkwi w tym potencjał - może ktoś pokusi się o próbę zgłębienia tego tematu i odkryje coś z czym jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Trzeba próbować...

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...